FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

Autor: mkuz
ZAGREB, 21. srpnja 2011. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

BRUXELLES - Čelnici 17 zemalja euro zone okupili su se u četvrtak na izvanrednom summitu na kojem bi se trebali dogovoriti o drugom paketu pomoći Grčkoj, koji se može pokazati ključnim za budućnost europske zajedničke valute. "Mislim da ćemo moći donijeti odluku o novom programu pomoći Grčkoj, što će nam omogućiti da se pozabavimo samim korijenom problema. To znači treba pojačati održivost dugova i naročito konkurentnosti zemlje", rekla je po dolasku na summit njemačka kancelerka Angela Merkel. Neposredno prije početka summita sastali su se njemačka kancelarka Angela Merkel, francuski predsjednik Nicolas Sarkozy i grčki premijer George Papandreu. Euro je suočen s najvećom krizom u 12-godišnjoj povijesti, koja je zaprijetila širenjem na druga velika gospodarstva poput Italije i Španjolske, nakon što su pomoć zatražile tri manje članice, Grčka, Irska i Portugal. Sudionici financijskih tržišta stoga su na oprezu u očekivanju ishoda ključnog summita EU-a. Na stolu čelnika euro zone trebao bi se naći prijedlog smanjenja grčkog duga, unatoč strahovima da bi to na tržištu moglo biti protumačeno kao djelomična nesposobnost otplate dugova. Grčki dug dosegnuo je 150 posto njezina BDP-a ili oko 350 milijardi eura.

BERLIN - Njemačka i Francuska usuglasile su zajedničko stajalište o drugom paketu pomoći za Grčku, u nastojanju da se dužnička kriza iz te zemlje ne proširi diljem Europe, objavili su dužnosnici rano u četvrtak. Do dogovora je došlo nakon sedam sati razgovora njemačke kancelarke Angele Merkel i francuskog predsjednika Nicolasa Sarkozyja u Berlinu, priopćili su izvori iz obiju vlada. Pojedinosti nisu objavljene, ali je francusko izaslanstvo objavilo da će se u spašavanje Grčke uključiti i europski bankarski sektor. Zato je na sastanak u Berlin bio pozvan predsjednik Europske središnje banke Jean-Claude Trichet. Njemačko-francuski dogovor bit će predstavljen na summitu 17 zemalja eurozone danas u Bruxellesu. Novi paket pomoći Grčkoj bit će dodatak onome od 110 milijuna eura pokrenutom u svibnju prošle godine. Očekuje se da će u paketu biti novi zajmovi Grčkoj iz zemalja eurozone i Međunarodnog monetarnog fonda, ali i privatnih ulagača.

PARIZ - Francusko-njemački dogovor zaključen tijekom noći je "neophodan preduvjet" za europski kompromis u Bruxellesu o novom planu pomoći Grčkoj od širenja krize u eurozoni, ocijenila je u četvrtak glasnogovornica francuske vlade Valerie Pecresse. "To je neophodan preduvjet za umirenje naših partnera. Treba imati što je moguće širi konsenzus, a prvi kamen tog konsenzusa je bila stvaranje zajedničkog stajališta", rekla je Pecresse na televiziji France 2, ali nije otkrila pojedinosti sadržaja dogovora. Njemačka i Francuska usuglasile su zajedničko stajalište o drugom paketu pomoći za Grčku, u nastojanju da se dužnička kriza iz te zemlje ne proširi diljem Europe, nakon sedam sati razgovora njemačke kancelarke Angele Merkel i francuskog predsjednika Nicolasa Sarkozyja u Berlinu. Francusko izaslanstvo objavilo da će se u spašavanje Grčke uključiti i europski bankarski sektor. Njemačko-francuski dogovor bit će predstavljen na summitu 17 zemalja eurozone danas u Bruxellesu.

FRANKFURT - Više čelnika velikih europskih banaka sudjelovat će na summitu europskih šefova država i vlada o Grčkoj u četvrtak u Bruxellesu, prema informacijama njemačkog dnevnika Bild. Utjecajni čelnik prve njemačke banke Deutsche Bank, Josef Ackermann, sudjelovat će također u raspravi, objavio je ovaj njemački dnevnik. Predstavnici bankarskog sektora trebaju posebice dati zeleno svjetlo sudjelovanju privatnih vjerovnika u drugom planu pomoći Grčkoj, modaliteti kojega trebaju biti utvrđeni na sastanku u četvrtak, nakon više tjedana oklijevanja. Zajednička francusko-njemačka pozicija o planu spašavanja Grčke postignuta je u noći sa srijede na četvrtak nakon dugih razgovora koje su vodili njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Nicolas Sarkozy, koji je posjetio Berlin.

