Dow Jones oslabio je 19 bodova, ili 0,17 posto, na 11.362 boda, a S&P 500 indeks 0,13 posto, na 1.223 boda. Nasdaq indeks porastao je, pak, 0,13 posto, na 2.594 boda.
Od samog početka jučerašnjeg trgovanja dionice su bile pod pritiskom jer je predsjednik američke središnje banke kazao da oporavak gospodarstva još uvijek nije samoodrživ, bez državne pomoći.
Bernanke je u intervjuu u CBS-ovoj emisiji '60 minuta' istaknuo i da Kongres ne bi smio smanjiti državnu potrošnju ili povećati poreze, s obzirom na krhkost gospodarstva. Kazao je, također, da će trebati četiri do pet godina da bi visoka stopa nezaposlenosti od 9,8 posto pala na normalne razine od 5 do 6 posto.
To je malo 'ohladilo' optimistične ulagače uvjerene da je američko gospodarstvo čvrsto na putu oporavka.
Ipak, kasnije su gubici dionica ublaženi, jer je predsjednik SAD-a Barack Obama kazao da je postignut sporazum s republikancima o tome koje će porezne olakšice ostati na snazi.
„To je upravo onakva poruka kakvu je Wall Street očekivao od Washingtona – kompromis. To nije nikakvo iznenađenje, pa to neće tržištu previše pomoći, no neće ga ni uznemiriti“, kaže Peter Kenney, direktor u tvrtki Knight Equity Markets.
Ulagače su na oprez natjerale i nesuglasice u eurozoni po pitanju rješavanja dužničke krize. Na jučerašnjem sastanku ministara financija eurozone Njemačka je odbila prijedlog povećanja fonda od 750 milijardi eura za pomoć financijski oslabljenim članicama.
Zbog toga je jučer ponovno oslabio euro, pa je njegov tečaj pao s više od 1,33 na 1,3270 dolara, što je negativno utjecalo na tržište kapitala.
Na oprez ulagača ukazuje i mršav obujam trgovanja. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je jučer zamijenilo 6,27 milijardi dionica, dok je u dosadašnjem dijelu godine prosječan dnevni promet iznosio 8,62 milijarde.
I na europskim se burzama jučer trgovalo oprezno. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,43 posto, na 5.770 bodova, a frankfurtski DAX 0,10 posto, na 6.954 boda. Pariški CAC oslabio je, pak, 0,04 posto, na 3.749 bodova.