SEUL - Čelnici skupine G20 završili su u petak summit u Seulu usvajanjem završnog dokumenta u kojem se spominju općenite smjernice za borbu protiv gospodarske krize. U završnom dokumentu, o kojem se dugo raspravljalo kako bi na njega pristale sve sudionice summita, nema riječi o "podcijenjenim" valutama, zbog kineskog protivljenja. Akcijskim planom iz Seula pozvane su razvijene zemlje da zajamče trajni rast i stabilnost financijskih tržišta. Čelnici su se dogovorili da "krenu prema sustavu valutnih tečajeva koji bio više tržišno orijentiran". Zemlje sudionice summita G20 upozorile su na nekoordiniranu ekonomsku politiku, koja nužno ima katastrofalne posljedice za sve. "Neki od nas imaju veliki gospodarski rast dok su drugi suočeni s velikim rastom nezaposlenosti i sporim oporavkom, što potiče iskušenje da se skrene s globalnih rješenja u neusklađene akcije", navodi se u završnom dokumentu.
LUXEMBOURG - Rast gospodarstava 16-člane eurozone i 27-članog EU-a u trećem je tromjesečju oštro usporio prema tromjesečju ranije, ojačavši svega 0,4 posto nakon rasta od jedan posto u drugom tromjesečju, pokazale su prve procjene europskog ureda Eurostata. Unatoč oštrom usporavanju na tromjesečnoj razini, tempo rasta na godišnjoj razini ostao je gotovo nepromijenjen, pokazuju prve procjene statističkog ureda. Tako je u trećem tromjesečju rast u eurozoni i EU bio u visini 1,9 odnosno 2,1 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Time je ostao gotovo nepromijenjen u usporedbi s 1,9 odnosno dva posto u drugom tromjesečju.
LUXEMBOURG - Sezonski prilagođena industrijska proizvodnja u eurozoni i Europskoj uniji pala je u rujnu u odnosu na prethodni mjesec, pokazuju podaci europskog statističkog ureda. Tako je u eurozoni proizvodnja u rujnu umanjena za 0,9 posto a u EU27 za 0,5 posto u odnosu na kolovoz, objavio je Eurostat. U kolovozu je u obje zone zabilježen rast, i to u visini od 1,1 posto u eurozoni i 0,9 posto u EU27. Na godišnjoj razini industrijska proizvodnja u eurozoni porasla je u rujnu za 5,2 posto a u EU27 za 5,8 posto, priopćio je nadalje Eurostat.
LONDON/MADRID - Irski troškovi zaduživanja kliznuli su u petak s rekordnih razina nakon umirujućih istupa europskih dužnosnika ali su španjolski poskočili pod pritiskom nastavljenih bojazni vezanih za zaduženost rubnih članica eurozone. U strahu da će ih novi propisi koje predlaže Europska komisija prisiliti da snose veći dio tereta eventualnih budućih kriza, ulagači su počeli naveliko prodavati irske državne obveznice. Prinosi na 10-godišnje irske državne obveznice spustili su se tako u petak na 8,48 posto, s 8,87 posto na otvaranju, odnosno s rekordne razine od 8,95 posto dosegnute u četvrtak poslijepodne. Problemi koji su zahvatili irsko gospodarstvo prelili su se u petak i na Španjolsku, očitujući se također u rastu premije na osiguranje potraživanja po španjolskim državnim obveznicama na rekordno visokih 2,23 postotna boda.
SEUL - Ministri financija vodećih gospodarstava Europske unije, Njemačke, Francuske, Velike Britanije, Italije i Španjolske, nastojali su u petak umiriti nervozna tržišta koja je uzdrmala irska financijska kriza, poručivši da neće biti potreban novac iz privatnog sektora u slučaju aktiviranja mehanizma pomoći. Ministri su na marginama summita G20 u Seulu izdali zajedničko priopćenje u kojem ističu da je Stabilizacijski fond Europske unije (EFSF), mehanizam uspostavljen radi pružanja financijske pomoći državama eurozone koje se nađu u teškoćama, "već uspostavljen i njegova aktivacija ne zahtijeva angažman privatnog sektora". "Bez obzira na raspravu unutar eurozone o budućnosti stalnog mehanizma za rješavanje kriza i potencijalnu uključenosti privatnog sektora u taj mehanizam, želimo jasno dati do znanja da se to ne odnosi na već izdane državne obveznice ni na postojeća ulaganja“, priopćili su ministri iz pet velikih zemalja EU-a.
