FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Hrvatska u 4,30 sati

Autor: jnah
ZAGREB, 29. siječnja 2011. (Hina) - Pregled važnijih vijesti iz Hrvatske do 4,30 sati:

ZAGREB

Više od 60 hrvatskih gradova i 150 muzeja, galerija, knjižnica, arhiva i drugih javnih ustanova sudjelovali su u Noći muzeja, manifestaciji koja građanima nudi besplatno razgledavanje postava te brojne atraktivne programe - predavanja, performanse, projekcije, recitale i koncerte. U sedmu Noć muzeja, koja je trajala od 18 sati do jedan sat iza ponoći, ušao je i hrvatski predsjednik Ivo Josipović koji je posjetio Arheološki muzej, Modernu galeriju, Tifološki muzej, Knjižnicu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti te Hrvatsko dizajnersko društvo. Noć muzeja je sjajna akcija i prilika građanima da se potpuno posvete kulturi i vidim da to koriste ne samo u Zagreba već i širom Hrvatske, izjavio je predsjednik Josipović u Arheološkom muzeju, pozvavši građane da iskoriste tu manifestaciju. Komentirajući veliku posjećenost Noći muzeja, na kojoj je lani bilo više od 278.000 posjetitelja, Josipović je rekao da to govori o uspješnom brandu te manifestacije i o tome da hrvatski građani žele kulturu, vole i razumiju kulturu. Ministar kulture Jasen Mesić, koji je također bio u Arheološkom muzeju, drži da se ta iznimna manifestacija etablirala kao vrhunski kulturni događaj. Dubravka Osrečki Jakelić, predsjednica Hrvatskog muzejskog društva koje je organizator te manifestacije, iznimno je zadovoljna posjećnošću muzeja, istaknuvši kako je samo do 21 sat zagrebački Tehnički muzej posjetilo 12.000 ljudi. Meštrovićeve Otavice koje imaju samo 250 stanovnika posjetilo je više od 400 posjetitelja, kazala je Osrečki Jakelić dodajući da je velik interes i u drugim manjim mjestima poput Drniša i Klisa.

ZAGREB

Izložba "Ukrajina, tradicija, transformacija" koja pruža uvid u bogatstvo ukrajinske tradicijske baštine i narodne umjetnosti otvorena je sinoć, upravo na Noć muzeja, u Etnografskom muzeju u Zagrebu uz zvukove autentične ukrajinske folklorne pjesme i glazbe. Uz narodne nošnje na izložbi su predstavljeni vez iz 19. stoljeća, ikone na staklu i ritualni svijećnjaci, a posjetitelje se želi potaknuti na razmišljanje što sve mogu izgubiti zaborave li tradiciju. Izložbu je otvorio ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko, ustvrdivši kako izložba pokazuje sličnosti i različitosti dviju zemalja koje su, rekao je, i sad potvrdile tradicionalnu uspješnu suradnju. Zanimljivo je, kazao je veleposlanik, da su na izložbi predstavljeni predmeti iz regija iz kojih su se prije više stotina godina Ukrajinci doselili u Hrvatsku, u svoju drugu domovinu. Ravnatelj Etnografskog muzeja Damodar Frlan rekao je da je ovo prva takva veća izložba otvorena u Hrvatskoj i izrazio nadu da će Hrvatska imati priliku predstaviti našu kulturu i tradiciju u Ukrajini idućih godina. Izložba na čijem su otvaranju bili predsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić, predstavnici vlade, diplomatskog zbora i pripadnici ukrajinske manjine održava se u sklopu dana ukrajinske kulture u Hrvatskoj.

SPLIT

Osam splitskih muzeja i galerija, Stara gradska vijećnica, Dioklecijanovi podrumi i Kuća slave splitskog športa do jedan sat iza ponoći dočekivali su posjetitelje. Ulazi u sve galerije i muzeje su u Noći muzeja bili besplatni, a posjetitelji su mogli razgledati stalne postave i fotografske izložbe, gledati filmove, prikaze projekata, a na raspolaganju su im bili i suveniri i muzejske publikacije te glazbeni program. U Muzeju grada Splita postavljena je izložba "Vid Morpurgo i njegovo doba", u Galeriji "Emanuela Vidovića" izložba Mile Skračića "Pogled u budućnost", a u Etnografskom muzeju "Lijepe i bogate. Škrinje iz Etnografskog muzeja Split" te "Kliški uskoci kroz odoru i naoružanje". U Arheološkom muzeju stalni izložbeni postav i istručno vodstvo, a u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika posjetitelji su mogli vidjeti spomen-sobu don Frane Bulića i pogledati prikaz osvjetljenja Manastirina. U Prirodoslovnom muzeju se razgledavala Malakološka zbirka obitelji Bakotić i izložba "Tajne Jadrana", pratila prezentacija "Ronjenje i more" te "Kukci su bili prvi". Za ljubitelje slika u Galeriji umjetnina otvorena je izložba Marije Paparelle Legentil. U Muzeju "Ivana Meštrovića" i Galeriji "Meštrović" posjetitelji su uz topli čaj razgovarali s kustosima. Istodobno 15 istarskih slikara izlaže u prostoru Stare gradske vijećnice. Splitske muzeje i galerije prošle je godine u Noći muzeja posjetilo 42.000 posjetitelja.

