Dolar je u takvim okolnostima oslabio 0,27 posto prema euru, koji trenutno iznosi 1,2267 dolara. Približno toliko spustio se i prema švicarskom franku, dok je ponešto oslabio u odnosu na jen, te trenutno stoji 110,59 jena.
Trgovci kažu da se veći interes iskazivao za europskim valutama kako su cijene nafte dosegnule nove rekordne razine u zadnjih 21 godinu zbog straha od potencijalnih prekida isporuka nafte iz Saudijske Arabije nakon prošlotjednih napada islamskih militanata, u kojima su poginule 22 osobe.
Tržišta su ostala pesimistično raspoložena prema američkoj valuti, zabrinuta da bi visoke cijene nafte mogle usporiti očekivano povećanje američkih kamatnih stopa, iako je jučer objavljeno izvješće Instituta za upravljanje nabavom pokazalo nastavak rasta proizvođačkih aktivnosti po robusnim stopama.
"Teško je reći koja je valuta osjetljivija na rast cijena nafte - dolar ili jen", kazao je Koji Fukaya, valutni analitičar u Bank of Tokyo-Mitsubishi. "Pobjednice su europske valute. A gledamo li tečaj dolara prema jenu, dolar je nešto jači zahvaljujući dobrim gospodarskim pokazateljima", dodao je.
Trgovci kažu da će pozorno pratiti sastanak ministara nafte Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) u četvrtak, na kojem se očekuje da će kartel razmotriti povećanje proizvodnih kvota koje bi moglo smanjiti rastuće cijene. Tržišta čekaju i najnoviji podatak s američkog tržišta rada, najavljen za kraj ovoga tjedna, koji bi mogao odrediti kratkoročne izglede za američke kamatne stope.
Euro je danas ojačao i prema jenu, dosegnuvši 135,68 jena.