MOSKVA - Visoki poljski dužnosnici, uključujući i samog predsjednika Lecha Kaczynskog, radili su psihološki pritisak na pilote predsjedničkog zrakoplova poljskog koji se u travnju srušio u Rusiji, a jedan od njih, zapovjednik ratnog zrakoplovstva, bio je pod utjecajem alkohola, doznaje se u srijedu iz objavljenih završnih rezultata službene ruske istrage o toj nesreći. "Nazočnost zapovjednika ratnog zrakoplovstva i šefa protokola u pilotskoj kabini - i očekivana negativna reakcija glavnog putnika (predsjednika Kaczynskog) na moguću odluku o odgodi slijetanja - stvorili su pritisak na pilote da pokušaju sletjeti iako uvjeti nisu bili povoljni", izjavila je Tatjana Anodina, voditeljica Ruskog međuvladinog zrakoplovnog odbora (IAC) na konferenciji za medije. "Pilot je znao da ne bi trebao pokušavati slijetanje u tako lošim vremenskim uvjetima, ali je postojao snažni pritisak da se taj zrakoplov prizemlji", dodala je. Po zvučnoj snimci iz pilotske kabine, jedan od članova posade je kazao da će predsjednik Kaczynski "poludjeti" ako odustanu od slijetanja. Anodina je također dodala da je u krvi načelnika poljskog ratnog zrakoplovstva, generala Andrzeja Blasika, bilo 0,6 promila alkohola. Tupoljev 154 koji je prevozio predsjednika Kaczynskog, njegovu suprugu Mariju i ostale visoke dužnosnike, srušio se 10. travnja pri pokušaju slijetanja u Smolensku na zapadu Rusije, kada je vidljivost zbog guste magle bila vrlo slaba. Svi putnici i članovi posade su poginuli.
PRIŠTINA - Na zahtjev kosovskog ministarstva pravosuđa turska policija je uhitila u Istanbulu doktora Yusufa Sonmenza (53) godine zbog sumnje da je sudjelovao u trgovini ljudskim organima na Kosovu, javljaju u srijedu kosovski mediji pozivajući se na tursku agenciju Anadoliju. Sonmeza se sumnjiči da je na Kosovu izveo više desetina operacija u sklopu međunarodne mreže koja je trgovala ljudskim organima. Među optuženima je i jedan bivši visoki dužnosnik kosovskog ministarstva za zdravstva, te jedan izraelski državljanin. Sudac Europske policijske i pravosudne misije na Kosovu (EULEX) Jonathan Ratel rekao je početkom siječnja da su siromašnim ljudima, koji su na Kosovo dovoženi iz inozemstva, davana lažna obećanja da će dobiti novac za svoje organe, koji su potom prodavani na crnom tržištu i presađivani bogatim pacijentima. Ratel je 7. siječnja u Prištini saslušao sedmoro ljudi s Kosova, optuženih da pripadaju međunarodnoj mreži uključenoj u trgovinu ljudskim organima i tada naveo da je Sonmez bio ključni kirurg u operacijama koje su obavljane na privatnoj klinici "Medikus" u Prištini. Sudac, kako navode mediji u Prištini, sada ima još tjedan dana da odluči da li je optužnica utemeljena kako bi konačno započeo ovaj sudski proces.
BEJRUT - Ministri u libanonskoj vladi iz redova prosirijskog pokreta Hezbolaha i njihovi politički saveznici predat će u srijedu ostavke kako bi prouzročili pad vlade premijera Saada al-Haririja, doznaje se iz visokog političkog izvora. "Pisane ostavke su spremne i biti će objelodanjene u poslijepodnevnim satima", kazao je izvor. Po njegovim riječima, ostavke će podnijeti 11 ministara, dovoljno za automatski pad vlade. Nesuglasice oko istrage ubojstva Haririjevog oca, bivšeg premijera Rafika al-Haririja, paralizirale su libanonsku "vladu jedinstva". Hezbolah je zanijekao bilo kakvu upletenost u bombaški napad na Rafika a-Haririja 2005. godine. Također je osudio uspostavu posebnog suda pod paskom UN-a za suđenje njegovim ubojicama, tražeći od sadašnjeg premijera da odbaci zaključke do kojih je došao sud, smatrajući ga "izraelskim projektom". Saad al-Hariri odbacuje taj zahtjev Hazbolaha.
