Euro je prema dolaru ojačao 0,1 posto na 1,3836 dolara, nakon pada za 1,6 posto dan ranije. Ojačao je i prema jenu, na 112,21 jen.
Dolar je pak oslabio prema japanskoj valuti, za 0,3 posto, te se njime trgovalo po 81,24 jena.
Jedinstvena europska valuta oslabila je u utorak uslijed naglog povlačenja ulagača iz rizičnih pozicija nakon što je Kina prvi puta u gotovo tri godine povisila ključne kamatne stope za četvrtinu postotnog boda.
Analitičari ocjenjuju da je tržište pretjerano reagiralo na kinesku odluku o povećanju kamatnih stopa, te da će, s obzirom da se od američke središnje banke Fed u idućem mjesecu očekuje novo popuštanje monetarne politike, svaki eventualni oporavak dolara biti kratkog vijeka.
„Mislim da to samo po sebi pokazuje koliko je pretjerana reakcija tržišta, no svaka korekcija dolara bit će kratkotrajna i slaba, dok će glavni pokretač biti kvantitativno popuštanje Fed-a, što će nastaviti pritiskati dolar“, ocjenjuje čelnik globalnih valutnih istraživanja BTM-UFJ-a u Europi Derek Halpenny.
Splasnule zabrinutosti u vezi s kineskim podizanjem kamatnih stopa ojačale su apetit za rizičnom imovinom, uključujući valute s niskim prinosima. Dolar se pak smatra sigurnim utočištem za kapital pa je izložen pritisku kada ojača sklonost ulagača riziku.
Pritom je u utorak jedan dužnosnik Feda naznačio da bi primjerena reakcija središnje banke na posustalo gospodarstvo bila kupovina obveznica u vrijednosti 100 milijardi dolara mjesečno.
Među ostalim valutama isticala se u srijedu britanska funta, koja je oslabila prema dolaru i euru nakon što je službeni zapisnik s prethodnog zasjedanja odbora za monetarnu politiku pokazao da je njegovih devet članova glasalo za tri opcije, od čega jedan za ubrizgavanje likvidnosti u financijski sustav.
Funta je tako kliznula na 88,04 penija za euro. Bila je na gubitku i prema dolaru, te se njome trgovalo po 1,5717 dolara.