FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: SVIJET U 12.30 SATI

ZAGREB, 21. rujna 2004.(Hina) - Pregled važnijih događaja do 12.30sati:
ZAGREB, 21. rujna 2004.(Hina) - Pregled važnijih događaja do 12.30 sati:

TEHERAN

Iran će nastaviti program u području civilne nuklearne energije pa makar to dovelo do prekida nadzora i međunarodne suradnje, izjavio je u utorak iranski predsjednik Mohammad Khatami u govoru na paradi iranskih oružanih snaga kojom se obilježava početak tjedna "svete obrane", odnosno iransko-iračkog rata od 1980. do 1988. Međunarodna zajednica, rekao je Khatami, mora "prepoznati naše prirodno pravo na nuklearno naoružanje pa ćemo moći prihvatiti međunarodni nadzor i nastaviti napore kako bismo se domogli civilne nuklearne tehnologije". "U suprotnom, nastavit ćemo svojim putem pa makar došlo do prekida nadzora i međunarodne suradnje", dodao je. Ponovio je da Iran ne nastoji napraviti atomsku bombu.

MOSKVA

Ruski predsjednik Vladimir Putin primio je u utorak u Kremlju južnokorejskog predsjednika Roh Moo-Hyuna i istaknuo kako "više nema prepreka za suradnju s Južnom Korejom". Riječ je o prvom službenom posjetu južnokorejskog predsjednika Rusiji. Roh Moo-Hyun izrazio je zadovoljstvo "mirnim i iskrenim" razgovorom koji je trajao tri sata. Šesti potrošač i jedan od prvih uvoznika energije u svijetu, Južna Koreja zainteresirana je za naftovod koji će opskrbljivati Aziju iz ruskih sibirskih nalazišta. Dvojica predsjednika trebala bi razgovarati i o povezivanju njihovih zemalja željeznicom, te o sigurnosti korejskog poluotoka (i posebice nuklearnom pitanju) jer Rusija uz Kinu, Japan i SAD sudjeluju u pregovorima o programu nuklearnog razoružanja Pjongjanga. Usto, trebali bi razgovarati i o borbi protiv međunarodnog terorizma, prema izvorima bliskim ruskom predsjedništvu.

SARAJEVO

Bosna i Hercegovina moći će se samostalno zaduživati u inozemstvu od 2008. godine, no do tada treba međunarodnu financijsku potporu od najmanje milijardu i pol dolara kako bi nastavila započeti gospodarski oporavak, izjavio je predsjedatelj Vijeća ministara BiH Adnan Terzić. Najavljujući kako će se ovoga tjedna u Sarajevu okupiti predstavnici vlada iz četrdeset zemalja te dvanaest međunarodnih organizacija na konferenciji o financiranju razvoja BiH, Terzić je u intervjuu "Dnevnom avazu" u utorak objasnio kako se očekuju dogovori o financiranju razvojnih programa koji bi trebali utjecati na oživljavanje gospodarstva. BiH je od srpnja ove godine, po kriterijima Svjetske banke, prestala biti postkonfliktna država koja ima pravo na povlaštene zajmove i međunarodnu financijsku potporu i sada se tretira kao i sve druge zemlje u tranziciji. Vlasti te zemlje sada očekuju nastavak međunarodne financijske potpore, no u drukčijem obliku u odnosu na ranije nepovratne donacije.

RIM

Službeni Vatikan nije iznio svoje stajalište glede mogućeg prijema Turske u Europsku uniju, ali je kardinal Joseph Ratzinger, kako kaže, u svoje ime, a ne kao pročelnik Kongregacije za nauk vjere, kazao kako bi bilo "protupovijesno" primiti Ankaru u EU, objavljuje u utorak list "Corriere della Sera". Vatikanska diplomacija nije se službeno izjasnila u pogledu toga pitanja, već su samo dva kardinala, sada Ratzinger a prije i kardinal Roberto Tucci, iznijeli svoja osobna mišljenja. Turska je uvijek predstavljala drugi kontinent, ne Europu, i "bilo bi bolje da bude mostom između Europe i arapskog svijeta", kaže Ratzinger. Premda je Kemal Ataturk načinio Tursku laičkom državom, ona "ima islamski temelj", pa je prema tome različita od Europe, koja je ipak zajednica laičkih zemalja ali s kršćanskim temeljima, koje se danas neopravdano negiraju, ističe.

