LUXEMBOURG - Godišnja stopa inflacije u eurozoni u travnju je porasla na 2,8 posto, s 2,7 posto u prethodnom mjesecu, dok su na mjesečnoj razini potrošačke cijene bile veće za 0,6 posto, objavio je europski ured za statistiku Eurostat. Time je Eurostat potvrdio procjenu o godišnjoj stopi inflacije u prethodnom mjesecu, koju je objavio krajem travnja. U 27-članoj Uniji potrošačke su cijene u travnju porasle za 3,2 posto u odnosu na godinu ranije. U ožujku je godišnja stopa inflacije iznosila 3,1 posto. Time se rast potrošačkih cijena u Europi dodatno udaljio od ciljane razine koju je odredila Europska središnja banka (ECB) od nešto manje od dva posto. Na mjesečnoj su razini cijene u travnju u eurozoni porasle 0,6 posto. U EU27 bile su više 0,5 posto.
PEKING - Kina je u ponedjeljak navijestila da će ubirati antisubvencijske carine u visini 11,19 posto na uvoz krumpirova škroba iz EU-a, reagirajući time na odluku Bruxellesa o uvođenju carina na kineski fini papir. Kinesko ministarstvo trgovine priopćilo je da će uvoznici krumpirova škroba morati plaćati carine počam od četvrtka na temelju navodnih subvencija Europske unije u rasponu od 7,7 do 11,19 posto uvozne cijene. Francuski proizvođač škroba Roquette i nizozemska AVEBE spadaju među kompanije pogođene tom odlukom, navodi se u priopćenju. Novi nameti bit će uvedeni povrh antidampinških carina od 12,6 do 56,7 posto, koje je ministarstvo počelo ubirati prošlog mjeseca.
BRUXELLES - Današnji sastanak ministara financija eurozone, usmjeren ublažavanju dužničke krize unutar toga bloka i razmatranju novog paketa za spas Grčke, uvelike će biti zasjenjen najnovijim seksualnim skandalom vezanim uz čelnika Međunarodnog monetarnog fonda (MMF). Dominique Strauss-Kahn, koji je imao ključnu ulogu u pokušaju smirivanja dužničke krize u eurozoni, trebao je biti nazočan na današnjem sastanku ministara financija eurozone u Bruxellesu. Dužnost na čelnom mjestu MMF-a u takvim je okolnostima preuzeo njegov zamjenik John Lipsky. Za to vrijeme Strauss-Kahn pokušat će skinuti ljagu sa svoga imena nakon što je uhićen zbog optužbi za seksualni napad, pokušaj silovanja i nezakonito zatočenje sobarice iz hotela Sofitela.
TOKIO - Povjerenje japanskih potrošača u travnju je potonulo rekordnim tempom u odnosu na mjesec ranije, pokazali su najnoviji podaci, nakon što su treće po veličini gospodarstvo svijeta u ožujku pogodili potres, tsunami i nuklearna kriza. Podaci su pokazali pad indeksa povjerenja japanskih potrošača u travnju na najnižu dvogodišnju razinu od 33,1 bod, s 38,6 bodova u ožujku kada je indeks potonuo nakon što su sjeveroistočnu obalu zemlje 11. ožujka poharali najsnažniji potres i tsunami u povijesti te zemlje. Sve vrijednosti ispod razine od 50 podova ukazuju na prevladavanje pesimizma. Mjesečni pad za 5,5 bodova najsnažniji je otkad se u travnju 2004. počeo pratiti taj pokazatelj.
BERLIN - Njemačka vlada spremna je platiti milijardu eura subvencija u iduće dvije godine kako bi pomogla industriji u razvoju električnih automobila, objavio je Welt am Sonntag. Kancelarka Angela Merkel pozvala je u subotu Njemačku da postane tržišni lider u novim tehnologijama, sa ciljem da do 2020. "na našim cestama bude milijun električnih automobila". Vlada će već u srijedu razmotriti financijsku potporu za industriju temeljem izvješća koje će biti objavljeno tijekom dana a u kojem će vladino povjerenstvo stručnjaka, okupljeno u Nacionalnoj platformi za električnu mobilnost, preporučiti takav potez, piše Welt am Sonntag. Vlada razmatra davanje poreznih olakšica za vlasnike električnih automobila, zajedno s nemonetarnim mjerama kao što su posebne brze trake i prioritetni parking za takve automobile, piše list.
