Savjetovanje će se, u organizaciji Hrvatskog centra za razminiranje i HCR - Centra za testiranje, razvoj i obuku d.o.o., održati od 24. do 26. travnja 2006. godine u Šibeniku, a najavljen je dolazak oko 150 sudionika iz 26 zemalja, predstavnika nacionalnih tijela za razminiranje, tvrtki za razminiranje, nevladinih organizacija i međunarodnih institucija koje se bave protuminskim djelovanjem, izvijestio je danas direktor HCR-ova Centra za testiranje Nikola Pavković.
Iako tema nije strojno razminiranje na skupu će se predstaviti i dva stroja za razminiranje, iz Slovačke i Njemačke, a slovački stroj "Božena 6" testirat će se na poligonu Cerovcu u blizini Karlovca.
Također na skupu će 12 izlagača predstaviti tvrtke koje proizvode opremu za razminiranje, a predstavit će se i pet naših tvrtki koje se bave humanitarnim razminiranjem te uporabom pasa u tom procesu.
Zamjenik ravnatelja HCR-a Mirko Ivanušić rekao je da je Treće stručno savjetovanje pobudilo veliko zanimanje nevladinih udruga, znanstvenika i ostalih koji se bave razminiranjem, naglasivši da će se na njemu predstaviti najmodernija svjetska tehnologija.
"I samo humanitarno razminiranje relativno je mlad proces od 10-ak godina pa je i tehnologija koja se upotrebljava moderna", rekao je Ivanušić, ističući da HCR ima visoke standarde u humanitarnom razminiranju kojim se potpuno uklanjaju zaostale minsko-eksplozivne naprave te neeksplodirana ubojita sredstva i njihovi dijelovi.
U HCR-u procjenjuju da je u Hrvatskoj još oko 1147 četvornih kilometara minski sumnjivim područjem na kojem je oko 250 tisuća mina zaostalih nakon Domovinskog rata. Minski sumnjivo područje proteže se kroz 12 županija, a na njemu živi četvrtina stanovništva Republike Hrvatske.