Tako je indeks londonske burze Ftse pao za 0,53 posto, na 5.892 boda, frankfurtski DAX za 1,23 posto, na 7.105 bodova, a pariški CAC za 0,34 posto, na 3.999 bodova.
Cijene barela sirove nafte danas su na terminskom tržištu u Londonu dosegnule najvišu razinu od kolovoza 2008. zbog zabrinutosti u vezi isporuka u kontekstu libijske krize.
"Problem s nemirima je taj što se nikada ne zna kako daleko će ići. Stanje se može pogoršati i opskrba nafte bi se mogla smanjiti još i više. To uvelike brine tržišta", kazao je Sebastian Lynar, trgovac u IG Indexu.
Dnevna proizvodnja nafte u Libiji zbog prosvjeda je smanjena za 1,2 milijuna barela, kazao je čelnik talijanskog energetskog diva Enija, Paolo Scaroni, ističući da je to razlog određene nesigurnosti. Ta sjevernoafrička zemlja dnevno proizvodi 1,6 milijuna barela nafte.
Skok cijena nafte dodatno je pritisnuo dionice industrije automobila i dijelova, kao i pripadnike sektora zračnog prijevoza.
Od zrakoplovnih kompanija najviše su oslabjele dionice Lufthanse, za 1,5 posto, te IAG-a, nastalog spajanjem British Airwaysa i Iberije, čije su dionice pale za 3,2 posto.
Od pojedinačnih gubitnika u automobilskom sektoru ističe se Porsche, s padom cijena dionica od 8,6 posto nakon što je najavio odgodu planiranog spajanja sa Volkswagenom.
U sektoru energetike značajnije gubitike pretrpio je njemački RWE, s padom cijena dionica za 5,5 posto nakon objave rezultata poslovanja.
"Iako su mu rezultati nešto bolji od očekivanja, RWE je najveći gubitnik od sastavnica indeksa DAX, zahvaljujući višim energetskim troškovima i padu potražnje izazvanom usporavanjem gospodarskog rasta", kazala je Anita Paluch, trgovac u ETX Capitalu.
Od gospodarskih vijesti ističu se one o rastu njemačkog gospodarstva za 0,4 posto u četvrtom tromjesečju, poduprtom jačanjem vanjskotrgovinske razmjene. Dobrom raspoloženju ulagača pridonijelo je i izvješće EK o poboljšanju gospodarske klime u eurozoni i EU u veljači.
Indeks tokijske burze Nikkei oslabio je 1,2 posto, na 10.452 boda.