SEUL - Japan i Europska unija dogovorili su nastavak razgovora na visokoj razini sa ciljem pokretanja pregovora o trgovini na bilateralnom summitu sljedeće godine, rekao je jedan japanski dužnosnik. Dogovor je postignut na sastanku japanskog premijera Naoto Kana, te predsjednika Europskog vijeća Hermana Van Rompuya i predsjednika Europske komisije Jose Manuela Barrosa na marginama summita skupine G20 u južnokorejskom glavnom gradu. Trgovinski sporazum EU-a i Južne Koreje stupit će na snagu u srpnju iduće godine. EU traži od Japana da ublaži necarinske prepreke trgovini, uključujući one vezane za tržište javne nabave. Japan pak priželjkuje da EU snizi carine na automobile i druge proizvode, rekao je Fukuyama. Politički osjetljivo pitanje poljoprivrednih proizvoda neće biti predmet pregovora.
BRUXELLES - Europski parlament pozvao je na oprez u razmjeni podataka o putnicima u zračnom prometu sa SAD-om, Kanadom i Australijom, istaknuvši da bi te podatke trebalo razmjenjivati samo u sklopu kaznenih i terorističkih istraga. Europski parlament na mini-plenarnoj sjednici u četvrtak se složio da EU počne pregovore sa SAD-om, Kanadom i Australijom o razmjeni podataka o putnicima u zračnom prometu kako bi se "spriječio i suzbio terorizam i drugi oblici ozbiljnog transnacionalnog kriminala". Opći sporazum EU-a i SAD-a o razmjeni podataka očekuje se u skoroj budućnosti kao i novi sporazum o razmjeni podataka o putnicima u zračnom prometu, no EP ima pravo veta.
BERLIN - Rast njemačkog gospodarstva snažno je usporio u trećem tromjesečju, objavio je državni statistički ured. Najveće europsko gospodarstvo povećalo je aktivnosti u razdoblju od srpnja do rujna za samo 0,7 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca, nakon što je u drugom tromječju poraslo za revidiranih 2,3 posto, po najvišoj stopi u dva desetljeća. Prilagođeno za broj radnih dana, njemačko gospodarstvo poraslo je u trećem tromjesečju za 3,9 posto u odnosu na prošlu godinu.
NEW DELHI - Rast indijske industrijske proizvodnje u rujnu je gotovo prepolovljen u odnosu na prošlu godinu, kliznuvši na 4,4 posto s 8,2 posto koliko je iznosio u istome mjesecu godine ranije, pokazali su najnoviji službeni podaci. Ekonomisti su prognozirali da će industrijska proizvodnja u trećem po velčini azijskom gospodarstvu usporiti na oko 6,5 posto. Usporavanje je protumačeno kao rezultat pada proizvodnje kapitalnih dobara i pooštravanja monetarne politike indijske središnje banke.
PEKING - Kineska je vlada priopćila da je postrožila propise o izvozu rijetkih metala koje će tako ubuduće smjeti izvoziti samo oni proizvođači koji poštuju zakone o zaštiti okoliša i ispunjavaju međunarodne standarde. Radi se o najnovijem u nizu poteza kojima vlada u Pekingu u posljednje vrijeme nastoji ograničiti izvoz tih metala, inače dragocjenih sirovina za proizvodnju širokog raspona proizvoda, od iPoda do vojnih projektila. "Peking će strogo regulirati izvoznike rijetkih metala", priopćilo je kinesko ministarstvo trgovine.
WASHINGTON - Američki ekonomist, nobelovac Paul Krugman u petak je u svojoj kolumni u The New York Timesu oštro kritizirao Povjerenstvo za fiskalnu odgovornost i reforme, čiji su čelnici u srijedu predložili smanjenje američkog proračunskog deficita za 3.800 milijardi dolara do 2020., ocijenivši da oni ustvari nude "smanjenje poreza za bogate i eroziju mreže socijalne sigurnosti". Navodeći kako je uvijek vjerovao da je predsjednik Barack Obama napravio veliku pogrešku kada je stvorio taj dvostranački panel kako bi našao rješenje za dugoročne fiskalne probleme, Krugman kaže da se po sastavu komisije znalo da će "dvostranački" značiti "kompromis između desnog centra i tvrde desnice".
