Zastupnici su isticali da i ova rasprava, bez obzira na neka drugačija stajališta među strankama, pokazuje suglasnost svih parlamentarnih stranaka oko strateškog cilja - ulaska Hrvatske u EU, a što se, smatraju, može samo pozitivno odraziti na mišljenje javnosti.
"Ovdje ne očekujemo da navijamo nego se očekuje da raspravljamo, da podnosimo argumente, da polemiziramo i onda će vjerojatno i oni koji su pretežito optimisti shvatiti probleme ili argumente suprotne strane, a oni koji su pesimisti shvatit će ove druge argumente koji su optimističniji", poručio je Luka Bebić (HDZ).
Upravo argumentirane konfrontacije između različitih političkih opcija prema EU, tvrdi Bebić, može održati interes javnosti te očekivati odgovarajući odaziv građana na referendum.
I Marin Jurjević (SDP) smatra da građanima treba objasniti smisao suglasja koje u Saboru postoji oko ulaska u EU, i to između ponekad oštro suprostavljenih političkih opcija.
Njegov stranački kolega Šime Lučin bitnim smatra da se građanima jasno objasni i situacija kada pregovori s EU budu "zaškripali", ne samo kada sve ide u interesu Hrvatske.
Mato Arlović (SDP) zamjera strategiji što kao glavne partnere u komunikaciji pretpostavlja medije i gospodarske subjekte, a to, ističe, trebaju biti građani koji u konačnici i odlučuju.
Bitnim ocjenjuje da se građanima pristupi na način kako vrednovati i ostvarivati pravni poredak EU, a ne kako ga izigrati, te im poručiti da ulaskom u EU neće biti oštećeni, već izjednačeni s ostalim građanima u članicama EU.
Pritom se, tvrdi Arlović, posebno treba pristupiti građanima s dvojnim državljanstvom, koji čine deset posto biračkog tijela, te ih animirati da izađu na referendum.
Vlado Jelkovac (HDZ) također ističe da građane treba upoznati s prednostima članstva u Uniji, ali i nužnim reformama koje to članstvo iziskuje, s mogućim posljedicama "nečlanstva", s pogodnostima i obvezama koje će imati građani pojedinačno i Hrvatska kao država članica.