Dow Jones indeks ojačao je 14 bodova, ili 0,12 posto, na 12.285 bodova. S&P 500 ostao je nepromijenjen na 1.314 bodova, dok je Nasdaq indeks oslabio 0,05 posto, na 2.760 bodova.
Na samom početku jučerašnjeg trgovanja S&P 500 indeks pao je gotovo 1 posto zbog slabih podataka s američkog tržišta rada. Prošloga je tjedna broj zahtjeva za pomoć nezaposlenima porastao na 412.000, dok su analitičari očekivali pad.
S obzirom da i drugi makroekonomski podaci u posljednje vrijeme nisu baš sjajni, u anketi Reutersa analitičari su smanjili procjene ovogodišnjeg rasta američkog bruto domaćeg proizvoda s 3,1 na 2,9 posto.
Ulagače je zabrinuo i podatak o većem nego što se očekivalo rastu proizvođačkih cijena u ožujku. Jačanje inflacijskih pritisaka moglo bi natjerati američku središnju banku na zaoštravanje monetarne politike, a vrlo popustljiva monetarna politika i velika likvidnost financijskog sustava već dulje vrijeme predstavljaju glavne poticaje rastu tržišta kapitala.
Pod najvećim su pritiskom, drugi dan zaredom, bile dionice banaka. KBW indeks bankarskog sektora pao je 1,1 posto, nakon što su se vodeći američki hipotekarni kreditori dogovorili s regulatorima o promjeni procedure pri ovrhama nad kućama.
No, to neće zaustaviti istragu koja se vodi protiv njih u svim državama SAD-a zbog kršenja dosadašnje procedure u ovrhama, a mogu se, kažu analitičari, očekivati i značajne kazne.
Cijene dionica JPMorgana i Bank of America pale su više od 1 posto. Najviše je pak, 2,7 posto, potonula cijena Goldman Sachsa, nakon što je istraga u Senatu došla do novih dokaza da ta banka svojedobno nije ulagačima objasnila sve rizike prilikom prodaje složenih financijskih proizvoda.
Ipak, u drugom dijelu trgovanja vodeći su se indeks oporavili, što se ponajviše zahvaljuje rastu cijena dionica u energetskom sektoru.
S&P indeks tog sektora ojačao je 0,6 posto, jer je terminska cijena nafte na burzi u New Yorku porasla više od 1 posto, probivši se iznad razine od 108 dolara po barelu.
Ojačale su i dionice u defanzivnim sektorima, kao što su prehrambeni i farmaceutski. Cijene dionica Coca-Cole i Kraft Fooda porasle su više od 1,5 posto, dok je dionica Mercka poskupila 1,2 posto.
„Procjene o američkom BDP-u polagano se smanjuju, pa je ulaganje u defanzivne sektore sigurnije“, kaže Peter Boockvar, strateg u tvrtki Miller Tabak.
Nakon zatvaranja Wall Streeta, ulagače su razočarali i slabiji nego što se očekivalo poslovni rezultati Googlea u prvom tromjesečju, što je posljedica rasta njegovih troškova poslovanja. Cijena dionice tog tehnološkog lidera pala je 5 posto.
Obujam trgovanja ponovno je bio mršav, što pokazuje da su ulagači vrlo oprezni. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je jučer zamijenilo samo oko 6,9 milijardi dionica, dok je lani prosječan dnevni obujam iznosio 8,47 milijardi.
Na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,78 posto, na 5.963 boda, dok je frankfurtski DAX pao 0,44 posto, na 7.146 bodova, a pariški CAC 0,89 posto, na 3.970 bodova.