FRANKFURT - Predstojeće godine vjerojatno će biti jednako izazovne kao i prethodne, kazao je u srijedu dužnosnik Europske središnje banke (ECB), upozorivši na značajne rizike vezane uz obnovu globalnih neravnoteža. Član upravnog odbora Lorenzo Bini Smaghi istaknuo je da će središnje banke morati i dalje podupirati globalni financijski sustav. "Predstojeće godine vjerojatno će biti izazovne kao što su bile i prethodne. Središnje banke morat će djelovati kao oslonci monetarne i financijske stabilnosti u svijetu koji doživljava brze promjene", kazao je na sastanku s predstavnicima ruske središnje banke. Bini Smaghi također je upozorio vlasti da ne smetnu s uma razmjere povezanosti financijskih sustava, osvrnuvši se na katastrofu u Japanu i napetosti u bliskoistočnoj regiji kako bi istaknuo stalnu prisutnost rizika. "Rizici povezani s opetovanom pojavom globalnih neravnoteža i izvanrednim situacijama također su značajni", ocijenio je.
BRUXELLES - Povjerenje potrošača i kompanija u Europskoj uniji ostalo je u ožujku gotovo nepromijenjeno u odnosu na veljaču dok je u eurozoni blago oslabilo, pokazalo je u srijedu izvješće Europske komisije. Komisijin indeks gospodarske klime (ESI) u EU27 ostao je u ožujku na 107,4 boda dok je u eurozoni skliznuo za 0,6 bodova na 107,3 boda, pokazali su najnoviji podaci EK. Njegova slabija vrijednost u eurozoni posljedica je uglavnom nepromijenjenog raspoloženja u industriji, te slabljenja povjerenja u ostalim gospodarskim sektorima i među potrošačima. U EU27 indeksi industrijskog i uslužnog sektora zadržali su uzlaznu putanju, nadoknadivši pad u maloprodajnom i građevinskom sektoru, te među potrošačima, ističe nadalje Komisija. U odvojenom izvješću Komisija je objavila i indeks poslovne klime (BCI) za eurozonu u ožujku, koji je oslabio na 1,41 bod, s 1,46 bodova koliko je iznosio u veljači.
LISABON - Cijena zaduživanja za dugovima opterećeni Portugal dosegnula je u srijedu novu najvišu razinu, u kontekstu učestalih spekulacija da će vlada u Lisabonu ipak morati zatražiti pomoć. Prinosi na 10-godišnje portugalske obveznice porasli su za daljnja 0,03 postotna boda, na 8,02 posto, dosegnuvši time najvišu razinu od pristupa te zemlje eurozoni 1999. godine. Novi rast prinosa uslijedio je samo dan nakon što je agencija za kreditne rejtige Standard & Poor's snizila rejting portugalskim obveznicama na 'BBB-', što je samo jedan stupanj iznad statusa 'bezvrijedan'. Agencija kao razloge sniženja rejtinga navodi visoku zaduženost Portugala i slabe prognoze za gospodarstvo.
DUBLIN - Irska središnja banka objavit će u čertvrtak rezultate provjere u bankovnom sektoru koja je sastavni dio 85 milijardi eura vrijednog međunarodnog paketa pomoći. Europska unija i Međunarodni monetarni fond (MMF) spasili su prošle godine Irsku od bankrota ogromnim zajmom ali keltskog tigra i dalje muči stanje u bankovnom sektoru. Središnja banka provjerila je razinu kapitala i likvidnost u Allied Irish Banku, Bank of Ireland, Educational Building Societyju i Irish Life & Permanentu kako bi utvrdila mogu li u iduće tri godine odoljeti eventualnim neočekivanim makrogospodarskim šokovima. Provjere su provedene odvojeno od onih na europskoj razini a rezultati će biti objavljeni u četvrtak poslijepodne. "Predstojeća objava rezultata provjere ključna je za irske banke. Očekujemo da će pokazati potrebu za dodatnom financijskom potporom", kazao je analitičar RIA Capital Marketsa Nick Stamenkovic.
PEKING - Francuski predsjednik Nicolas Sarkozy, trenutačni predsjedatelj G8 i G20, počeo je u srijedu u Pekingu kratku azijsku turneju tijekom koje će sudjelovati na seminaru o međunarodnom monetarnom sustavu u Nankingu, a u Japanu će iskazati solidarnost sa žrtvama potresa. Sarkozy se u srijedu u Pekingu sastao s kineskim kolegom Huuom Jintaoom, a u četvrtak će u Nankingu otvoriti seminar ministara financija, guvernera središnjih banaka i stručnjaka zemalja članica G20. Tema seminara koji će se održati u staroj kineskoj prijestolnici je reforma međunarodnog monetarnog sustava. G20 okuplja članice G8, industrijski najrazvijenije zemlje, te nova gospodarstva u usponu poput Kine, Brazila, Indije. Predsjedanje skupinom G20 rotirajuća je dužnost, a Sarkozy je u prioritete svoga predsjedanja upisao reforme monetarnog sustava.
