Delo/Ljubljana - Datum za pregovore s Hrvatskom je interes i Slovenije
U državnom je interesu Slovenije da Europska unija na današnjem sastanku u Bruxellesu odredi datum za početak pregovora s Hrvatskom jer će tako lakše riješiti otvoreno pitanje granice na moru, a tijekom svog predsjedavanja OESS-om morala bi aktivno djelovati na području zapadnog Balkana kako bi se spriječila restauracija autoritarnih režima, ocjena je koju u ljubljanskom "Delu" daje Davor Gjenero u prilogu naslovljenom "Slovenija je protiv obnove autoritarizma u Hrvatskoj".
"Kao europska država koja se specijalizirala za Balkan i kao predsjedavajuća OESS-u Slovenija mora pomagati u razvitku mehanizama europske kontrole nad Hrvatskom i drugim državama u regiji kako bi se onemogućila obnova režima kakvi su postojali u vrijeme Tuđmana i Miloševića", navodi Gjenero u rubrici "Gostujuće pero".
Problemi koje Slovenija ima s Hrvatskom, pa i kad je riječ o granici, smatra Gjenero, izviru iz "temeljnog hrvatskog unutarnjeg problema", a to je - dodaje - "nacionalistički autoritarni mentalitet" koji "onemogućava pragmatične dogovore".
"Tehnika svršenog čina koju pokušavaju primijeniti Sanader i njegov ministar Žužul, kad je riječ o granici uz (rijeku) Dragonju ili delimitaciji na moru, dio su tog mentaliteta", piše Gjenero, dodajući da se Slovenija mora založiti za početak pregovora EU-a i Hrvatske kako bi "Hrvatska prihvatila europska politička načela i tako se pripremila na primjenu europskog koncepta dobrosusjedstva".
Bez demokratske konsolidacije Hrvatske putem pregovora s Europskom unijom "Hrvatska neće biti sposobna ukloniti niti svoje probleme sa Slovenijom", ocjenjuje Gjenero koji model po kojemu bi Hrvatska preko regionalne suradnje bila model za europeizaciju ostalog dijela regije procjenjuje preambicioznim planom Europske pučke stranke. Europska pučka stranka (EPP) pripremila je Sanaderov posjet Beogradu, primjećuje Gjenero, gdje je dobro prihvaćen nevjerojatno hvastav Sanaderov nastup s ponudom da Hrvatska bude Srbiji potpora u njenim predpristupnim pregovorima (s Europskom Unijom)".
The Guardian/London - Europa više neće biti monolitna
Jučerašnja odluka o početku pregovora s Turskom donesena na summitu EU-a u Bruxellesu postavlja i pitanje što je točno Europa, piše londonski The Guardian u petak primjećujući da su čelnici članica Europske unije sada odgovorili na pitanje je li Turska dovoljna europska da se pridruži EU-u ali ne i na pitanje kako će se Unija razvijati u budućnosti.
Širenje neizbježno nosi promjene, no ovogodišnje povijesno proširenje EU-a, te "vjerojatno članstvo Bugarske i Rumunjske i moguće Hrvatske, kao i nešto kasnije Turske, broj članica EU-a dovest će blizu brojke od 30 država", ističe list primjećujući da je tako pređen vrlo dug put izvorne zajednice sa šest članica.
Nije tajna da je Velika Britanija djelomice podržavala tursko članstvo kako bi nametnula svoju viziju Europe kao šire i slabije ujedinjene skupine zemalja, piše list. Lee Miles, ravnatelj centra "Europa u svijetu" na liverpulskom sveučilištu, za londonski list ocjenjuje kako se tijekom godina, unatoč tome što u javnosti prevladava predodžba o Europi kao monolitu koji jedinstvenom brzinom ide prema stvaranju federalne Europe, u stvarnosti takva slika raspala.
Miles smatra da će ako se stvori federalna Europa ova nastati stoga što će neke sadašnje članice EU-a, vjerojatno Francuska i Njemačka, odlučiti ostvariti dublju uniju koja će pak sam postati članica EU-a. Čak i ako se ovakav scenarij ne ostvari, drži Miles, EU članice neće se integrirati istom brzinom za što kao primjer može poslužiti euro-zona.
Idemo prema Europi sa "zemljama područja eura u središtu i nekim velikim zemljama oko njih" koje rješavaju ključna pitanja, smatra Miles predviđajući da će Velika Britanija, Poljska i Turska biti zemlje vanjskog prostora koje će ipak u suradnji s "jezgrom" raditi na njima bitnim pitanjima.