BRUXELLES - Susretu njemačke kancelarke Angele Merkel i francuskog predsjednika Nicolasa Sarkozyja u srijedu u Berlinu o dužničkoj krizi u eurozoni pridružio se tijekom večeri i predsjednik ECB-a Jean-Cladue Trichet, po diplomatskom izvoru. Izvor nije naveo razloge tog neplaniranog Tricheova dolaska, ali je poznato da je predsjednik te monetarne ustanove u središtu prepirka Pariza i Berlina o načinu rješavanja krize i o odobravanju drugog paketa financijske pomoći Grčkoj. Razgovori u Berlinu prethode veoma važnom summitu čelnika eurozone koji se u četvrtak treba održati u Bruxellesu. Njemačka kancelarka Angela Merkel očekuje da će samit o euru dati "dobre rezultate" i da će s francuskim predsjednikom Nicolasom Sarkozyjem pronaći zajedničko stajalište, rekao je u srijedu njezin glasnogovornik. "Francuska i Njemačka se moraju dogovoriti. Ako se to ne dogodi, ne možemo očekivati napredak u Europi. Obje strane vjeruju da će se večeras dogovoriti o takvom zajedničkom stajalištu", rekao je glasnogovornik Steffen Seibert.

DUBLIN - Irski premijer Enda Kenny pozvao je u srijedu čelnike eurozone koji će se u četvrtak okupiti na susretu na vrhu u Bruxellesu, da donesu odluke koje će pomoći da se "vrati povjerenja" u jedinstvenu valutu, potkopano zbog dužničke krize. "Nadam se da će ishod susreta (u četvrtak) biti početak niza odluka koje će donijeti čelnici eurozone a koje će omogućiti da se vrati povjerenje, prekine nesigurnost i riješi pitanje opravdane tjeskobe i strahova uzrokovanih stanjem u Grčkoj", rekao je predsjednik irske vlade u parlamentu. Kenny je dodao će nastaviti raditi na smanjenju kamatnih stopa za kredite koji se odobravaju Irskoj, u okviru plana pomoći koji je lani dogovoren s Europskom unijom (EU) i Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), a koji za sada ne daje rezultata. Otkako je početkom godine Enda Kenny došao na vlast, Irska vodi kampanju za smanjenje kamatnih stopa za paket financijske pomoći koje ocjenjuje previsokim. No više država članica, među kojima je i Francuska, traže zauzvrat da Dublin poveća svoj nizak porez na tvrtke, što nekadašnji "Keltski tigar" odbija učiniti jer ga smatra nužnim sredstvom oporavka gospodarstva.

WASHINGTON - Međunarodni monetarni fond (MMF) poziva Kinu da provede radikalne reforme financijskog sustava radi poticanja dugoročnog rasta. Za početak bi Kina trebala dozvoliti slobodnije kretanje podcijenjenog juana. MMF je pozitivno ocijenio tržišno-orijentirane reforme koje Kina već provodi, ali je ustvrdio da ona mora provesti sveobuhvatan plan uspostave nove ravnoteže kako bi se to izvozu usmjereno gospodarstvo preorijentiralo na model usredotočen na domaću potrošnju. Time bi se povećali prihodi kućanstava, podupro razvoj sektora usluga i ojačala uloga Kine u globalnom financijskom sustavu što smanjuje rizike koje predstavlja njezin financijski sustav za globalni u cjelini, smatraju u MMF-u. "Kineski kapaciteti kako za prenošenje, tako i za izazivanje realnih šokova su u porastu, ukazujući na važnost njene stabilnosti za svijet u cjelini. Budući da je dosadašnji izvozom potican rast izvor šokova, promjena ravnoteže u gospodarstvu je ključna. Preduvjet za financijsku reformu bi morala biti veća aprecijacija juana", kazao je šef MMF-ova izaslanstva u Kini Nigel Chalk.

