U takvim uvjetima euro se spustio na 1,3319 dolara, a britanska funta na 1,9296 dolara. Dolar je ojačao oko jedan posto i u odnosu na švicarski franak i japanski jen, tako da stoji 1,1511 franaka te 103,8 jena.
Zabrinutosti oko sposobnosti SAD-a da financira svoj golemi manjak u bilanci plaćanja uporno su pritiskale tečaj dolara, spustivši ga na rekordno nisku razinu prema euru u utorak te najnižu u pet godina prema jenu i 12 godina prema funti.
No, danas su se ulagači okrenuli ostvarivanju profita od snažnog rasta čitavog niza najvažnijih svjetskih valuta prema dolaru. Ponešto su ih zabrinule i odluke kanadske i australske središnje banke da unatoč snažnom gospodarskom rastu i pojačanoj inflaciji ne podižu kamatne stope.
"Novčani fondovi i trgovci žele ubilježiti profite ostvarene u zadnjih otprilike šest tjedana obzirom da se približava kraj godine", kazao je Michael Klawitter, valutni strateg pri WestLB. "Odluka o kanadskim stopama daje naslutiti da su središnje banke zabrinute oko porasta tečaja svojih valuta".
Analitičari tvrde da gubici na tečaju dolara, koji iznose otprilike devet posto u zadnja dva mjeseca, počinju utjecati na globalne kamatne stope. Središnja australska banka u srijedu je ostavila kamatne stope na 5,25 posto, a kanadska u utorak na 2,5 posto.
"Definitivno stoji činjenica da se središnje banke diljem svijeta pokušavaju oduprijeti slabosti dolara do određene mjere", rekao je Jake Moore, valutni strateg u Barclaysu. Ovoga tjedna zasjedaju britanska te švedska i novozelandska središnja banka, i također se ne očekuju promjene njihovih monetarnih politika.