Euro je prema dolaru oslabio 0,4 posto na 1,3905 dolara.
Dolar je pak poskočio jedan posto prema švicarskom franku, na 93,54 centima, da bi se naknadno stabilizirao na 93,26 centima. Euro je također dobio na vrijednosti prema franku, te se njime trgovalo po 1,2969 franaka. Nakratko je dotaknuo i najvišu razinu u dva tjedna prema švicarskoj valuti od 1,3040 franaka.
Pozornost ulagača usmjerena je na pripremni europski summit, zakazan u petak, na kojemu će čelnici nastojati postići konsenzus o mjerama rješavanja dužničke krize uoči summita EU-a 24. i 25. ožujka. Analitičari upozoravaju da bi svaki znak eventualnog neslaganja mogao izazvati nove dobitonosne rasprodaje eura.
"Imamo konstruktivna očekivanja za reformu fonda EU-a za financijsku stabilnost. Ne ispune li se, negativno raspoloženje prema euru moglo bi ponovno ojačati u kratkoročnoj perspektivi", ističe valutni strateg SEB-a u Stockholmu Carl Hammer.
Tako je očekivano podizanje kamatnjaka u eurozoni u travnju potisnuto u drugi plan, budući da je već uračunato u cijene, ističu analitičari.
Švicarska valuta oslabila je pak nakon što je iz Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) priopćeno da su u tijeku konzultacije o stanju na tržištima nafte s obzirom na stanje u Libiji.
Ta je objava po tumačenju analitičara stišala napetosti na tržištima i pojačala sklonost ulagača riziku, potaknuvši rasprodaje franka, kojeg se smatra sigurnim utočištem za kapital u kriznim razdobljima.