FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

U FOKUSU: azijske burze porasle, jen stabilan

Autor: neba
HONG KONG, 21. ožujka 2011. (Hina/Reuters) - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle jer ulagače ohrabruju vijesti o napretku Japana u sprječavanju nuklearne katastrofe, dok je tečaj japanske valute stabilan nakon što su u petak intervenirale najmoćnije središnje banke svijeta.

Na Tokijskoj se burzi zbog praznika danas ne radi, no iz Japana stižu vijesti o napretku u sprječavanju širenja radijacije iz potresom oštećene nuklearne elektrane Fukushima.

To je oraspoložilo ulagače na azijskim burzama, pa su cijene dionica u Singapuru, Južnoj Koreji i Hong Kongu skočile više od 1 posto.

U Australiji su ojačale oko 0,4 posto, dok u Šangaju cijene dionica stagniraju.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u plusu gotovo 1 posto, nakon što je prošloga tjedna izgubio oko 3 posto.

„Iz tehničke perspektive, azijske su burze u području 'preprodanosti', a u cijene su dionica ugrađene gotovo sve loše vijesti“, kaže Markus Rosgen, strateg u azijskom odjelu Citigroupa.

Premda je kriza u Japanu još daleko od rješenja, ulagači kupuju dionice koje su, po njihovim procjenama, privlačne nakon oštrog pada cijena prošloga tjedna.

U međuvremenu, Svjetska banka objavila je da će japansko gospodarstvo porasti u drugom dijelu godine, kada će se ubrzati obnova nakon katastrofalnog potresa i tsunami vala, koji su izazvali štetu od oko 235 milijardi dolara.

Svjetska banka procjenjuje da će Japanu možda trebati i pet godina za obnovu.

U fokusu ulagača je i intervencija savezničkih vojnih snaga u Libiji kako bi se uspostavila zona zabrane leta i tako zaštitili civile od napada snaga Moamera Gadafija.

Zbog strahovanja ulagača da će to, kao i nemiri na Bliskom istoku, narušiti opskrbu tržišta naftom, terminska cijena 'crnog zlata' na azijskim tržištima skočila je jutros više od 2 dolara, na 103,20 dolara po barelu.

Ako se cijene nafte zadrže iznad 100 dolara, to bi, smatraju ekonomisti Moody's Investors Servicesa, moglo naštetiti oporavku globalnog gospodarstva. Time bi najviše bile pogođene automobilske, zrakoplovne i poljoprivredne kompanije.

Moody's također procjenjuje da bi američko gospodarstvo ponovno utonulo u recesiju, ako se cijene nafte probiju iznad 130 dolara.

Na valutnim je, pak, tržištima jutros daleko mirnije nego u petak, kada su morale intervenirati središnje banke skupine G7 najbogatijih zemalja svijeta kako bi spriječile daljnji rast tečaja jena, koji je prema dolaru dosegnuo najvišu razinu u povijesti - 76,25 jena.

Jutros se tečaj dolara kreće oko 80,85 jena, malo iznad 80,60 jena, koliko je iznosio u petak navečer.

Cijena eura prema japanskoj valuti također je blago porasla, sa 114,35 jena, koliko je iznosila u petak, na 114,60 jena.

U odnosu, pak, na američku valutu, tečaj eura skliznuo je jutros na 1,4160 dolara, nakon što je u petak dosegnuo 1,4185 dolara, najvišu razinu u četiri mjeseca.

(Hina) xneba ysbo

An unhandled error has occurred. Reload 🗙