LONDON - Cijene sirove nafte pale su u četvrtak na londonskom tržištu ispod 118 dolara za barel nakon objave slabih gospodarskih pokazatelja iz Kine, drugog po veličini svjetskog potrošača ovog energenta. Cijene nafte na londonskom su tržištu tako pale za 69 centi, na 117,46 dolara za barel, dok su se na američkom spustile za 58 centi, na 97,82 dolara po barelu. Prvi raspoloživ pokazatelj kineske industrijske aktivnosti, HSBC-ov preliminarni indeks PMI za srpanj pokazao je pad na 48,9 bodova, što je njegova najniža razina od ožujka 2009. Indeks je posljednji put bio ispod 50 bodova, što ukazuje na pad aktivnosti, u srpnju 2010. Njegov pad pripisuje se mjerama zaoštravanja monetarne politike i slabljenju globalne potražnje. Od Azije se u cjelini, a posebice Kine, očekuje se da će biti glavni izvor rasta potražnje za naftom, dok se najveći svjetski potrošač nafte SAD i Europa bore s gospodarskom krizom. Svi nekako pretpostavljaju da će Sjedinjene Države i Europa naći odgovarajuća rješenja, smatra Olivier Jakob iz Petromatrixa te dodaje da "tržišta računaju na to".

LONDON/BERLIN/LONDON - Europski burzovni indeksi u četvrtak su pali jer ulagači za nove smjernice čekaju ishod hitnog summita eurozone na kojem se raspravlja o novom paketu pomoći Grčkoj u ozračju nastavljenih bojazni da bi se dužnička kriza mogla proširiti. Pritom je indeks Londonske burze Ftse pao 0,28 posto, na 5.837 bodova, frankfurtski DAX za 0,15 posto, na 7.210 bodova, a pariški CAC za 0,12 posto, na 3.750 bodova. U posljednja dva dana ostvaren je skroman rast na tržištu dionica dok su ulagači pozorno pratili svaki korak dužnosnika EU-a na putu pronalaska rješenja dužničkih problema, rekao je trgovac ETX Capitala Manoj Ladwa. „No kratki uzlet je čini se izgubio na zamahu jer su se ulagači povukli na stranu i čekaju ishod summita“, dodao je. Rudarski sektor bio je među najvećim gubitnicima, nakon objave slabih podataka iz Kine o aktivnostima u sektoru industrije. Xstrata, Rio Tinto i Kazakhmys predvodili su gubitke, s padom cijena dionica u rasponu od 1,6 do 2,4 posto. Ulagači su bili na oprezu nakon što se na tržištima počelo govoriti o mogućem djelomičnom stečaju Grčke, a lošem raspoloženju pridonijeli su i slabi podaci iz eurozone o aktivnostima u sektoru proizvodnje i usluga.

NEW YORK - U srijedu su na Wall Streetu vodeći indeksi ostali gotovo nepromijenjeni jer ulagači oprezno čekaju rasplet pregovora u Washingtonu o zaduživanju države, pa ih nisu ohrabrili ni dobri kvartalni poslovni rezultati kompanija. Dow Jones indeks oslabio je 0,12 posto, na 12.571 bod, dok je S&P 500 pao 0,07 posto, na 1.325 bodova, a Nasdaq indeks 0,43 posto, na 2.814 bodova. U fokusu ulagača su pregovori između Bijele kuće i republikanaca u Kongresu o smanjenju proračunskog deficita i povećanju razine dozvoljenog zaduživanja države. Napredak u tim pregovorima izazvao je dan prije euforiju na tržištu, pa su cijene dionica zabilježile najveći dnevni skok od ožujka. No, jučer je ta euforija splasnula zbog nedostatka novih vijesti s Capitol Hilla. Među najvećim je dobitnicama, s rastom cijene za 2,7 posto, bila dionica Applea, zahvaljujući znatno boljim kvartalnim poslovnim rezultatima nego što se očekivalo. S druge strane, dionica Yahooa pojeftinila je 7,6 posto jer njegovi rezultati nisu impresionirali.

TOKYO - Na azijskim burzama cijene dionica jutros stagniraju, u nedostatku značajnijih vijesti o pregovorima u Washingtonu, dok je euro ojačao jer se ulagači nadaju da će čelnici Europske unije na današnjem sastanku pronaći rješenje za grčke dužničke probleme. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,2 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Hong Kongu, Šangaju i Južnoj Koreji oslabile između 0,1 i 0,8 posto. Jedino su u Australiji cijene dionica jutros blago porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,2 posto. Oprezno trgovanje na azijskim burzama posljedica je nedostatka usmjerenja s Wall Streeta, gdje su jučer cijene dionica blago pale jer nije bilo novih značajnijih vijesti o pregovorima između Bijele kuće i republikanaca u Kongresu o povećanju dozvoljene razine državnog zaduživanja. Ulagači su oprezni i zbog današnjeg summita čelnika Europske unije na kojemu će se raspravljati o novom paketu financijske pomoći Grčkoj.

(Hina) xmkuz ymkuz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