Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks do 7,30 sati ojačao 0,3 posto, dosegnuvši najvišu razinu u četiri i pol mjeseca.
Nakon jučerašnjeg pada, cijene dionica u Šangaju i Hong Kongu skočile su jutros više od 1 posto, dok su burzovni indeksi u Singapuru i Australiji ojačali oko 0,5 posto.
Od značajnijih tržišta, jedino su u Južnoj Koreji cijene dionica jutros pale, i to za više od 2 posto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,7 posto.
Industrijska proizvodnja u Kini porasla je u listopadu za 13,1 posto, što pokazuje da tamošnje gospodarstva i dalje snažno raste. To je, pak, potaknulo rast cijena sirovina, jer je Kina njihov najveći uvoznik.
Rast cijena sirovina potaknuo je dionice u rudarskom i energetskom sektoru.
Jutros su se na Šangajskoj burzi oporavile i dionice kineskih banaka, nakon izvješća o snažnom rastu novih kredita u Kini prošloga mjeseca.
No, u listopadu je i inflacija u Kini snažno porasla, dosegnuvši najvišu razinu u dvije godine. Snažan rast kreditiranja i potrošačkih cijena daje, kažu analitičari, jasnu sliku: Kina će morati nastaviti politiku povećanja kamatnih stopa.
„Proces normaliziranja monetarnih uvjeta u Kini će se ubrzati“, kaže Dong Tao, ekonomist u banci Credit Suisse u Hong Kongu.
Na Tokijskoj burzi jutros su, pak, ponajviše porasle cijene dionica velikih japanskih izvoznika, kao što su Canon i Toyota.
To se zahvaljuje jačanju dolara prema jenu. Od početka studenoga tečaj američke valute porastao je za gotovo 2 jena.
Jutros se kreće oko 82,20 jena, dok je jučer u ovo doba iznosio 81,80 jena.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, oslabio je jutros 0,2 posto, no od početka studenoga na dobitku je 0,8 posto.
Nakon što je jučer u jednom trenutku potonuo ispod 1,37 dolara, jutros se tečaj eura kreće oko 1,3785 dolara.
U odnosu, pak, na japansku valutu, cijena eura porasla je s jučerašnjih 112,70 na 113,30 jena.
Terminska cijena nafte dosegnula je jutros u jednom trenutku najvišu razinu od listopada 2008. godine – 88,35 dolara po barelu, no kasnije je pala na 88,20 dolara.