FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 17,30 sati

Autor: ggoj
ZAGREB, 17. ožujka 2011. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 17,30 sati.

LONDON - Ministri financija najbogatijih zemalja svijeta (G7) razgovarat će u četvrtak navečer o mogućim rješenjima za umirivanje svjetskih tržišta koja je poljuljao strah od mogućeg nepovoljnog utjecaja japanske nuklearne krize na gospodarski rast. "Mislim da će svjetsko gospodarstvo krenuti silaznom putanjom, i to u doba kada su financijska tržišta još uvijek vrlo krhka", kazao je jedan središnji bankar iz članica skupine G7 koji je želio ostati anoniman. Njegovi komentari svjedoče o stupnju zabrinutosti među vodećim zakonodavcima svijeta u vezi s potencijalnim posljedicama japanske trostruke katastrofe, a posebice glede utrke s vremenom vlade u Tokiju da spriječi nuklearnu katastrofu. Financijski čelnici sedam najbogatijih zemalja svijeta razgovarat će večeras televezom o mogućim rješenjima za stabilizaciju tržišta. Drugi je neimenovani izvor iz G7 kazao kako se ne očekuje dogovor o konkretnim mjerama već očitovanje solidarnosti s Japanom i procjena situacije. U intervjuu za novinsku agenciju Reuters japanski ministar gospodarstva Kaoru Yosano naglasio je u četvrtak kako, po njegovoj ocjeni, stanje na tržištima ne zahtijeva intervenciju. "Japanska tržišta nisu toliko nestabilna da bi zahtijevala zajedničku valutnu intervenciju grupe G7 ili vladinu kupovinu dionica", kazao je Yosano.

LONDON - Jen i švicarski franak poskočili su u četvrtak na rekordno visoku razinu prema dolaru na međunarodnim tržištima valuta, budući da su ulagači tražili sigurna utočišta za kapital, u očekivanju večerašnjeg sastanka G7. Dolar je tako prema jenu oslabio na 78,59 jena, nakon što je nakratko potonuo i na rekordno niskih 76,25 jena. Euro je također ojačao prema zelenoj novčanici, i to 0,4 posto, dosegnuvši najvišu razinu ovoj godini od 1,4052 dolara. Nuklearna kriza u Japanu i dalje je u fokusu ulagača, koji se tako povlače iz vezane trgovine i usmjeravaju kapital u imovinu s nižim prinosima. Averzija prema riziku poduprla je i švicarski franak, koji je poskočio na rekordnih 88,52 centima prema dolaru, da bi se kasnije stabilizirao na 90,00 centima za dolar. "Rasprava u G7 vjerojatno će se vrtiti oko toga da se Japanu unaprijed dade zeleno svjetlo za intervenciju na tržištima, te da se u određenoj mjeri utvrde kriterije za zajedničku intervenciju", ocjenjuje valutni strateg Credit Suissea Ray Farris. Japanski ministar financija Yoshihiko Noda pripisao je snažan rast jena spekulacijama na tržištima, te upozorio kako pažljivo prati tržišta, čime je signalizirao da bi Bank of Japan uskoro mogla dobiti signal da počne kupovati dolare. Euru je pak potporu za rast dala uspješna aukcija španjolskih državnih obveznica, uz postojeće čvrsto uvjerenje da će ECB uskoro podići kamatne stope u eurozoni.

WASHINGTON - Potrošačke cijene u Sjedinjenim Državama porasle su u veljači u odnosu na prethodni mjesec po najvišoj stopi u gotovo dvije godine, poduprte višim cijenama hrane i energije, objavila je u četvrtak američka vlada. Ukupni indeks potrošačkih cijena porastao je za 0,5 posto, što je najviša stopa od lipnja 2009. Ako se izuzmu hrana i energija, cijene su porasle za skromnih 0,2 posto, istim tempom kao i u siječnju. Pritom su cijene energije poskupjele 3,4 posto dok je hrana bila skuplja za 0,6 posto. Na godišnjoj razini cijene su porasle 2,1 posto, po najvišoj stopi od prošlogodišnjeg travnja. Temeljni indeks cijena koji isključuje cijene hrane i energije pokazuje rast za 1,1 posto. Pritom je hrana poskupjela 2,3 a energija čak 11,0 posto. Američka središnja banka Federal Reserve objavila je ovaj tjedan da skuplja hrana i energija "trenutno generiraju najveći pritisak na inflaciju". Smatraju ipak da će ti pritisci vjerojatno biti vremenski ograničeni. Temeljna inflacija bit će prigušena, procjenjuju u Fedu.

BRUXELLES - Europska komisija je predložila reformu Ureda za sprječavanje prijevara (OLAF) kako bi postao učinkovitiji u zaštiti financijskih interesa Europske unije, uz istodobno zadržavanje njegove neovisnosti. "OLAF je zaglavni kamen zaštite proračuna EU-a i borbe protiv prijevara. Ovom reformom želimo povećati njegova sredstva, učinkovitost i kapacitete na dobrobit svih europskih građana", rekao je povjerenik za zadužen za borbu protiv prijevara Algirdas Šemeta. Komisija navodi da je cilj reforme povećanje učinkovitosti i odgovornosti OLAF-a uz istodobno očuvanje njegove neovisnosti u istragama. Od svoje uspostave 1999. godine OLAF je proveo 4500 istraga i dao veliki doprinos zaštiti europskog proračuna od nezakonitih aktivnosti. Prijedlog je upućen Vijeću EU-a i Europskom parlamentu koji zajednički donose odluku o tome.

VARŠAVA - Više od 500.000 Poljaka moglo bi svake godine emigrirati u Njemačku i Austriju nakon otvaranja tržišta rada tih dviju zemalja 1. svibnja, očekuje Varšava. Poljske vlasti očekuju da će gotovo 415.000 Poljaka na godinu odlaziti na rad u Njemačku, što uključuje 350.000 sezonskih radnika, a njima treba dodati 100.000 Poljaka koji će otići u Austriju, kazala je Izabela Grabowska-Lusinska iz Centra za istraživanja migracija Sveučilišta u Varšavi. Drugi scenarij predviđa da bi se i nekoliko desetaka tisuća Poljaka moglo vratiti iz Velike Britanije, te otići u Njemačku, dodala je. Procjena poljsko-njemačke Trgovinske i industrijske komore da bi broj Poljaka koji bi mogli emigrirati mogao biti i dva puta veći od onog predviđenog prvim scenarijem malo je vjerojatan, istaknula je Grabowska-Lusinska. Poljski bi radnici, po njezinim riječima, u tim zemljama tražili posao ponajprije u građevinskom sektoru i poljoprivredi.

(Hina) xggoj ybn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