U izvješću Europskog povjerenstva koje je u međuvremenu dospjelo u mnoge medije bit će utvrđeno da Bugarska i Rumunjska imaju tržišnu ekonomiju pa će se moći nositi s pritiskom konkurencije i s tržišnim snagama u Uniji iako se traži veći napredak u reformi javne uprave i pravnog sustava te u borbi protiv korupcije, doznaje list.
Hrvatska se pak nadala da će ući u EU u razdoblju od 2007. do 2009. ali očekuje se da bi njezino članstvo ipak moglo biti odgođeno za razdoblje od 2011. do 2013. g., navodi JP, dodajući da je perspektiva članstva otvorena i ostalim državama na području bivše Jugosavije i Albaniji.
Naznačeni trend znatnog usporavanja procesa širenja bit će udarac za one koji zagovaraju članstvo Izraela u EU-u, što nikad nije ni bila vjerojatna opcija ni za Jeruzalem ni za Bruxelles, ističe The Jerusalem Post.
Obrazlažući tu ocjenu, JP konstatira da bi načelo "otvorenih granica" unutar EU-a i niz zakona i propisa koji zadiru u suverenitet pojedinih država suočili Izrael s nepodnošljivim demografskim, sigurnosnim, ekonomskim i pravnim problemima.
EU pak vjerojatno ne bi mogao podići razinu odnosa s Izraelom na višu razinu ako ne bi pokrenuo paralelan proces u odnosima s Palestincima koji ni izdaleka ne mogu ispuniti kriterije za članstvo u Uniji, tumači JP.
S obzirom na oklijevanje EU-a u pitanju širenja i gotovo nepostojeće izglede da Izrael postane njegovom članicom, takav bi aranžman s najvećim trgovačkim partnerom Izraela mogao postati daleko značajniji u budućnosti, zaključuje list.