"Na temelju brojnih dokumenata vidljiva je povezanost SAO Krajine i RSK s MUP-om Republike Srpske u BiH, te s MUP-om Srbije. Dokumenti upućuju na vrlo aktivnu suradnju raznih službi SAO Krajine, RSK, RS i Srbije", izjavio je Kerkkannen koji je u utorak završio svjedočenje.
Na pitanje odvjetnika obrane Predraga Milovančevića je li vidio dokument u kojem bi bio iznesen plan o "združenom zločinačkom pothvatu, tj. njegovi ciljevi, sudionici i metode", Kerkkannen je odgovorio da nema saznanja o takvom dokumentu ali da "dokumenti koje je pregledao ukazuju na postojanje već spomenutih veza".
"Postoje, na primjer, brojni dokumenti o dostavi pomoći JNA u RSK", rekao je Kerkkannen. Također je kazao da su jedinice MUP-a RSK 1991. već djelovale i u posavskom koridoru u susjednoj BiH, te da to ukazuje na povezanost spomenutih struktura.
"Postoje dokumenti o dobivanju štapskih naredbi iz Knina, pa i osobnih naredbi Martića", dodao je.
Svjedok je odbacio sumnju obrane da mu je zadatak bio da se odabirom dokumenata isključivo dokaže krivnja okrivljenog Martića.
"Zadatak koje mi je tužilaštvo postavilo je da pronađem dokumente SAO Krajine i RSK i da izvršim analizu tih dokumenata. Odabrao sam dokumente koji bacaju određeno svijetlo na događaje iz određenog razdoblja vezane uz Martića", kazao je Kerkkannen.
Ustvrdio je da se među njima nalaze i oslobađajući dokumenti.
Suđenje je održano nakon prekida u ponedjeljak zbog bolesti okrivljenog. Martić u utorak i nije bio prisutan u sudnici II ICTY-a, ali je odlučeno da se svjedočenje Kerkkanena privede kraju. Predmet Martić se, međutim, do daljnjeg odlaže, priopćio je predsjedavajući sudac Bakone Justice Moloto (JAR).
Milana Martića ICTY tereti za raketiranje Zagreba 2. i 3. svibnja 1995., ratne zločine nad hrvatskim civilima u Krajini 1991-95. i zločine nad nesrpskim stanovništvom u zapadnoj Bosni 1994. Sudu u Hagu se predao u svibnju 2002., zajedno s generalom Milom Mrkšićem, optuženim za zločine protiv čovječnosti zbog pokolja na Ovčari u studenom 1991.