LJUBLJANA

Telekom Slovenije jedan je od ozbiljnijih kandidata za kupnju kontrolnog paketa Telekoma Crne Gore, a u igri su još madžarski Matav i ruski Sistem, piše u utorak slovenski poslovni dnevnik "Finance". "Širenje poslovanja na susjedna tržišta zapadnog Balkana dio je naše razvojne strategije, no za komentar ili ocjenu kako će se stvari razvijati još je prerano", rekla je za "Finance" Darinka Pavlič Kamien iz Telekoma Slovenije. Kako tvrde "Finance", u Crnoj Gori u tijeku je rasprava o privatizaciji Telekoma, a tender će biti raspisan u drugoj polovici listopada.

NAJAF

Američki marinci su u operaciji u utorak rano ujutro u uredu radikalnog šijitskog šefa u Najafu uhitili dvojicu suradnika Moqtade Sadra, rekao je jedan dužnosnik. "Skupina marinaca napala je Sadrov ured u utorak i uhitila je šeika Ahmeda al-Chaibanija, Hossama al-Musaouia i još nekoliko osoba", rekao je dužnosnik šijitskog radikalnog pokreta. Chaibani je jedan od najbližih suradnika radikalng šefa u Najafu. Tijekom operacije snage iračke sigurnosti opkolile su Sadrov ured blizu džamije imama Alija u središtu grada.

TOKIO

Japan će na godinu dana produžiti "humanitarnu misiju" svojih postrojbi u Iraku, koja bi trebala okončati 14. prosinca, pišu u utorak japanski mediji. Prema dnevnom listu Nihon Keizai Shimbun (Nikkei), konzervativna japanska vlada o tome je već obavijestila Sjedinjene Države. Japanski premijer Junichiro Koizumi se u ponedjeljak u New Yorku susreo s iračkim kolegom Iyadom Allawijem koji ga je tražio da produži japansku misiju, precizirala je TV NHK. Japan je razmjestio oko 550 vojnika kopnene vojske u Samawi, šijitskom mjestu na jugoistoku Iraka koji je relativno miran, kako bi sudjelovali u "neborbenoj misiji humanitarne i pomoći u obnovi.

NEW DELHI

Indija isključuje bilo kakav teritorijalni ustupak Pakistanu u pogledu Kašmira zbog kojeg se spore dvije zemlje, najavilo je u utorak indijsko ministarstvo vanjskih poslova uoči susreta pakistanskog predsjednika i indijskog premijera u petak u New Yorku. Indijski premijer Manmohan Singh želi "razgovarati o svim pitanjima koja zanimaju dvije strane" s pakistanskim predsjednikom generalom Pervezom Musharrafom u petak tijekom susreta u sklopu generalne skupštine UN-a u New Yorku. "Nema govora ni o kakvom teritorijalnom ustupku Indije Pakistanu", stoji u priopćenju ministarstva vanjskih poslova. Susret Sigha i Musharrafa dio je globalnog dijaloga pokrenutog u siječnju kako bi se pokušalo okončati šest desetljeća neprijateljstava o pitanju Kašmira, koji je bio predmetom dva od tri rata Indije i Pakistana.

SINGAPUR

Više od stotinu zdravstvenih stručnjaka iz cijelog svijeta okupilo se u utorak u Singapuru na prvoj konferenciji Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) posvećenoj zaraznim bolestima. Stručnjaci su se okupili kako bi tijekom iduća tri dana podijelili iskustva u otkrivanju, praćenju i liječenju teškog, akutnog respiratornog sindroma (SARS), ptičje gripe, ebole, kravljeg ludila i antraksa, ali i kako bi se dogovorili o boljoj međusobnoj komunikaciji. "Bilježimo velike uspjehe u posljednjih pet godina u kontroli tih bolesti, ali smo tek nedavno shvatili da je za kontrolu tih bolesti jednako važna naša međusobna komunikacija kao i laboratorijske analize ili epidemiologija", rekao je liječnik Jong-wook Lee. Komunikacija ne može nadoknaditi lošu kontrolu nakon izbijanja bolesti, ali "loša komunikacija može umanjiti dobre odluke", istaknuo je Lee.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