"Većina analitičara smatra da Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) vjerojatno neće službeno reagirati na sadašnje stanje na tržištima. To znači da bi cijene mogao zakočiti tek manje povoljan faktor, odnosno pad gospodarskih aktivnosti i slabiji rast potražnje", priopćila je agencija u redovnom mjesečnom izvješću o stanju na naftnim tržištima.
Podaci za siječanj i veljaču navode na zaključak da su visoke cijene nafte možda već počele nagrizati rast potražnje, upozorava IEA. Usprkos tome, potvrdila je važeću prognozu o rastu svjetske potražnje nafte u ovoj godini za 1,4 milijuna barela dnevno, odnosno za 1,6 posto.
Čelnik IEA-ina odjela za naftnu industriju i tržišta David Fyfe pojašnjava da je agencija proteklih mjeseci uočila trend usporavanja potražnje u Sjedinjenim Državama i u azijsko-pacifičkoj regiji.
"Potražnja primjetno usporava od prošle jeseni. Čini se da je usporila i Kina", dodao je.
"Na samom smo početku ciklusa, cijene su prekoračile 100 dolara za barel tek u prvom tromjesečju. Očekujemo da bi se dugotrajniji utjecaj visokih cijena u gospodarstvu mogao osjetiti kroz šest do 12 mjeseci", dodao je.
Pritom ipak upozorava da bi sporiju potražnju u nekim azijskim zemljama mogla nadoknaditi jača potražnja iz Japana koji treba oko 150 tisuća barela dnevno kako bi nadoknadio izgubljenu proizvodnju u nuklearkama nakon razornog potresa.