LJUBLJANA - Ulaganjima od 75 milijuna eura na hrvatsko tržište, slovenska naftna tvrtka Petrol do 2014. godine namjerava broj svojih benzinskih crpki u Hrvatskoj povećati sadašnjih 80 na 100, ali i ojačati svoju poziciju u plinskom biznisu, objavila je u ponedjeljak Slovenska tiskovna agencija STA. "Pripremamo se na preuzimanje dviju manjih hrvatskih tvrtki u plinskom biznisu", rekao je direktor Petrola Tomaž Berločnik, ne navodeći imena akvizicija. Petrol, koji najveći dio prihoda ostvaruje trgovinom naftnim derivatima, ali je i značajan dobavljač drugih energenata poput plina i električne energije, do 2014. godine u Hrvatsku namjerava uložiti 75 milijuna eura. Najveći dio ulaganja bit će u benzinske crpke, s namjerom da njihov broj sa sadašnjih 80 poveća na stotinu, ali i u plinski biznis gdje Petrol želi pojačati poziciju dobavljača plina za kućanstva i poduzeća.
BRUXELLES - Međunarodna agencija Standard & Poor's spremna je ograničiti naknade koje naplaćuje za izdavanje licenci kako bi se okončala regulatorna istraga koju protiv nje vodi Europska komisija, priopćili su EU regulatori. Europska komisija je u studenome 2009. optužila Standard & Poor's da koristi dominantnu poziciju na tržištu naplaćujući pretjerano visoke cijene za izdavanje jedinstvenih identifikacijskih kodova za vrijednosnice u Europi. "S&P se obvezuje da će otkloniti sporne elemente ograničenjem cijene distribucije identifikacijskih kodova za američke vrijednosnice, te potpunim ukidanjem naknada za one neizravne korisnike koji te kodove dobiju od drugih kompanija", kazao je europski povjerenik za konkurentnost Joaquin Almunia. U tome slučaju S&P neće morati platiti kaznu za kršenje poštene tržišne utakmice koju je utvrdila Europska komisija.
PARIZ - Francuska i Španjolska vrše pritisak na Bruxelles kako bi zadržale sporazume o ribarstvu koji im omogućuju izlov u vodama trećih zemalja, poglavito u Africi, za što te siromašne zemlje dobivaju financijsku kompenzaciju, piše list Le Monde. Pariz i Madrid, piše list pozivajući se na diplomatske izvore, u zajedničkom pismu tvrde kako je "ključno zadržati postojeće sporazume o ribarstvu i mogućnost proširenja zona izlova". Međunarodna dimenzija europske politike ribarstva trebala bi "očuvati budućnost europske flote", kažu te dvije zemlje, najveće europske ribarske sile. Francuzi i Španjolci boje se da bi europska povjerenica za ribarstvo Maria Damanaki mogla popustiti Pritiscima organizacija za očuvanje okoliša i staviti pod znak pitanja te sporazume u korist reforme zajedničke ribarske politike.
STOCKHOLM - Toplo vrijeme na ključnim europskim tržištima i uskršnji blagdani omogućili su švedskom modnom lancu Hennes&Mauritz (H&M) da u travnju dosegne najveći rast prihoda u zadnjih osam mjeseci. Grupa je izvijestila o 11-postotnom rastu prihoda na godišnjoj razini iskazano u lokalnim valutama, nadvisivši očekivanja analitičara koji su predviđali njihov rast za devet posto. Ukupna prodaja drugog u svijetu maloprodajog lanca za odjeću, koja uključuje i trgovine otvorene prošle godine, skočila je 21 posto. Riječ je o njezinom najvećem rastu nakon kolovoza prošle godine kada je porasla 24 posto.
STOCKHOLM - Švedski posrnuli proizvođač automobila Saab i njegov nizozemski vlasnik Spyker potpisali su nacrt sporazuma s kineskom kompanijom Pang Da Automobile o zajedničkoj distribuciji i proizvodnji, objavio je Spyker. "Memorandum o razumijevanju uključuje strateški savez za zajedničko ulaganje u distribuciju u kojem će partneri imati ravnopravne udjele", priopćio je Spyker. Dogovor uključuje i "zajedničku proizvodnju vozila marke Saab, kao i vozila marke u vlasništvu zajedničke kompanije u Kini“, navodi se u priopćenju. Dogovor o suradnji u Kini objavljen je manje od tjedan dana nakon što je Spyker objavio da je propao njegov sporazum o suradnji s kineskim proizvođačem vozila Hawtai.
