"Razmjena informacija običaj je u G20 u svakoj ozbiljnoj situaciji", kazao je u srijedu za Reuters taj izvor koji je sudjelovao u telekonferenciji.
Sudionici su po njegovim riječima razmatrali 85 milijardi eura vrijedan paket pomoći Irskoj. Također su raspravljali o tome što G20 može učiniti, kazao je, ne želeći ulaziti u pojedinosti.
U utorak je dužnička kriza eurozone produbljena nakon što su ulagači potaknuli pad vrijednosti europske jedinstvene valute, poguravši istodobno prinose po obveznicama fiskalno slabijih članica na nove rekordne razine zbog bojazni da u konačnici ipak neće moći vraćati dugove.
Europski su dužnosnici ove godine već predvodili paket pomoći Grčkoj i sada su odlučno istupili u slučaju Irske kako bi umirili tržišta. Ulagači se nisu previše obazirali na njihova nastojanja, usmjerivši pritisak na Portugal, Španjolsku i Italiju samo nekoliko dana nakon što je EU dogovorio paket pomoći za Irsku.
Vlade su za vrijeme globalne financijske krize nagomilale dugove, nastojeći poduprijeti svoja posrnula gospodarstva i spriječiti propast svojih financijskih institucija, no ulagači nemaju previše povjerenja niti u njihovu sposobnost financiranja proračunskih deficita, a kamoli njihovog smanjivanja.