Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 1,3 posto, a više od 1 posto porasle su i cijene dionica u Australiji te Južnoj Koreji.
Burzovni indeksi u u Šangaju i Hong Kongu ojačali su oko pola posto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 1,1 posto, nakon što je jučer zaronio na najnižu razinu u dva mjeseca.
Azijske ulagače ponajviše je ohrabrila stabilizacija cijena sirovina, nakon oštrog pada početkom svibnja. Jučer je terminska cijena nafte na burzi u New Yorku skočila za 1,7 dolara, a jutros za daljnjih 50-ak centi, na 101,80 dolara po barelu.
Zahvaljujući tome, najviše su ojačale dionice u energetskom i rudarskom sektoru.
Osim nade u snagu svjetskog gospodarstva, što bi trebalo ojačati potražnju, cijene sirovina rastu i zbog slabljenja dolara.
Naime, tečaj eura skočio je jutros na valutnim tržištima s jučerašnjih 1,4050 na 1,4160 dolara.
Premda euru i dalje prijeti rizik zbog mogućeg restrukturiranja grčkih dugova, što bi izazvalo rast cijena obveznica i drugih financijskih oslabljenjih članica eurozone, cijena eura ojačala je nakon vijesti da je Kina zainteresirana za kupovinu portugalskih obveznica.
To bi malo smanjilo pritisak na kamate na dugove perifernih članica eurozone, kao što je bojazan od produbljivanja dužničke krize ponešto smanjena i nakon što je jučer Finska podržala međunarodnu financijsku pomoć Portugalu.
U odnosu na japansku valutu, tečaj eura porastao je s jučerašnjih 114,80 na 115,90 jena, a u odnosu na švicarski franak s rekordno niskih 1,2298 na 1,2335 franaka.
Cijena dolara prema japanskoj valuti oslabila je, pak, s jučerašnjih 81,80 na 81,70 jena.