Hrvatska riječ/Subotica - Nova vojvođanska vlast čuvat će prava manjina
Nova vojvođanska vlast obećala je da će čuvati i unapređivati prava hrvatske i drugih nacionalnih manjina u Pokrajini, prenosi u svom izdanju od petka tjednik "Hrvatska riječ".
"Njegovat ćemo dobre odnose među narodima u Vojvodini i nitko ne smije imati problem što pripada ovom ili onom narodu, ili konfesiji, i u tom smislu bit ćemo čuvar i jamac prava svih nacionalnih zajednica koje žive na ovom prostoru", izjavio je za "Hrvatsku riječ" novi predsjednik vojvođanske vlade Bojan Pajtić.
Upitan hoće li pokrajinska vlast nastaviti pružati potporu hrvatskoj manjini, Pajtić je podsjetio da je Skupština Vojvodine u ranijem sazivu uvela hrvatski u službenu uporabu i da je utemeljen tjednik "Hrvatska riječ".
Pajtić je naveo da problema ima s programom na hrvatskom jeziku na Televiziji Novi Sad, ali da Skupština Vojvodine na to ne može utjecati jer je izgubila osnivačka prava nad tom medijskom kućom.
"Međutim, sigurno je da ćemo raditi da prava hrvatske manjine budu unaprijeđena", zaključio je predsjednik Izvršnog vijeća Vojvodine Bojan Pajtić za "Hrvatsku riječ".
Dnevnik/Ljubljana - Slovenska ljevica "sklona odricanju od nacionalnih interesa"
Slovenska ljevica sklona je odricanju od nacionalnih interesa i "prodaji" etničkog prostora, tvrdi među ostalim komentator ljubljanskog lista "Dnevnik" Drago Ocvirk u petak analizi u kojoj se inače osvrće na ishod američkih predsjedničkih izbora.
"Analiza američkih prioriteta odmah će pokazati da u vanjskoj politici Kerry ne bi postupao bitno drukčije od Busha jer je sasvim razumljivo da država koja drži do svog ugleda promiče svoje interese", navodi Ocvirk, dodajući da je to za slovensku ljevicu možda iznenađujuće jer o nacionalnim interesima nije vodila računa.
"Za slovensku je ljevicu iz povijesnog iskustva poznato da je radi vladanja nad dijelom slovenskog naroda spremna druge Slovence prodati tuđincima. To se je na žalost dogodilo s Koruškom, Trstom i dijelom Istre u vrijeme kad je vlast osvajao Edvard Kardelj, a to bi se moglo dogoditi sa Piranskim zaljevom i Trdinovim vrhom (slovenski sinonim za Svetu Geru) kad bi o tome još odlučivao (bivši predsjednik) Kučan i njegovi (ljudi)", piše Ocvirk, inače katolički publicist i urednik u vjerskom tjedniku "Družina".
Komentator se u analizi inače uglavnom koncentrira na razloge negativnog gledanja na Busha u Sloveniji i Europi.
Negativne ocjene Bushova prvog mandata Ocvirk u Sloveniji pripisuje "tradicionalnom antiamerikanizmu" ovdašnje ljevice i navodi da su uzroci takvom stajalištu ideološke naravi, dok u Europi ljevica na Busha gleda negativno zbog njegovih stavova o abortusu i istospolnim brakovima.
Delo/Ljubljana - Boško i Ramiz, slovenski ili neslovenski teroristi?
Voditelj bošnjačke udruge u Sloveniji javno je u petak prosvjedovao protiv stigmatizacije muslimanskih, ali i srpskih te hrvatskih imena u slovenskim medijima, te kao simptomatičan slučaj naveo nedavnu antiterorističku vježbu slovenske policije u kojoj su navodni teroristi nazvani imenima "Boško" i "Ramiz".
"Kao predstavnici Bošnjaka, Srba, Hrvata i drugih (u Sloveniji) nepriznatih manjina odlučno prosvjedujemo protiv takvog perverznog huškanja i uznemiravanja slovenske javnosti. Prosvjedujemo protiv planskog i sustavnog širenja netolerancije i ksenofobije preko slovenskih javnih medija i političkih organizacija (stranaka), jer je to zabranjeno i člankom 63. slovenskog ustava", navodi u prosvjedu objavljenom u petak u ljubljanskom "Delu" Hasan Bačić, kako se navodi - predsjednik Bošnjačkog kulturnog saveza Slovenije.
Pišući o konkretnom slučaju nedavne vježbe slovenskih specijalaca u Jezerskom na granici s Austrijom, koja je simulirala uspješno riješenu talačku situaciju, Bačić medijski plasman te vijesti na televiziji, u kojoj se posebice ističe kako su se teroristi zvali Boško i Ramiz, uzima kao simptom stigmatizacije neslovenskih imena u slovenskim medijima, te upozorava da u Sloveniji živi desetina stanovništva koja nema "čisto" slovenske korijene. "Nije teško dešifrirati takve poruke, a to je da su potencijalni teroristi oni koji imaju neslovenska imena, dakle južnjaci - Srbi, muslimani, Bošnjaci, a nakon komplikacija u Piranskom zaljevu odnosno Savudrijskoj vali i Hrvati", ustvrdio je Bačić.
On dodaje da je "stalna stigmatizacija pripadnika drugih etničkih zajednica koje čine suvremenu slovensku naciju ponižavanje, uznemiravanje i grub pritisak, što je u suprotnosti s duhom europske tolerancije različitih kultura i naroda", te poziva slovensku javnost i intelektualce da "osude takav način diskriminacije i stvaranja konflikata na etničkoj ili vjerskoj osnovi".
Inače, možda je ironično da je protuterorističku vježbu vodio donedavni pomoćnik direktora slovenske policije Zlatko Halilovič koji i sam nosi neslovensko prezime, ali poznat je kao jedan od junaka slovenskog rata za neovisnost iz 1991. godine i vodi jednu veteransku organizaciju.
Dnevnik/Ljubljana - Slovenski novinari na godišnjoj skupštini i o "slučaju Severina"
Na godišnjoj skupštini slovenskog novinarskog društva koja je u četvrtak počela u Portorožu o radu hrvatskih novinara govorila je odvjetnica Vesna Alaburić, a slovenski novinari najviše su se zanimali za medijske i pravne aspekte "slučaja Severina", piše u petak ljubljanski list "Dnevnik".
"Najviše rasprave nakon izlaganja hrvatske politiloginje, pravnice i eksperta za medijsko pravo i ljudska prava kod slovenskih je novinara izazvao "'slučaj Severina', odnosno i u Sloveniji dobro poznat film o spolnom aktu te hrvatske pop-pjevačice", piše list, te dodaje da je Vesna Alaburić odgovarala na pitanja o tome kako je s izgledima da Severina za neovlašteno javno prikazivanje filma dobije odštetu.
"Alaburić je rekla da Severina od svih koji su objavili taj film zahtijeva visoku odštetu, a navodno najvišu od slovenske nacionalne televizije", navodi list, pojašnjavajući pravne kontroverze oko takvog zahtjeva.
"Vesna Alaburić smatra da se spomenuti film ne može računati kao autorski rad Severine, no unatoč tome ocjenjuje da će pjevačica dobiti samo simboličnu odštetu zbog narušavanja prava na privatnost jer Severina svojim nastupima ljude provocira da se za tu privatnost zanimaju", navodi list. "No, to nam još uvijek ne daje pravo da kroz bravu škiljimo u tuđu ložnicu", pojasnila je Alaburić, prenosi ljubljanski list.