Bundesbank očekuje nastavak rasta njemačkog gospodarstva, temeljem snažnog izvoza i jačanja domaće potražnje u uvjetima smanjene nezaposlenosti, ističe se u bančinom najnovijem tromjesečnom biltenu.
Pritom je utjecajna središnja banka pozvala privatne ulagače u obveznice da podijele teret spašavanja europskih država suočenih s financijskim problemima, u sklopu trajnog mehanizma pomoći čija se uspostava predlaže.
Izvješće Bundesbanka vremenski se podudara s obnovljenim političkim i gospodarskim tenzijama zbog dužničke krize u nekim članicama eurozone.
"Transparentni postupci koji jamče sveobuhvatan i uvjerljiv program konsolidacije i reformi mogli bi zajedno s poboljšanim reguliranjem financijskih tržišta u značajnoj mjeri smanjiti rizik sistemskih kriza", kaže se u izvješću središnje banke.
"U tom kontekstu, privatni ulagači isto tako imaju važnu odgovornost kada je u pitanju obnova održivih državnih financija u prezaduženim zemljama", dodaje se u izvješću.
Europski dužnosnici trenutno razmatraju mogućnost uspostave trajnog mehanizma pomoći koji bi zamijenio postojeću privremenu strukturu uspostavljenu u svibnju ove godine.
Bundesbank je pozvao da se podupre prijedlog njemačke kancelarke Angela Merkel iznesen krajem prošlog mjeseca da se u trajni mehanizam pomoći uključe i privatni ulagači u obveznice i time pomognu podijeliti teret budućih operacija spašavanja.
Kritičari takvih kancelarkinih izjava ističu da se time stvaraju uvjeti za nova previranja na tržištima obveznica, uključujući i oštar rast troškova zaduživanja za vlade eurozone koje muku muče s kresanjem visokih razina dugova i deficita. To je slučaj sa Španjolskom, Portugalom, Grčkom i Irskom.
Najnovije vijesti da je razina grčkih dugova i proračunskog manjka daleko iznad ranijih procjena dodatno su ojačale postojeće napetosti vezane za tržišta obveznica zemalja članica eurozone.