FRANKFURT - Njemačka medijska grupacija Bertelsmann i investicijski fond KKR žele kupiti američku tvrtku Warner Music, za što su spremni izdvojiti od 2,5 do tri milijarde dolara, prenose u srijedu njemački mediji, pozivajući se na dobro informirane izvore. Kako tvrde ti izvori, pregovori s Warner Musicom održat će se u idućih nekoliko dana u New Yorku, piše njemački posnovni dnevnik Handelsblatt. "Bertelsmann je spreman ulagati", kazao je čelnik te kompanije Thomas Rabe. Dodao je da je ta grupacija za akvizicije izdvojila milijardu eura, ali je odbio iznijeti konkretnije podatke o mogućim akvizicijama. Bertelsmann i KKR posebno su zainteresirani za prava u vlasništvu Warner Musica na djela glazbenika kao što su Madonna i Eric Clapton, dok bi dio poslovanja koji se tiče distribucije mogao biti prodan rivalima Universalu ili Sonyu, piše nadalje Handelsblatt.
BRUXELLES - Europski regulatori predložit će ovaj tjedan poduzimanje prvog koraka na putu prema uspostavi paneuropskog tržišta hipotekarnih zajmova kako bi prisilili zajmodavce na odgovorniju kreditnu politiku. Povjerenik Europske unije za financijske usluge Michel Barnier u četvrtak će predstaviti planove za usvajanje zakona koji bi jamčili da će "potrošači dobivati informacije potrebne za donošnje odluka o kupnji a financijske institucije poslovati odgovornije", rekao je izvor iz EU-a za novinsku agenciju AFP. Najavljeni planovi predstavljaju "prvi korak na putu prema jedinstvenom tržište za stambene kredite" i uključuju dodjelu "putovnica" prema novom paneuropskom regulatornom režimu za kompanije koje će dodjeljivati kredite pola milijardi potrošača u EU. Trenutno u Europi većinu hipotekarnih kredita još uvijek odobravaju kompanije tradicionalnim klijentima u matičnim državama. "Putovnica" je bila sporno pitanje u novim pravilima, o kojima se pregovaralo više od dvije godine. Izvor tvrdi da se utjecaj neodgovornog kreditiranja prelijeva preko granica pojedinačnih država, kao što se vidi po globalnoj recesiji koja je uslijedila nakon američkog odobravanja hipotekarnih kredita.
TOKIO - Japanska tvrtka Tokyo Electric Power (TEPCO), koja upravlja nuklearnom elektranom u Fukushimi teško pogođenom u nedavnom potresu, osigurala je 24 milijarde dolara zajmova za otklanjanje posljedica te prirodne katastrofe ali je upozorila da to neće biti dovoljno. Predsjednik uprave Tsunehisa Katsumata, koji je preuzeo kormilo u tvrtki nakon hospitalizacije izvršnog direktora Masatake Shimizua, kazao je da TEPCO nije imao vremena procijeniti ukupnu financijsku štetu povezanu s oštećenjima u nuklearki Fukushima nakon razornog potresa i tsunamija, ali da očekuje da će se raditi o "vrlo visokom iznosu". Zajmovi ukupne vrijednosti 2.000 milijardi jena (24 milijarde dolara) koje je tvrtka osigurala kod svojih zajmodavaca neće biti dostatni i TEPCO će razgovarati s vladom o mogućnostima osiguravanja dodatnih sredstava, kazao je Katsumata. Iako nagli pad TEPCO-vih dionica i pogoršanje financijske pozicije tvrtke zbog havarije u nuklearnoj elektrani u Fukushimi neki uspoređuju s onima u British Petroleumu nakon izlijevanja nafte u Meksičkom zaljevu, japanska vlada mogla bi se suočiti sa sistemskim problemom sličnijim onime koje je SAD imao nakon urušavanja Lehman Brothersa u 2008.
NEW YORK - Američka kartičarska kuća American Express morat će pred sudom odgovarati na optužbe da je dogovarala pristojbe za konverziju inozemnih valuta. Sudac okružnog suda na Manhattanu William Pauley presudio je u utorak da bi porota mogla zaključiti da je AmEx "ometao ravnopravno tržišno natjecanje na tržištu kreditnih kartica". Spor je sastavni dio gotovo sedmogodišnjih nastojanja potrošača da ospore pravo velikih kartičarskih kuća na naplatu pristojbi, obično u visini dva do tri posto, na kupovine obavljene u devizama. "Jako smo zadovoljni ishodom. Sljedeći je korak suđenje", zaključio je odvjetnik Charles Goodwin koji predstavlja tužitelje. Glasnogovornica American Expressa Joanna Lambert kazala je u elektronskoj poruci da je tvrtku razočarala odluka suda i da namjerava i dalje odlučno pobijati optužbe. S obzirom na postroženu američku regulativu pristojbe za konverziju inozemnih valuta i ostale srodne naknade postale su značajan izvor prihoda za kartičarske tvrtke.
