ZAGREB, 30. prosinca 2010. (Hina) - Pregled sportskih događaja do 12.30 sati:

Blanka Vlašić je izabrana za najbolju sportašicu godine u anketi Međunarodnog udruženja sportskih novinara (AIPS) i prva je hrvatska sportašica koja je ponijela tu titulu. U glasovanju 515 sportskih novinara iz 93 države svijeta Vlašić je dobila 884 glasa, što znači da je za hrvatsku atletsku heroinu glasovao svaki peti novinar. Splićanka je imala 202 glasa više od američke skijašice Lindsay Vonn, dok je treće mjesto zauzela belgijska tenisačica Kim Clijsters. Za najboljega sportaša AIPS je izabrao Španjolca Rafaela Nadala koji je dobio manje glasova od Blanke (758). Iza Nadala su se plasirali nogometaši barcelone Lionel Messi (695) i Andres Iniesta (684).U konkurenciji ekipa najviše glasova je dobila španjolska nogometna reprezentacija ispred kanadskih hokejaša na ledu i brazilskih odbojkaša.

1. BLANKA VLAŠIĆ (atletika) 884 (19,76%)

2. Lindsey Vonn (USA,alpsko skijanje) 682 (15,25%)

3. Kim Clijsters (BEL,tenis) 637 (14,24%)

4. Federica Pellegrini (ITA,plivanje) 415 (9,28%)

5. Alija Mustafina (RUS/gimnastika) 369 (8,25%)

6. Serena Williams (USA/tenis) 321 (7,18%)

7. Maria Riesch (NJEM/alpsko skijanje) 293 (6,55%)

8. Evgenija Kanajeva (RUS/ritmička gimnastika) 200 (4,47%)

9. Francesca Schiavone (ITA/tenis) 183 (4,09%)

10. Julija Efimova (RUS/plivanje) 138 (3,09%)

U susretu 22 kola belgijskog nogometnog prvenstva Club Brugge je pobijedio Charleroi 5:0, a čak četiri gola zabio je hrvatski nogometaš Ivan Perišić.Prvi gol Perišić je zabio već u drugoj minuti, a potom se među strijelce upisao u 24., 55. i 89. minuti utakmice. Gol za domaćine zabio je i Dirar u 87. minuti. Perišić je ove sezone zabio već 11 golova u belgijskom prvenstvu. Pobjedu je ostvario i lider prvenstva Anderlecht koji je na gostovanju porazio Kortrijk 2:0, a strijelci su bili Gillet (13) i Gershon (67).Anderlecht vodi na ljestvici belgijskog prvenstva sa 50 bodova, sedam bodova manje ima Racing Genk, dok je treći Gent sa 38 bodova. Club Brugge je četvrti sa 36 bodova.

U susretu 20. kola engleskog nogometnog prvenstva Chelsea je pobijedio Bolton 1:0, Arsenal je remizirao na gostovanju kod Wigana 2:2, dok je Liverpool izgubio na Anfieldu od Wolverhamptona 0:1.Chelsea je pobijedio Bolton golom Florenta Maloude u 61. minuti utakmice, a bila je to prva pobjeda "Bluesa" u zadnjih šest kola. U gostujućim redovima posljednjih 18 minuta susreta igrao je Ivan Klasnić.Arsenal je na DW stadionu imao vodstvo 2:1 i igrača više, no nije uspio osvojiti tri boda. Wigan je hrabrom igrom uspio izjednačiti. Golove za domaćine zabili su Ben Watson (18-11m) i Sebastien Squillaci (81-autogol), dok su strijelci za "Topnike" bili Andrej Aršavin (39) i Nicklas Bendtner (44). Wigan je od 78. minute igrao bez isključenog Charlesa N'Zogbie.Za iznenađenje večeri pobrinuo se Wolverhampton koji je na Anfieldu pobijedio Liverpool 1:0. Gol odluke zabio je Stephen Ward u 56. minuti.Na ljestvici vode Manchester United i Manchester City sa po 38 bodova, dok je Arsenal na trećem mjestu sa 36 bodova. Chelsea je četvrti sa 34 boda, dok je Tottenham na petoj poziciji s bodom manje. Wolverhampton je pobjedom protiv "redsa" prepustio začelje ljestvice West Hamu.

