Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, pao je prošloga tjedna 1,0 posto, na 76,49 bodova, a u petak je u jednom trenutku zaronio na samo 76,14 bodova, najnižu razinu od prosinca prošle godine.
Pritom je prema europskoj valuti oslabio 0,35 posto, pa je tečaj eura porastao na 1,3980 dolara. U četvrtak se, po prvi puta od siječnja, probio i iznad psihološki važne razine od 1,41 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena dolara pala je 0,62 posto, na 81,40 jena. U četvrtak je tečaj dolara pao na 80,88 jena, najnižu razinu u 15 godina i samo otprilike 1 jen iznad 79,75 jena, rekordno niske razine, na koju je zaronio u travnju 1995. godine.
I euro je oslabio prema japanskoj valuti, za 0,27 posto, pa je njegov tečaj pao na 113,90 jena.
Dolar pritišću pojačana očekivanja da će američka središnja banka Fed pokrenuti novi ciklus ublažavanja monetarne politike i smanjenja kamatnih stopa, zbog čega američka valuta gubi privlačnost za ulagače.
Ta su očekivanja učvršćena nakon što je predsjednik Feda Ben Bernanke u petak ustvrdio da visoka nezaposlenost i niska inflacija ukazuju na potrebu za daljnjim labavljenjem monetarne politike.
„Ako ne bude značajnijih promjena na drugim područjima, čini se da ima razloga za nove mjere“, kazao je Bernanke.
Čelnik Feda potvrdio je spremnost središnje banke da poduzme mjere oživljavanja gospodarstva putem kupnje državnih obveznica, no istaknuo je da Fedovi dužnosnici moraju oprezno pristupiti odlučivanju o veličini i tempu programa otkupa.
Mnogi ekonomisti prognoziraju da će Fed objaviti novi program na idućem sastanku, zakazanom za 2. i 3. studeni.
Dolar je u četvrtak pritisnula i objava singapurske središnje banke da će nastaviti "umjerenu i postupnu" aprecijaciju singapurskog dolara, uz istodobno blago proširenje raspona trgovanja.
„Trgovci sada u osnovi nastoje uključiti u tečajeva Fedove nove poticajne mjere, pa je teško nazrijeti odakle bi u kratkoročnoj perspektivi trebala stići potpora dolaru. Dodatnu potporu euru i pritisak na dolar generirala je odluka Singapura da proširi raspon trgovanja u svojoj valuti“, kaže Joshua Raymond, analitičar City Indexa.
Trgovci ističu i to da je euro ojačao pod utjecajem komentara člana upravnog vijeća Europske središnje banke (ECB) Axela Webera, koji je nedavno naglasio razliku između politike Feda i one ECB-a.
„ECB je jedina središnja banka koja uopće spominje ukidanje mjera poticaja, što pomaže euru“, ocjenjuje valutna strategija RBS-a Ankita Dudani.
Zbog slabašnog gospodarskog oporavka, središnje banke širom svijeta intervenirale su proteklih tjedana kako bi spriječile rast svojih valuta, što smanjuje konkurentnost njihovog izvoza. To je potaknulo špekulacije o valutnom ratu.
Euro bi u konačnici mogao biti gubitnik u valutnom ratu, upozorava analitičarka Kathleen Brooks.
"Stav ECB-a da treba nastaviti s planovima povlačenja dodatne likvidnosti iz europskog financijskog sustava potiče rast kamata za međubankovne posudbe u Europi. To je u izravnoj suprotnosti sa situacijom u Velikoj Britaniji i SAD-u, gdje izgledni novi monetarni poticaji iz središnjih banaka pritišću kamate nadomak rekordno niskim razinama, podupirući rast eura", kaže Brooks.