Cijene barela nafte pale su na londonskom tržištu 44 centa na 114,72 dolara za barel. Na američkom tržištu bile su u minusu 54 centa i iznosile su 104,25 dolara.
Obujam trgovine na oba tržišta bio je relativno skroman zbog približavanja kraja prvog tromjesečja.
Christopher Bellew, analitičar tvrtke Bache Commodities, naveo je rast zaliha sirove nafte u SAD-u i uobičajeni pad potražnje za lož-uljem i benzinom u razdoblju između zimske sezone grijanja i ljetne sezone vožnje kao faktore koju su ograničili rast cijena.
"Kratkoročno, bliži se kraj zime na sjevernoj hemisferi, uz sezonski pad potražnje ", rekao je Bellew. "Primjetna je dihotomija između kratkoročne dobre opskrbljenosti svijeta naftom i neizvjesnosti u srednjoročnoj perspektivi."
Tako će cijene u srednjoročnom razdoblju vjerojatno podržati građanski nemiri u arapskom svijetu i očekivanja rasta potražnje za naftom i plinom slijedom globalne reakcije protiv nuklearne energije, budući da nuklearna elektrana u Fukushimi i dalje ispuštati u okoliš radioaktivne tvari.
S druge se strane očekuje da će podaci američke vlade, koji će biti objavljeni tijekom dana, pokazati rast zaliha sirove nafte u prošlom tjednu za 1,8 milijuna barela, pokazala je anketa Reutersa.
Podaci Američkog naftnog instituta (API) pokazali su u utorak rast zaliha sirove nafte u prošlom tjednu za 5,7 milijuna barela.
U utorak je na konferenciji 40 vlada i međunarodnih tijela dogovoren nastavak bombardiranja libijskih snaga sve dok Gadafi ne prekine nasilje nad civilima u skladu s rezolucijom UN-a.
Organizacija zemalja izvoznica nafte objavila je u srijedu na svojim internetskim stranicama da je cijena barela košarice njezine nafte u utorak iznosila 109,87 dolara, što znači da je bila 50 centi niža nego dan ranije.