ABIDJAN - Najmanje petorica policajaca poginula su u Abidjanu u srijedu, drugog dana sukoba između snaga sigurnosti odanih čelniku Obale Bjelokosti Laurentu Gbagbou i pristaša njegova protivnika Alassanea Ouattare, rekli su očevici. Očevici navode da se u četvrti Ababo, čiji stanovnici uglavnom podržavaju Ouattaru, tijekom jutra čula pucnjava iz lakog oružja, ali i eksplozije. U sukobima u utorak ubijeno je najmanje pet osoba, među kojima trojica pripadnika snaga sigurnosti. Obala Bjelokosti, najveći svjetski proizvođač kakaa, u krizi je otkako je na izborima 28. studenoga dosadašnjeg predsjednika Gbagboa pobijedio oporbeni kandidat Ouattara. Gbagbo je odbio otići s vlasti unatoč pozivima međunarodne zajednice koja je Ouattaru proglasila izbornim pobjednikom i novim predsjednikom zemlje. U sukobima je od sredine prosinca poginulo oko 200 ljudi, a UN je procijenio da svaki dan oko 600 stanovnika Obale Bjelokosti izbjegne u susjednu Liberiju.
TUNIS - Vojska je razmještena u srijedu u središte Tunisa nakon što se val nereda, u kojem su po službenim podacima ubijene 23 osobe, po prvi puta proširio i na glavni grad te zemlje. Tunižani koji sudjeluju u neredima bez presedana tvrde da protestiraju zbog nezaposlenosti, kourpcije i onoga što nazivaju "represivnom vladom", te traže odlazak predsjednika Zina al-Abidina Ben Alija, koji je na vlasti već 23 godine. Vladini dužnosnici tvrde da se radi o manjoj skupini nasilnih ekstremista koji žele izazvati nemire i izazvati nesigurnost u zemlji. Protesti, koji traju već gotovo mjesec dana, najgori su u toj arapskoj zemlji u posljednjih nekoliko desetljeća. Nemire u Tunisu s velikom pažnjom prate arapske zemlje, ali i EU i SAD, koji su izrazili "duboku zabrinutost zbog prekomjernog korištenja sile". Vlada se od tih optužba brani tvrdnjama da su policajci pucali u demonstrante u okviru "legitimne samoobrane". Po riječima očevidaca, naoružani vojnici patroliraju ulicama glavnoga grada, a posebno se čuva i zgrada državne televizije.
SKOPLJE - Pregovori o nazivu Makedonije nastavit će se 9. veljače u New Yorku pod pokroviteljstvom Matthewa Nimetza, UN-ova posrednika zadužena za rješavanje toga problema između Makedonije i Grčke, priopćilo je u srijedu makedonsko ministarstvo vanjskih poslova. Makedonski veleposlanik zadužen za pregovore Zoran Jolevski, njegov grčki kolega Adamantios Vasilakis i Nimetz susrest će se u New Yorku nakon što su već dvaput odgodili sastanak. Prvotno su pregovori trebali biti nastavljeni 10. siječnja, pa su bili odgođeni 27. siječnja. Grčka od 1991. blokira međunarodno priznanje susjedne zemlje pod ustavnim nazivom Makedonija, koje smatra isključivo svojom baštinom. Atena koči i otvaranje pregovora o pristupu Skoplja EU i ulasku Makedonije u NATO. Višegodišnji pregovori o tom problemu dosad nisu dali nikakva rezultata.