Glasnogovornik je dodao kako je Papa, koji je u dvodnevnom posjetu Švicarskoj, Reaganovoj supruzi Nancy poslao poruku suosjećanja u petak, prilikom posjeta Vatikanu sadašnjeg predsjednika SAD Georgea Busha, jer je znao kako joj je suprug "jako bolestan".
I izraelska je vlada u nedjelju uputila izraze sućuti američkom narodu i vladi u povodu Reaganove smrti.
"Predsjednik Reagan bio je prijatelj Izraela i tijekom njegova obnašanja dužnosti predsjednika odnosi između dviju zemalja temeljili su se na međusobnom razumijevanju i suradnji", priopćeno je iz izraelske vlade.
Njemački kancelar Gerhard Schroeder poslao je poruku sućuti Bushu, izrazivši "veliku tugu" zbog Reaganove smrti, u kojoj je napisao kako će se "Njemačka uvijek s poštovanjem sjećati" bivšeg predsjednika zbog njegove uloge u okončanju Hladnog rata.
I njemački predsjednik Johannes Rau odmah je u priopćenju izrazio žaljenje zbog Reaganove smrti, naglasivši kako je on bio "istinski prijatelj i saveznik Njemačke u teškim vremenima".
Portugalski premijer Jose Manuel Durao Barroso izrazio je "duboku tugu" zbog smrti bivšeg američkog predsjednika, osobito se spomenuvši njegove "hrabrosti".
"Velikim je dijelom baš njegova hrabrost omogućila otpor i konačnu pobjedu nad totalitarizmom koji je vladao u istočnoj Europi i bivšem Sovjetskom savezu", kazao je u poruci portugalski premijer.
Reagan je bio "veliki predsjednik SAD", ocijenio je zamjenik talijanskog premijera Gianfranco Fini.
"Povijesne knjige spominjat će ga zbog ključnog doprinosa raspadu SSSR-a koji je imala njegova strategija rata zvijezda", kazao je Fini.
Reagan je tijekom svojeg mandata pokrenuo utrku u naoružanju koja je iscrpila SSSR i tako 1991. pridonijela padu, kako ga je on zvao, "carstva zla".
Bivši poljski predsjednik i dobitnik Nobelove nagrade za mir Lech Walesa Reagana se sjetio kao osobe koja se borila protiv komunističkog sustava i pridonijela njegovu padu.
"Reagan je pripadao krugu ljudi koji su prešutnim dogovorom surađivali u cilju propasti suludog i smrtonosnog komunističkog sustava", kazao je Walesa o američkom predsjedniku koji je u Poljskoj upravo zbog uloge u rušenju komunizma bio iznimno popularan.
"Duboku tugu" u nedjelju je izrazio i nekadašnji čelnik SSSR-a Mihail Gorbačov, koji je zajedno s Reaganom 1986. sudjelovao na povijesnom sastanku na vrhu u Reykjaviku kojim je omogućeno okončanje Hladnog rata.
"Za mene je on veliki predsjednik", rekao je Gorbačov.
U povodu Reaganove smrti oglasio se i bivši njemački kancelar Helmut Kohl, naglasivši kako je nekadašnji predsjednik SAD bio "veliki prijatelj Nijemaca".
"Mi Nijemci moramo mu biti jako zahvalni, a cijeli svijet i Europa posebno imali su sreću što su ga imali", kazao je Kohl u priopćenju.
Ronald Reagan bio je američki predsjednik u dva uzastopna mandata između 1981. i 1989., a umro je kasno u subotu u Los Angelesu u dobi od 93 godine.