Wigan - Arsenal 2:2 (Watson 18-11m, Squillaci-autogol 81 / Aršavin 39, Bendtner 44)

Chelsea - Bolton 1:0 (Malouda 61)

Liverpool - Wolverhampton 0:1 (Ward 56)

RIM

Utakmica 18. kola talijanskog nogometnog prvenstva između Leccea i Barija, koja je na rasporedu 6. siječnja iduće godine, igrat će se pred praznim tribinama stadiona Via del Mare.Disciplinska komisija Talijanskog nogometnog saveza donijela je ovakvu odluku zbog bojazni od navijačkih nereda koji su konstanta na utakmicama između ova dva kluba s juga Italije.

Koliko se navijači Leccea i Barija mrze najbolje se vidjelo prošlog mjeseca kada su navijači Leccea napali svog igrača Souleymanea Diamoutenea jer je prethodno igrao za Bari.Njihov skorašnji međusobni ogled donosi dodatnu napetost jer su oba sastava u zoni ispadanja. Bari je na posljednjem, 20. mjestu Serie A sa 11 bodova, dok je Lecce stepenicu više sa 15 bodova.

NEW YORK

Od favorita za osvajanje NBA naslova košarkaši Miami Heata i LA Lakersa su sinoć upisali pobjede, dok su Boston Celticsi izgubili. Miami je u Houstonu došao do 16. pobjede u zadnjih 17 utakmica, te desete zaredom u gostima, a momčad s Floride se dobro snašla i u obračunu bez obrana protiv Rocketsa (125:119).Dwyane Wade je bio prvo ime susreta s 45 poena, dok je LeBron James imao 20 koševa i devet asistencija. U domaćoj ekipi najviše se istakao argentinski krilni-centar Luis Scola (22). Boston je poražen kod Detroita (104:92), a to im je tek drugi nespjeh u zadnjih 17 utakmica. Kelti su već u prvoj četvrtini ostali bez Kevina Garnetta, koji je pri doskoku ozlijedio desnu nogu i sigurno će propustiti nekoliko narednih dvoboja. Bez Garnetta i otprije ozlijeđenog Rajona Ronda, Celticsi se nisu mogli nositi s raspoloženim domaćinima. Kod ujednačene momčadi Detroita je najviše koševa postigao veteran Tracy McGrady (21), dok je Paul Pierce s 33 poena predvodio Detroit. Prvaci Lakersi su kod New Orleans Hornetsa (103:88) prekinuli neugodan niz od tri poraza. Kobe Bryant je postigao 20 koševa, ali je ovo bila jedna od rijetkih utakmica na kojima nije bio najbolji strijelac Lakersa. Iako nije bio starter, Lamar Odom je dao najviše poena na utakmici - 24. Iako sinoć nije igrao San Antonio je s omjerom od 27 pobjeda i četiri poraza ostao najbolja momčad lige, Boston i Dallas dijele drugo mjesto s omjerom 24:6, Miami (25:9) je četvrti, dok su branitelji naslova Lakersi peti s 22:10.

BERLIN

Njemački tenisač Nicolas Kiefer odlučio je u 32. godini prekinuti karijeru u trenutku kada zauzima 722. mjesto na ATP ljestvici. Negdašnji najbolji njemački tenisač, kojeg su mediji na početku karijere smatrali nasljednikom Borisa Beckera, odlučio se povući kako bi proveodio više vremena s obitelji, pogotovu s kćerkicom. Upisao je studij sportskog menadžmenta, a igrat će i nogomet za veteransku momčadi Hanovera. "vrijeme je za novu životnu stranicu, 15 godina tenisa je sasvim dovoljno. Imao sam sjajnu karijeru, vidio svijet i upoznao zanimljive ljude, a sada ću se posvetiti svojoj kćeri", kazao je Kiefer. Nijemac je bio juniorski pobjednik Australian Opena i US Opena 1995., osvojio je šest ATP turnira, a najveći uspjesi ostat će mu srebrna medalja u parovima s Olimpijskih igara 2004., te četvrto mjesto na ATP ljestvici, na kojem je bio 2000.