BANJA LUKA - Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Mirsad Kebo izjavio je u intervjuu banjalučkim "Nezavisnim novinama" od srijede kako napadi na povratnike u BiH nisu stalna pojava nego "refleksija posljednjih političkih događaja i zbivanja". "Držim da se radi o nehomogenim grupama i da su akteri napada mahom pojedinci. Takođe držim da povratnici nisu više ugroženi od drugih građana u BiH koji, takođe, nerijetko postanu žrtve različitih, pa i terorističkih napada. Ipak, sigurnosna situacija u BiH, kada je riječ o povratnicima, nije dramatična i mislim da se svakim danom sve više popravlja" kazao je Kebo i naglasio kako BH-institucije nisu riješile problem održivog povratka odnosno zapošljavanja.
LONDON - Amnesty International u srijedu je optužio Izrael za ratni zločin, ističući da je prekršio međunarodno pravo promišljenim uništavanjem libanonske civilne infrastrukture tijekom rata protiv gerilaca Hezbolaha. Udruga za zaštitu ljudskih prava tvrdi da ciljevi i način izraelskih napada te visok broj civilnih žrtava, rasprostranjenost oštećenja i izjave izraelskih dužnosnika ukazuju da je uništavanje bilo smišljeno te počinjeno kao dio vojne strategije, a ne kao "kolateralna šteta". Amnesty International, čiji su predstavnici nadgledali sukob i u Izraelu i Libanonu, navodi da je Izrael prekršio međunarodne zakone izravnim udarima na civile te nekritičkim i neproporcionalnim napadima.
JERUZALEM - Izraelska mornarica je u srpnju sklopila ugovor s Njemačkom o nabavi dvije podmornice, piše u srijedu dnevnik "Jerusalem Post". Te dvije podmornice klase Delfin (njemačka oznaka U212) bit će izrađene u Njemačkoj i opremljene pogonskim sustavom koji će im omogućiti da ostaju dulje pod vodom nego podmornice koje je do sada posjedovao Izrael. Posadu podmornica činit će 35 mornara, a njima će se moći prevoziti deset diverzanata i imat će radijus djelovanja od 4.500 kilometara te mogućnost lansiranja raketa, piše "Jane's Defense Weekly", časopis specijaliziran za naoružanje.
SYDNEY - Australac pakistanskog podrijetla Faheem Khalid Lodhi (36) osuđen je u srijedu na 20 godina zatvora zbog zavjere kojoj je cilj bio napad na dalekovodnu električnu mrežu. Sudac je kazao da je zavjera bila u "preliminiranoj fazi", ali da je stroga kazna potrebna jer Lodhijevo djelovanje "pokazuje namjeru da izvede strašan teroristički napad ili napade u Australiji". Sud je osudio Lodhija na 20 godina kazne zbog ispitivanja o kemikalijama koje se mogu koristiti za izradu eksploziva. Osuđen je i na deset godina zatvora jer je kupio mapu dalekovodne električne mreže te imao priručnik na urdu jeziku o terorističkim tehnikama. Dvije će kazne odlužiti paralelno. To je prvi slučaj koji je pao pod sporni antiteroristički zakon u Australiji usvojen kao odgovor na napade 11. rujna u SAD-u.
WASHINGTON - Zapovjednik indijskog zrakoplovstva izjavio je u utorak da njegova zemlja prati kinesku vojnu ekspanziju i da želi doznati više o troškovima Pekinga na vojne snage. "Ne mogu reći da smo zabrinuti zbog Kine, no svakako ju promatramo", izjavio je zrakoplovni maršal Shashindra Pal Tyagi u Washingtonu. Dodao je i da Indija razumije da kineska vojna snaga raste, ali da je ipak ne doživljava kao prijetnju. Kina i Indija su azijske sile s najbržim rastom, koje su u posljednjih nekoliko godina značajno povećale trgovinu i ekonomiju u cijelosti. No iza njih su i desetljeća sumnji, a 1962. izbio je pogranični rat.
SANTIAGO - Najmanje 220 čileanskih studenata i učenika uhićeno je na prosvjedu za obrazovnu reformu na ulicama Santijaga, nakon sukoba prosvjednika i policije, koja ih je pokušala spriječiti da marširaju do predsjedničke palače. Demonstracije održane u utorak, organizirala je učenička organizacija ACES, u znak prosvjeda protiv sporog napretka reformi koje je obećala vlada predsjednika Michella Bacheleta. Niz prosvjeda prije nešto više od mjesec dana kulminirao je krajem lipnja, kada je na ulice izašlo više od milijun Čileanaca. Bacheletovu administraciju tada su natjerali da osnuje stručnu skupinu za obrazovnu reformu u koju su uključeni i studenti.