RIJEKA

U Noći muzeja svoja su vrata posjetiteljima otvorila četiri riječka muzeja - Muzej informatike Peek&Poke, Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja i Prirodoslovni muzej, ali i Astronomski centar Rijeka te gradska Sveučilišna knjižnica, koja se prvi put uključilae u ovu kulturnu manifestaciju u organizaciji Hrvatskog muzejskog društva. U Muzeju moderne i suvremene umjetnosti otvorena je izložba umjetnika Gorana Tomčića „Vječni zagrljaj“; uz to, posjetitelji su mogli razgledati i retrospektivnu izložbu slikara i crtača Vlade Kristla. Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja predstavio je dvije izložbe: „D'Annunzio – Božić 1920; riječka avantura Gabriela D'Annunzia“ autorice Tee Mayhew te „Od vijaka do junaka“, izložbu o izumitelju brodskog vijka Josefu Resselu, autora Sandija Sitara. Uz stručno vodstvo kroz izloške na temu razmnožavanja - „Sirove strasti u životinjskom svijetu“, Prirodoslovni muzej organizirao je i predavanje na temu „Seksualna (r)evolucija“. Posjetitelji Sveučilišne knjižnice razgledali su izložbu glagoljice, a u Muzeju Peek&Poke upoznali se s razvojem informatike kroz program „Informatička revolucija“. Lani je manifestaciju pohodilo 17 tisuća Riječana.

ZAGREB

Dramski ansambl Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu izveo je sinoć praizvedbu "Zagorke", predstavu autorice i redateljice Ivice Boban, prvu kazališnu biografiju zagrebačke književne legende Marije Jurić Zagorke. U tome velikom kazališnom projektu sa 70-ak likova dramaturginja je Sanja Ivić, scenografkinja Dinka Jeričević, kostimografkinija Doris Kristić, a autori scenske glazbe su Frano Đurović, Tomislav Ribičić i Siniša Reljić. Ulogu Zagorke, koja se u predstavi zove Mirjana Grgić po glavnoj junakinji njezine knjige "Kamen na cesti", tumačila je Darija Lorenzi-Flatz, a u ostalim ulogama nastupili su Lana Barić, Bojan Navojec, Jasna Bilušić, Zvonimir Zoričić, Siniša Popović, Joško Ševo, Zijad Gračić, Tomislav Stojković, Nikša Kušelj i drugi. U predstavi su u prvom planu manje poznati detalji iz Zagorkina života, djetinjstvo i literarni početci, a u postavljanju biografije redateljici su uvelike pomogli Zagorkini autobiografski spisi "Što je moja krivnja " i "Kako je bilo", napisani u društvenoj izolaciji na koju je Zagorka osuđena na svršetku Drugoga svjetskog rata. Predstava obuhvaća 70 godina Zagorkina bogata literarnog i društvenog života. Ivica Boban poslužila se i knjigom Stanka Lasića "Književni počeci Marije Jurić Zagorke-Uvod u monografiju".

ZAGREB

Hoto grupa priopćila je sinoć da je građevna inspekcija uprave za inspekcijske poslove jučer uklonila službeni znak "zatvoreno gradilište" te da je ta tvrtka ovlaštena nastaviti rekonstrukciju, dogradnju i nadogradnju stambeno-poslovne građevine u Varšavskoj 6. Građevna inspekcija zatvorila je 20. siječnja gradilište Hoto grupe u Varšavskoj 6 pošto je utvrđeno da se radovi izvode suprotno potvrdi glavnog projekta. Hoto grupa priopćila je da je u proteklu razdoblju učinila sve da od nadležnih tijela pribavi odgovarajuće dozvole, odnosno izmjene i dopune glavnog projekta rekonstrukcije, dogradnje i nadogradnje stambeno-poslovne građevine u Varšavskoj 6. Građevna inspekcija je kontrolnim nadzorom utvrdila da su svi izvedeni radovi u skladu s projektnom dokumentacijom, priopćila je Hoto grupa.

(Hina) xjn yjn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