U tri dana bilo je govora o prednostima i manama otkrivanja eksplozivnih sredstava metaldetektorima i psima te razvoju novih načina otkrivanja mina, poput uporabe pčela i suvremene opreme u humanitarnom razminiranju.
Jučer je u terenskom dijelu savjetovanja na poligonima u Škabrnji i Benkovcu prikazano otkrivanje mina metaldetektorima i vodičima sa psima, a ispitana je i nova japanska tehnologija dvojnih senzora koji se koriste GPR-om (Grand Penetration Radar).
U današnjoj, završnoj, raspravi zaključeno je da Hrvatska ima dobre uvjete za razvoj znanstvenih projekata, ali i za ispitivanje metoda humanitarnog razminiranja, zbog dobrih poligona i stručnjaka koji omogućuju uključivanje stranih agencija i tvrtaka.
"Uvidjeli smo da treba izmijeniti iskustva, odnosno proizvođači opreme moraju bolje poznavati stanje na terenu, jer se oprema često razvija u krivu smjeru, pa ne može biti primijenjena", rekao je Mirko Ivanušić, zamjenik ravnatelja Hrvatskog centra za razminiranje (HCR). Svi sudionici su se složili da savjetovanje o razminiranju u organizaciji HCR-a mora postati tradicionalan skup stručnjaka tog područja, dodao je Ivanušić.
Na temelju terenskog dijela savjetovanja među ostalim je zaključeno da se nepravedno zanemaruje metoda otkrivanja mina vodičima sa psima.
Treće međunarodno savjetovanje o humanitarniom razminiranju okupilo je 150 stručnjaka iz 25 zemalja, a svoje je strojeve za razminiranje predstavilo 11 tvrtaka.