Tako je, nakon što se krajem prvog tromjesečja ove godine bilježio blagi rast zaračunate premije na godišnjoj razini, u travnju zabilježeno njeno smanjenje.
Po podacima HUO-a, zaračunate bruto premije u segmentu neživotnih osiguranja na kraju travnja iznosila je 2,54 milijarde kuna, što je za 0,6 posto manje nego u istom razdoblju lani.
Zaračunata pak premija životnih osiguranja u odnosu na lanjski travanj smanjena je za 1,3 posto, na 753,2 milijuna kuna.
Po statističkim podacima HUO-a, najveći udio u neživotnim osiguranjima ima obvezno osiguranje od automobilske odgovornosti sa zaračunatom premijom krajem travnja u iznosu od 941,2 milijuna kuna, što je u odnosu na isto razdoblje prošle godine porast za 1,1 posto.
Rast na godišnjoj razini za 10,1 posto bilježe ostala osiguranja imovine čija je premija na kraju travnja iznosila 357,8 milijuna kuna.
Pad u segmentu neživotnih osiguranja zabilježen je kod osiguranja cestovnih vozila, u odnosu na prošlogodišnji travanj za 11,2 posto, na 282 milijuna kuna, ili primjerice kod osiguranja od nezgode za 5,7 posto, na 180,4 milijuna kuna.
Kod životnih osiguranja najveći udio u zaračunatoj premiji na kraju travnja imalo je klasično životno osiguranje s premijom u iznosu 646,4 milijuna kuna, što je pad u odnosu na isto lanjsko razdoblje za 1,1 posto.
Među 26 društava za osiguranje vodeću poziciju na hrvatskom tržištu i nadalje ima Croatia osiguranje s udjelom od 36,41 posto. Croatia osiguranje je krajem travnja ove godine imalo zaračunatu bruto premiju u iznosu 1,2 milijarde kuna, što je pad za 1,4 posto u odnosu na isto razdoblje lani.
Drugo mjesto na hrvatskom tržištu osiguranja zauzima Allianz Zagreb kojemu je premija krajem travnja iznosila 366,5 milijuna kuna, što je u ukupnoj premiji udio od 11,13 posto. Allianz je na godišnjoj razini zabilježio rast zaračunate premije za 0,9 posto.
Treće i četvrto mjesto na hrvatskom tržištu osiguranja i na kraju travnja ove godine imala su dva osiguravajuća društva koja se bave samo neživotnim osiguranjima - Euroherc s premijom od 309,8 milijuna kuna, što je udio od 9,41 posto, te Jadransko osiguranje s premijom u iznosu od 201,9 milijuna kuna i udjelom od 6,13 posto. Pritom Euroherc na godišnjoj razini bilježi pad premije za 0,2 posto, a Jadransko za 0,8 posto.
Peto mjesto na hrvatskom tržištu osiguranja s udjelom od 4,60 posto imalo je društvo Kvarner VIG sa zaračunatom premijom u iznosu 151,5 milijuna kuna, što je u odnosu na travanj prošle godine smanjenje zaračunate premije za 15,5 posto.