Londonski Ftse indeks oslabio je tako za 0,25 posto, na 6.076 bodova, a pariški je CAC kliznuo za 0,05 posto, na 4.106 bodova. Frankurtski DAX ostao je pak nepromijenjen na 7.323 boda.
Cijene dionica većih britanskih tvrtki kao što su British Petroleum, GlaxoSmithKline i Royal Dutch Shell danas su izgubile na vrijednosti, budući da se njihovom kupovinom ne stječe pravo na dividendu.
Veće gubitke europskih burzovnih indeksa priječili su pak dobitnici u sektoru energetske distribucije, predvođeni tvrtkom Suez Environnement, čije su dionice ojačale 4,7 posto nakon objave boljih od očekivanih rezultata poslovanja.
Veći interes ulagača privukle su i dionice sektora kemijske industrije. Najveći dobitnik bila je dionica Syngente, najveće svjetske agrokemijske kompanije, koja je poskočila 3,4 posto zahvaljujući rezultatima poslovanja koji su nadmašili očekivanja.
Roger Peeters, strateg u Close Brothersu, izrazio je optimizam u vezi tržišta dionica i ocjenio aktualni uzlazni trend impresivnim.
"S obzirom na smirenost koju su ulagači pokazali posljednjih dana, unatoč povećanju kamatnih stopa u Kini i nemirima u Egiptu, realno je za očekivati nastavak aktualnog optimističnog raspoloženja", kazao je Peeters.
Ulagači su ipak i dalje na oprezu budući da žele vidjeti što će u današnjem istupu o stanju gospodarstva kazati guverner američke središnje banke (Fed), Ben Bernanke, čime bi mogli dobiti bolji uvid u prognoze budućih kretanja kamatnih stopa u SAD-u.
Indeks Tokijske burze Nikkei kliznuo je 0,17 posto, na 10.617 bodova.