LONDON - Povjerenje potrošača širom svijeta oslabilo je u trećem tromjesečju u odnosu na tri prethodna mjeseca, i to ponajviše u SAD-u i Europi, dok su hrvatski potrošači ponovno među najpesimističnijima, pokazalo je ispitivanje tvrtke Nielsen Company. Više od polovine globalnih potrošača smatra da recesija još uvijek traje, pokazuju rezultati istraživanja, koje je provedeno u razdoblju od 3. do 21. rujna i obuhvatilo je 26.000 potrošača u 53 zemlje, uključujući Hrvatsku. Mjerilo je povjerenje potrošača u tržište rada, njihovo osobno financijsko stanje, te spremnost na potrošnju. Rezultati su pokazali da je dohodak velikog broja potrošača u promatranom razdoblju potonuo na najnižu razinu u četiri godine koliko ta tvrtka prati te pokazatelje. Hrvatski su potrošači bili među najpesimističnijima, s indeksom povjerenja u visini 58 bodova. Podaci za drugo tromjesečje nisu bili dostupni dok je u prva tri mjeseca ove godine vrijednost indeksa bila još niža i iznosila je 48 bodova. Među najpesimističnijim su potrošačima bili još i oni u Japanu (52 boda), Mađarskoj (54 boda), Rumunjskoj (55 bodova) i Grčkoj, (57 bodova). Azijski su potrošači pak optimistični, pa je najveća vrijednost indeksa, od 129 bodova, zabilježena u Indiji. Slijedi Tajland sa 117, te Australija i Indonezija s po 115 bodova.
LUXEMBOURG - Nove industrijske narudžbe u eurozoni u kolovozu su porasle za 5,3 posto u odnosu na mjesec ranije a u 27-članom EU za 3,6 posto, nakon pada u prethodnom mjesecu, pokazale su procjene europskog ureda za statistiku Eurostata. To je značajan zaokret u odnosu na srpanj kada su nove narudžbe na mjesečnoj razini smanjene u obje zone, i to 1,8 posto u eurozoni a 1,6 posto u EU, objavio je dalje statistički ured. Po raspoloživim podacima toga ureda, u odnosu na srpanj nove industrijske narudžbe porasle su u 11 zemalja, a u jednakom su broju zemalja smanjene. Na godišnjoj su pak razini nove industrijske narudžbe porasle u obje zone, pri čemu u eurozoni za 24,4 posto a u EU za 22,6 posto. Kako je dalje priopćeno, industrijske narudžbe na godišnjoj su razini porasle u svim zemljama čijim podacima trenutno raspolaže statistički ured.
PARIZ - Francuska ministrica financija Christine Lagarde upozorila je da masovni prosvjedi protiv predložene reforme mirovinskog sustava stoje gospodarstvo te zemlje do 400 milijuna eura dnevno. Zbog prosvjeda protiv plana predsjednika Nicolasa Sarkozyja da podigne starosnu dob za umirovljenje sa 60 na 62 godine Francuska se bori s nestašicom goriva, prometnim kaosom i gomilama smeća, objavila je postaja. Demonstracije su na ulicama okupile milijune Francuza. Gornji dom francuskog parlamenta dao je u petak zeleno svjetlo predloženoj mirovinskoj reformi a očekuje se da će je ovog tjedni odobriti i donji dom.
SARAJEVO - Zemlje-članice regionalnog Sporazuma o energetskoj zajednici (ENC), među kojima je i Hrvatska, moraju pratiti europske trendove razvitka energetske učinkovitosti i uporabe obnovljivih izvora energije u što većem opsegu jer time smanjuju vlastite troškove i značajno pridonose očuvanju prirodnog okoliša, istaknuto je na skupu u Sarajevu. Riječ je o radionici posvećenoj smanjenju onečišćenosti prouzročenoj radom elektroenergetskih pogona, održanoj u organizaciji Regionalnog vijeća za suradnju (RCC). Na skupu sudjeluju predstavnici vladinih agencija zaduženih za očuvanje okoliša te energetiku kao i elektroprivreda Albanije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Crne Gore, Hrvatske, Srbije, Kosova i Moldavije, država koje su 2005. godine potpisale sporazum o uspostavi energetske zajednice jugoistočne Europe, kao i drugih zemalja-članica RCC-a.
BUDIMPEŠTA - Mađarska državna elektroenergetska tvrtka MVM mogla bi kupiti 21,2-postotni udio ruskog Surgutneftegaza u mađarskoj naftnoj grupaciji MOL, piše mađarski dnevni list Nepszabadsag, pozivajući se na neimenovane izvore. Direktor za komunikacije u MVM-u Gyorgy Felkai za novinsku je agenciju Reuters odbio komentirati napise u medijima, kazavši kako je na ministarstvu razvoja da to učini. Mađarsko ministarstvo za razvoj prošli je tjedan priopćilo da je vladino preuzimanje toga udjela moguće rješenje trenutne pat-pozicije, koja je stvorena prošle godine nakon što je ruska tvrtka Surgutneftefaz od austrijskog OMV-a za 1,4 milijarde eura kupila udio u MOL-u, najavivši da teži statusu strateškog ulagača. Predsjednik uprave MOL-a Zsolt Hernadi u petak je kazao da bi vladino preuzimanje toga udjela stvorilo stabilniju situaciju.