PARIZ - Europski zrakoplovni koncern EADS je izvijestio da je treće tromjesečje zaključio u blagom plusu, nakon gubitka u istom razdoblju godine ranije, što pripisuje poboljšanju poslovanja s komercijalnim zrakoplovima paralelno oporavku globalnog gospodarstva. Neto dobit te matične kompanije proizvođača zrakoplova Airbusa u tom je tromjesečju iznosila 13 milijuna eura, nasuprot gubitku od 87 milijuna eura u istom razdoblju prošle godine. Prihodi su istodobno uvećani 18 posto, na 11,25 milijardi eura, navodi se dalje u tvrtkinom priopćenju. U devetomjesečnom razdoblju zaključno s krajem rujna neto dobit EADS-a smanjena je pak za 32 posto, na 198 milijuna eura, iako su prihodi uvećani za šest posto, na 31,55 milijardi eura.
WASHINGTON - Internetski portal vijesti The Daily Beast i tjednik Newsweek objavit će udruživanje u zajednički poslovni pothvat koji bi posrnulom političkom tjedniku trebao udahnuti nešto energije novog medija, a mladoj web stranici dati malo vjerodostojnosti starih medija, piše u petak The Washington Post. Zajednički projekt, koji će se zvati Newsweek Daily Beast Co., bit će pod uredničkim vodstvom Tine Brown, urednice Daily Beasta, koja je uređivala i Vanity Fair, New Yorker i ugašeni Talk magazin, a bila je i kolumnist priloga Stil, The Washington Posta. Prema novom ustroju, Newsweek će ostati tiskani tjednik, a njegove će internetske operacije biti uključene u internetsku stranicu The Daily Beasta, prema priopćenju. Newsweek, kao i drugi politički tjednici, već godinama gubi oglašivače i bilježi pad naklade, koja je u drugoj polovici 2009. bila 1,97 milijuna primjeraka, na razini iz 1996. Newsweek je imao operativni gubitak od 28,1 milijuna dolara u 2009., a 15,4 milijuna dolara u 2008.
BERLIN - Njemački automobilski div Volkswagen izvijestio je u petak o rastu prodaje za gotovo deset posto u listopadu u odnosu na isto razdoblje lani zahvaljujući nastavljenoj snažnoj potražnji u Kini i SAD-u. Kompanija je objavila da je Volkswagen grupa, koja uključuje brandove poput Audija, Škode i Seata, u listopadu prodala 612.200 vozila, u odnosu na 557.400 prodanih vozila u istom mjesecu lani. Time je prodaja u desetomjesečnom razdoblju zaključno s krajem listopada porasla za 12,4 posto na 5,98 milijuna prodanih vozila.
LONDON - Cijene nafte kliznule su u petak na međunarodnim tržištima ispod razine od 86 dolara za barel, spustivši se s najviše razine u protekle dvije godine nakon što je zabrinutost u vezi sa zaduženošću rubnih članica eurozone potaknula ulagače na povlačenje iz riskantnije imovine. Barel sirove nafte pojeftinio je na američkom tržištu 1,93 dolara na 85,88 dolara, nakon što je u četvrtak dotaknuo 88,63 dolara, najvišu razinu od listopada 2008. Na londonskom tržištu bio je u minusu 1,57 dolara i njime se trgovalo po 87,24 dolara. Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) objavila je na svojim internetskim stranicama da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u četvrtak iznosila 85,81 dolara, što znači da je bila 54 centa viša nego dan ranije.
HONG KONG - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale, a oslabio je i tečaj eura jer se ulagači plaše produbljivanja financijskih problema u Irskoj i nekim drugim manjim članicama eurozone. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks pao više od jedan posto, a za toliko su potonule i cijene dionica u Hong Kongu, te Singapuru. Burzovni indeks u Šangaju strmoglavio se pak više od tri posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji i Australiji pale između 0,1 i 0,6 posto. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u minusu 0,9 posto.
NEW YORK - Na Wall Streetu su u četvrtak cijene dionica pale, ponajviše zbog slabih procjena daljnjih poslovnih rezultata tehnološkog lidera Cisco Systemsa, ali i jačanja dolara. Dow Jones indeks oslabio je 73 boda, ili 0,65 posto, na 11.283 boda, dok je S&P pao 0,42 posto, na 1.213 bodova, a Nasdaq indeks 0,90 posto, na 2.555 bodova. Na tržište je jučer negativno djelovalo i jačanje dolara. Zbog slabljenja američke valute posljednjih su mjeseci rasle cijene sirovina, što je poticalo cijene dionica u rudarskom i energetskom sektoru.