SEOUL - Gospodarstvo Južne Koreje poraslo je u 2010. za 6,2 posto, po najvišoj stopi u osam godina, objavila je u srijedu središnja korejska banka, blago revidiravši naviše raniju procjenu o rastu u visini 6,1 posto. Banka je također povisila podatak za 2009., na 0,3 posto, s ranije procijenjenih 0,2 posto. "Rast korejskog gospodarstva ubrzao je prošle godine zahvaljujući oštrom skoku korporativnih ulaganja, povećanom izvozu i većem rastu osobne potrošnje", priopćila je banka Bank of Korea. Doprinos domaće potražnje ukupnom rastu oštro je porastao u 2010, "ukazujući na samoodrživ oporavak u privatnom sektoru", izjavio je Kim Young-Bae, generalni direktor odjela gospodarske statistike. U četvrtom tromjesečju prošle godine gospodarstvo je poraslo za 0,5 posto u odnosu na prethodno tromjesečje, što je u skladu s ranijom procjenom. U usporedbi s godinom ranije gospodarstvo je u posljednjem tromjesečju poraslo za 4,7 posto, u odnosu na ranije prognoziranih 4,8 posto.
LONDON - Cijene nafte pale su u srijedu na međunarodnim tržištima, pritisnute rastom zaliha u Sjedinjenim Američkim Državama, no pad je bio ograničen građanskim nemirima u sjevernoj Africi i na Bliskom istoku. Cijene barela nafte pale su na londonskom tržištu 44 centa na 114,72 dolara za barel. Na američkom tržištu bile su u minusu 54 centa i iznosile su 104,25 dolara. Obujam trgovine na oba tržišta bio je relativno skroman zbog približavanja kraja prvog tromjesečja. Christopher Bellew, analitičar tvrtke Bache Commodities, naveo je rast zaliha sirove nafte u SAD-u i uobičajeni pad potražnje za lož-uljem i benzinom u razdoblju između zimske sezone grijanja i ljetne sezone vožnje kao faktore koju su ograničili rast cijena. "Kratkoročno, bliži se kraj zime na sjevernoj hemisferi, uz sezonski pad potražnje ", rekao je Bellew. "Primjetna je dihotomija između kratkoročne dobre opskrbljenosti svijeta naftom i neizvjesnosti u srednjoročnoj perspektivi", dodao je.
LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europski burzovni indeksi u srijedu su jačali, poduprti dobitnicima u rudarskom sektoru, dok je ulagačima pozornost bila usmjerena novim gospodarskim pokazateljima iz SAD-a. U takvim je okolnostima indeks londonske burze Ftse ojačao 0,55 posto, na 5.964 boda, frankfurtski DAX za 1,6 posto, na 7.045 bodova, a pariški CAC za 1,06 posto, popevši se na 4.029 bodova. Zbog naznaka oporavka globalnog gospodarstva najveći dobitnici zabilježeni su u sektoru rudarstva, čiji su pripadnici u prosjeku ostvarili rast od 1,8 posto. Ulagačima pak i dalje brige zadaju dužnički problemi u rubnom dijelu eurozone, pa će posebnu pozornost posvetiti rezultatima provjere otpornosti irskih banaka, čija se objava očekuje u u četvrtak. Očekuje se da će pokazati kolike su potrebe za dodatnim kapitalom u tamošnjem bankovnom sustavu. "Prevladava dojam da bi nam mogle slijediti prilično loše vijesti, a Irish Life & Permanent je među onima koje bi mogle biti u najvećoj opasnosti", ističe Peter Dixon, ekonomist u Commerzbanku.
NEW YORK - Na Wall Streetu su u utorak cijene dionica porasle, ponajviše u energetskom sektoru, jer ulagači prilagođavaju svoje pozicije pred kraj tromjesečja, a mršav obujam trgovanja pokazuje da na tržištu vlada nesigurnost. Dow Jones indeks ojačao je 81 bod, ili 0,67 posto, na 12.279 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,71 posto, na 1.319 bodova, a Nasdaq indeks 0,96 posto, na 2.756 bodova. Mršav obujam trgovanja pokazuje da su ulagači i dalje oprezni zbog previranja na Bliskom istoku i nuklearne krize u Japanu. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je jučer zamijenilo samo oko 6,2 milijarde dionica, znatno manje od lanjskog dnevnog prosjeka od 8,47 milijardi.
TOKIO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, zahvaljujući jučerašnjem rastu na Wall Streetu. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu oko 1,9 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Australiji, Singapuru i Hong Kongu porasle između 0,9 i 1,7 posto. Blago su, oko 0,2 posto, jutros pale samo cijene dionica u Šangaju, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,5 posto. Jučerašnji rast cijena dionica na Wall Streetu, unatoč zabrinutosti zbog nuklearne krize u Japanu, rata u Libiji i previranja na Bliskom istoku, ohrabrio je azijske ulagače.