ATENA - Grčkoj bi iduće godine mogli zatrebati veći proračunski rezovi ili novi porezi kako bi nadoknadila lošije od priželjkivanih rezultate u prikupljanju prihoda od poreza, prenose grčki mediji izjavu dužnosnika EK zaduženog za nadzor mjera fiskalne prilagodbe. „Napredak u nastojanjima da se poboljšaju prihodi od poreza i ograniči porezna evazija nije ispunio očekivanja“, kazao je Servaas Deroose, a prenosi grčki nedjeljni list Real News. Poručio je kako ciljani manjak u proračunu za 2011. mora ostati u visini 7,6 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP) a da će za njegovo postizanje možda trebati nove mjere, neovisno na kojoj strani, prihodovnoj ili onoj rashoda.
ATENA - Grčka namjerava u idućih pet godina privući ulaganja u obnovljive izvore u visini 45 milijardi eura, u nastojanju da pokrene posrnulo gospodarstvo, rekao je grčki premijer. „Naša zemlja ima ogromne izvore obnovljive energije koji nisu iskorišteni", izjavio je Georgij Papandreu na forumu o ekološkim ulaganjima koji je održan u sklopu konferencije o promjeni klime na Mediteranu u predgrađu Atene Vouliagmeni. Očekuje se da će ulaganja u projekte obnovljive energije u Grčkoj već iduće godine dosegnuti 1,2 milijarde eura, u odnosu na samo 400 milijuna u 2009., naglasio je premijer. Dolaskom na vlast Papandreu je želio u potpunosti preurediti grčki model razvoja koji je desetljećima oslanjao na građevinarstvo i usluge, s pomakom prema održivom rastu. „Nećemo postati konkurentni kroz klasične metode smanjenja plaća već kroz ulaganje u drugačiji razvojni model koji dodaje vrijednost našim proizvodima i uslugama", upozorio je u subotu grčki premijer.
STOCKHOLM - Dobit nordijske telekomunikacijske grupe Telia Sonera u trećem je tromjesečju poskočila zahvaljujući većoj potražnji za uslugom i boljim gospodarskim uvjetima na nekoliko tržišta, priopćeno je iz tog telekomunikacijskog diva. Neto dobit je tako porasla za 14 posto na 6,5 milijardi kruna (989 milijuna dolara). Prihodi iskazani u švedskim krunama pali su pak za jedan posto na 26,7 milijardi kruna. Zbog veće prodaje pametnih telefona povisili su se ukupni prihodi od usluga mobilne razmjene podataka i od prodaje opreme u nordijskoj regiji, dok su prihodi na području euroazijske regije bili poduprti gospodarskim oporavkom i većim brojem korisnika mobilnih telefona, izjavio je izvršni direktor Lars Nyberg.
MOSKVA - Rusija planira ojačati crnomorsku flotu novim plovilima u idućih 10 godina nakon što je postigla sporazum s Ukrajinom o ostanku flote na ukrajinskom teritoriju, javljaju ruski mediji. Ruski predsjednik Dmitrij Medvedev i ukrajinski Viktor Janukovič dogovorili su se u travnju da će Rusija u idućih 10 godina isporučivati Ukrajini plin i naftu 30 posto jeftinije nego do sada, u zamjenu za pristanak Kijeva da ruska Crnomorska flota ostane u Sevastopolju na Krimu do 2042. godine. Zapovjednik ruske mornarice admiral Vladimir Visocki ranije je izjavio da će mornarica biti ojačana s 15 novih borbenih brodova i dizel-električnim podmornicama do 2020.
TOKIO - Japanski izvoz u rujnu je porastao 14,4 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine, dosegnuvši vrijednost od 5.840 milijardi jena (71,8 milijardi dolara), objavilo je japansko ministarstvo financija.Izvoz raste deseti mjesec zaredom, za što je u rujnu bio najzaslužniji skok izvoza motornih vozila za 12 posto, izvoza brodova za 43,5 posto i isporuka željezne rudače i čelika za 19,4 posto, navodi se u dalje u preliminarnom priopćenju ministarstva. Uvoz je pak u rujnu uvećan za 9,9 posto, na 5.460 milijardi jena, čime je trgovinski višak Japana u razmjeni sa svijetom poskočio za 54 posto na godišnjoj razini, na 797 milijardi jena. To predstavlja zaokret u odnosu na kolovoz kada je trgovinski višak smanjen za 37,5 posto, i to prvi put u 15 mjeseci.
