Nakon završetka prvoga dijela Kongresa što se u organizaciji Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa održava do 19. studenoga, ministar znanosti, obrazovanja i športa Dragan Primorac izjavio je novinarima kako su do sada utvrđeni ključni strateški problemi u svih šest znanstvenih područja.
Po njegovim riječima, to je važno postignuće kojemu treba pridodati i činjenicu da su se znanstvenici konkretno dogovorili o nekim koracima koji su u ovome trenutku ključni za učinkovit nastavak rada na promjenama u sustavima znanosti i obrazovanja.
Riječ je pak, objasnio je Primorac, o osnivanju recenzentskih skupina koje će u svih šest znanstvenih područja početi raditi već od sljedećega tjedna na evaluaciji znanstvenih programa i ustanova. U radu tih skupina, dodao je, "koristit" ćemo znanje i stručnost svih na Kongresu okupljenih znanstvenika. Pri tomu, Primorac smatra najvažnijom evaluaciju znanstvenih instituta u Republici Hrvatskoj jer, istaknuo je, to je izuzetno važan korak budući da nužno moramo odvojiti prioritete od standarda koji postoje u znanstvenim institutima .
Tu zahtjevnu zadaću trebaju pak odraditi nepristrani znanstvenici i stručnjaci koji će to učiniti puno lakše u odnosu na, kako je rekao, "nas nekoliko koji već radimo brojne recenzije i možda i nismo uvijek objektivni".
Primorac je posebice istaknuo suradnju s gospodarstvom o kojoj je bilo riječi na danas održanome Gospodarskom forumu koji su moderirali predsjednik Hrvatske gospodarske komore Nadan Vidošević i pomoćnik ministra znanosti Pavo Barišić.
Rekao je da su predstavnici nekoliko najvećih tvrtki iz Hrvatske - Končara, Plive, Privredne banke, Ine, Podravke, Microsofta i Podravke, istaknuli da će "čvrsto" poduprijeti znanost, ali da od znanstvenika očekuju "formulu" kako će to napraviti.
S tim u vezi, spomenuo je i potporu koju je Microsoft spreman odmah dati u nastavku izrade portala hrvatskih znanstvenika koji već postoji u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici s oko 200 hrvatskih znanstvenika a naša je želja, dodao je, da se na njemu za pola godine "nađe" i dvije do tri tisuće znanstvenika.
Jer, istaknuo je Primorac, svaki znanstvenik, primjerice iz područja biomedicine i zdravstva, ima pravo znati s kim može raditi zajedničke projekte, ali i Ministarstvo treba znati koje to znanstvenike i projekte treba financirati.
(Hina) xip yaz