LONDON - Euro se u ponedjeljak zadržao blizu najniže razine u sedam tjedana u odnosu na dolar, pritisnut neizvjesnostima u vezi ishoda najnovijih pregovora ministara financija eurozone oko daljnje pomoći dugovima pritisnutih članica toga bloka, te seksualnim skandalom u MMF-u. Eurom se u takvim okolnostima trgovalo po 1,4140 dolara, odnosno za nekih 0,1 posto više u usporedbi s prethodnim zatvaranjem. Time se oporavio s najnižih razina od kraja ožujka od 1,4048 dolara na koje se spustio u ranijem trgovanju na azijskim tržištima nakon vijesti da je čelnik MMF-a Dominique Strauss-Kahn optužen za navodni seksualni napad. Japanskom jenu podršku su pružili bolji od očekivanih podatci o narudžbama japanske industrije strojeva u ožujku, no to je bilo kratkog daha pa je jen završio na gubitku prema euru i dolaru. Euro se tako popeo na 114,45 jena, nakon što je ranije dotaknuo najnižu razinu u dva mjeseca od 113,35 jena, dok je dolar ojačao 0,2 posto, na 80,93 jena.
LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europske dionice pale u ponedjeljak, pritisnute klizanjem bankovnog sektora nakon uhićenja čelnika MMF-a Dominiquea Strauss-Kahn, koje je dodatno pojačalo neizvjesnost oko dužničkih nevolja u eurozoni. Indeks Londonske burze Ftse pao je 0,83 posto, na 5.876 bodova. Frankfurtski DAX bio je na gubitku 1,19 posto i iznosio 7.315 bodova, a spustio se i pariški CAC, i to 1,19 posto, na 3.971 bod. Očekuje se da će ministri financija eurozone tijekom dana poduprijeti paket pomoći za Portugal, s novim uvjetima koje je predložila Finska, u razgovorima koji će ipak biti u sjeni optužbi protiv čelnika MMF-a Dominiquea Strauss-Kahna za pokušaj silovanja. Također se očekuje da će Grčka na bruxelleskom sastanku biti podvrgnuta pritisku objavi radikalnije mjere štednje kako bi osigurala nove tranše kriznog kredita. U takvom okruženju najveći su gubitnici u ponedjeljak bile banke, posebno one izložene grčkim obveznicama, poput Commerzbanka.
TOKIO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale, jer se ulagači povlače iz rizičnijih ulaganja, dok je tečaj eura prema dolaru pao na najnižu razinu u šest tjedana zbog grčke dužničke krize. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks bio u minusu 0,8 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu i Australiji potonule više od jedan posto. Burzovni indeksi u Južnoj Koreji, Šangaju i Singapuru oslabili su između 0,3 i 0,8 posto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, pao 1,1 posto, nastavljajući slabiti treći tjedan zaredom. Gubitak zamaha na Wall Streetu, grčka dužnička kriza i oštar pad cijena sirovina naveli su ulagače na povlačenje iz rizičnijih ulaganja.
NEW YORK - Na Wall Streetu se ovoga tjedna očekuje napeto trgovanje, jer sve više fond menadžera smatra da oštar pad cijena nafte i sirovina predstavlja signal za povlačenje iz rizičnijih sektora tržišta kapitala. Prošloga je tjedna Dow Jones indeks oslabio 0,3 posto, na 12.595 bodova, dok je S&P 500 pao 0,2 posto, na 1.337 bodova. Nasdaq indeks ostao je gotovo nepromijenjen na 2.828 bodova. Pad vodećih indeksa drugi tjedan zaredom ponajviše je posljedica oštrog pada cijena nafte i sirovina, zbog čega su se pod pritiskom našle dionice u energetskom i rudarskom sektoru. Ulagači su se stoga okrenuli defanzivnim sektorima, kao što su uslužni i sektor zdravstvene njege.