TOKIO - Japanski proizvođač automobila Toyota revidirat će prognozu o tečaju dolara u drugoj polovini tekuće poslovne godine koja traje do ožujka 2011. na 80 jena, što će smanjiti njegovu zaradu za 1,85 milijardi dolara, objavili su mediji. Toyota će 5. studenog objaviti poslovno izvješće za razdoblje od travnja do rujna, u kojem će revidirati prognozu o tečaju dolara s 90 na 80 jena za dolar i time uključiti u izračune nepopustljivu visoku vrijednost japanske valute, objavio je dnevni list Yomiuri. Najveći proizvođač automobila u svijetu zabilježit će tako u drugoj polovini fiskalne godine do ožujka pad dobiti za 150 milijardi jena (1,85 milijardi dolara), piše Yomiuri, ne navodeći izvor informacije. U Toyoti nisu željeli potvrditi izvješće.
STOCKHOLM - Švedski proizvođač kamiona Scania izvijestio je o snažnom rastu neto dobiti u trećem tromjesečju zahvaljujući snažnoj potražnji u Latinskoj Americi i oporavku u Europi. Neto dobit iznosila je 2,3 milijarde kruna (351 milijun dolara), u odnosu na 278 milijuna kruna u istom razdoblju prethodne godine. Neto prihodi u trećem tromjesečju porasli su za 38 posto na 18,5 milijardi kruna. „Prvih devet mjeseci 2009. obilježili su niska iskorištenost kapaciteta i negativni učinci valuta“, kazao je izvršni direktor Leif Ostling u priopćenju. Isporuke kamiona u devetomjesečnom razdoblju od siječnja do rujna povećane su za 53 posto u odnosu na isto poslovno razdoblje 2009., te je isporučeno 38.469 vozila. Narudžbe su više nego udvostručene, na 47.631 vozilo.
LONDON - Cijene nafte skočile su u ponedjeljak na međunarodnim tržištima prema 83 dolara za barel, poduprte slabljenjem američke valute. Barel sirove nafte za isporuke u prosincu poskupio je na američkom tržištu za 1,02 dolara na 82,71 dolara. Na tržištu u Londonu bio je u plusu 90 centi i njime se trgovalo po cijeni od 83,86 dolara. Dodatnu potporu cijenama nafte pružaju štrajkovi u Francuskoj protiv mirovinske reforme i režima upravljanja lukama, što je smanjilo zalihe goriva. Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) objavila je da je cijena referentne košarice njezine nafte u petak iznosila 78,54 dolara, što znači da je bila 72 centi niža nego dan ranije.
LONDON/FRANKFURT - Europski burzovni indeksi u ponedjeljak su ojačali, predvođeni dionicama rudarskih kompanija i proizvođača automobila, dok za nove smjernice ulagači čekaju govor čelnika Feda. Londonski indeks Ftse ojačao je u takvom ozračju gotovo 0,6 posto, na 5.773 boda, a na sličnom postotnom dobitku bio je i frankfurtski DAX, porastavši na 6.647 bodova. Nakon što sastanak G20 tijekom vikenda nije donio konkretne preporuke u vezi valutnih tečajeva, na dobitku su bile dionice rudarskih kompanija, i to slijedom poskupljenja ključnih kovina poput bakra i zlata, koje je potaknulo slabljenje dolara. Od dobitnika izdvajao se i automobilski i sektor luksuznih roba.
TOKIO - Na azijskim su burzama vodeći indeksi jutros porasli, dok je dolar pod pritiskom jer je dogovor skupine G20 protumačen kao 'zeleno svjetlo' za nastavak dosadašnjih trendova na tržištima, što znači daljnju prodaju američke valute, a kupnju dionica i sirovina. Cijene dionica u Južnoj Koreji, Hong Kongu, Indiji, Australiji i Kini porasle su do 7,30 sati između jedan i 1,6 posto, dok je burzovni indeks u Singapuru ojačao oko 0,7 posto. Zbog jačanja jena, na Tokijskoj se burzi Nikkei indeks kreće na rubu pozitivnog i negativnog područja, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio na dobitku 1,6 posto, nakon što je prošloga tjedna oslabio 1,2 posto.
NEW YORK - Na Wall Streetu se ovoga tjedna očekuje nastavak niza dobrih poslovnih izvješća kompanija, što bi trebalo pozitivno utjecati na tržište, no svako neugodno iznenađenje moglo bi izazvati pad cijena dionica. Prošloga je tjedna Dow Jones indeks ojačao 0,6 posto, na 11.132 boda, a za toliko je porastao i S&P 500, dosegnuvši 1.183 boda. Nasdaq indeks ojačao je pak 0,4 posto, na 2.479 bodova. To je već treći tjedan zaredom kako cijene dionica na najvećoj svjetskoj burzi rastu, zahvaljujući dobrim kvartalnim poslovnim rezultatima kompanija i nadi da će američka središnja banka početkom studenoga dodatno olabaviti monetarnu politiku.