BRUXELLES - Uvođenje poreza na banke u eurozoni i jeftiniji zajmovi s duljim rokom otplate bili bi najmanje rizičan način daljnjeg financiranja prezadužene Grčke, navodi se u nacrtu povjerljivog dokumenta pripremljenog za summit EU-a u četvrtak. U dokumentu koji je Reuters dobio na uvid, opcija uvođenja poreza za financijski sektor jedini je prijedlog koji najvjerojatnije ne bi doveo do selektivne insolventnosti Grčke. Dokument navodi još tri glavne opcije. Zajedno s uvođenjem navedenog poreza sugerira se i opcija reprogramiranja velikih portfelja grčkog državnog duga koji se nalaze u rukama grčkih banaka, te produljenje rokova otplate i dodatno smanjenje kamatne stope na zajmove eurozone prema Ateni. Dokument ne daje konkretne brojke, ali prema izjavama dužnosnika razmatra se produljenje roka otplate zajmova na 30 godina i daljnje smanjenje kamatne stope na 3,5 posto. Prvotna kamatna stopa iznosila je 5,5 posto, a u ožujku je smanjena na 4,5 posto. Čelnici eurozone na summitu će pokušati dogovoriti drugi po redu paket pomoći za Grčku i usuglasiti se oko strategije za spriječavanje širenja krize, nakon što pojedinosti toga dogovora osmisle visoki dužnosnici na sastanku u srijedu.
LONDON - Euro je ojačao u utorak na međunarodnim tržištima, nadoknadivši dio jučerašnjih gubitaka, no daljnji mu pritisci prijete ako izostane dogovor o rješenju dužničke krize u eurozoni na summitu EU-a u četvrtak. Euro je tako prema švicarskom franku ojačao za jedan posto na 1,1655 franaka, čime se prilično udaljio od jučer zabilježenih novih rekordno niskih razina od 1,1365 franaka. Bio je na dobitku i prema dolaru, dosegnuvši najvišu dnevnu razinu od 1,4217 dolara. Oporavak eura pritisnuo je pak vrijednost dolara prema drugim značajnim svjetskim valutama. Dolar je tako oslabio i prema jenu, za 0,1 posto, na 78,93 jena. Kupovine eura uslijedile su nakon što su prinosi na španjolske i talijanske državne obveznice smanjeni nakon skoka dan ranije. Podršku euru nakratko je pružilo i izvješće njemačkog instituta ZEW o gospodarskoj klimi u Njemačkoj.
ZAGREB/MOSKVA - Rusija će od srijede ponovno početi uvoziti sirovo povrće iz Poljske, izjavio je u utorak čelnik ruske agencije za zaštitu potrošača, Rospotrebnadzora, Genadij Onišenko, a prenose ruski medij. "Nakon razmatranja primljenih dokumenata Rospotrebnadzor je donio odluku o obnovi uvoza povrća iz Poljske", priopćila je služba za odnose s javnošću Rospotrebnadzora. Rusija je 2. lipnja uvela embargo na uvoz povrća iz Europske unije zbog epidemije opasne bakterije E.coli. Moskva je kasnije dopustila uvoz iz nekoliko članica EU-a pošto je dobila sigurnosna jamstva koja je tražila.
NEW DELHI - Američka državna tajnica Hillary Clinton pozvala je u utorak Indiju da brže otvara tržišta i riješi pitanja o civilnom nuklearnom sporazumu za kojega se američke tvrtke nadaju da bi im mogao donijeti milijarde dolara novih poslova. Clinton je otvorila američko-indijske razgovore na visokoj razini s pristojnim, ali snažnim zahtjevom upućenom New Delhiju da se pokrene glede ključnih gospodarskih pitanja dok obje strane žele pojačati odnose koji su dosad puno više obećavali nego što su donijeli. "Ulozi su visoki. Važno je da ovaj dijalog dovede do konkretnih i koordiniranih koraka koje će poduzeti naše vlade kako bi proizvele stvarne rezultate", rekla je Clinton u svom uvodnom izlaganju. Clinton je stigla u ponedjeljak u trodnevni posjet Indiji gdje će s tamošnjim dužnosnicima prvenstveno razgovarati o gospodarskoj suradnji i sigurnosti u regiji.
NEW YORK - Američki tehnološki div Cisco Systems smanjit će broj zaposlenih za 11.500 osoba ili 15 posto ukupno zaposlenih, što je dio programa za oživljavanje tvrtke i smanjenje troškova poslovanja za milijardu dolara godišnje. Cisco je u ponedjeljak izvijestio da će otpustiti 6.500 zaposlenika, od čega će njih 2.100 otići u prijevremenu mirovinu. Kompanija također planira prodati svoje proizvodno postrojenje u meksičkom gradu Juarezu tajvanskoj tvrtki Hon Hai Precision Industry, koja će preuzeti i 5.000 dosadašnjih zaposlenika Cisco Systemsa. Troškovi smanjenja broja zaposlenih i restrukturiranja ne bi trebali biti veći od 1,3 milijarde dolara u idućih nekoliko tromjesečja, poručio je Cisco. Analitičari su očekivali otkaze u Ciscu, nakon što je taj tehnološki div u svibnju najavio reorganizaciju, s obzirom da mu slabi pozicija na njegovom glavnom tržištu mrežne opreme. Smanjenje broja zaposlenih veće je nego što su mnogi očekivali.