BRUXELLES - Europska komisija objavila je utorak da je postignut sporazum o zračnom prijevozu sa zemljama zapadnog Balkana, uključujući i Hrvatsku, namijenjen usklađivanju propisa između EU i tih država i širenju trgovačkih perspektiva zračnih tvrtki. Sporazum koji će još morati potvrditi europski ministri prometa u prvoj polovici 2006. godine, sklopljen je s Albanijom, BiH, Bugarskom, Hrvatskom, Rumunjskom, Srbijom i Crnom Gorom, Makedonijom i misijom UN-a na Kosovu. Cilj tog sporazuma je uskladiti propise koji su na snazi u tim zemljama s europskim normama u području osiguranja, sigurnosti, konkurencije i potrošačkih prava, objasnila je Komisija u priopćenju. Namjera je i povećati prava prometovanja zračnih tvrtki kako bi se Air Franceu, primjerice, dopustilo prometovati na liniji Madrid-Dubrovnik, objasnio je Stefaan De Rynck, glasnogovornik europskog povjerenika za promet Jacquesa Barrota.
BEOGRAD - Predstavnici Europske unije (EU), koji su u utorak u Beogradu nastavili pregovore s čelnicima SCG o sklapanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s EU, objavili su da neće biti novog kruga pregovora ako službeni Beograd ne ostvari punu suradnju s Haškim sudom. Potpredsjednik srbijanske vlade Miroljub Labus je na konferenciji za novinare rekao da su predstavnici EU već na početku današnjeg sastanka napomenuli da je za nastavak pregovora neophodna puna suradnja s Haagom što do sada nije ostvareno. Razgovori koji se u Beogradu odražavaju u utorak i srijedu su tehničke prirode, ali s jasnom političkom porukom, naglasio je Labus, izrazivši nadu da će svi shvatiti tu poruku. Šefica pregovaračke skupine Europske komisije Tereza Sobietski istaknula je da očekuje akciju srbijanske vlade po pitanju suradnje s Haškim sudom kako bi se što prije okončao nezavršen posao i nastavili pregovori.
PARIZ - Srbijanski predsjednik Boris Tadić založio se u utorak u Parizu za ostanak Kosova u sastavu Srbije jer bi nezavisnost te pokrajine, prema njemu, mogla dovesti do "destabilizacije Balkana". "Moramo raditi na održavanju višeetničnosti i multikulturalnosti na Kosovu", a "bez preživljavanja srpskog naroda i Hrvata na Kosovu više ne bi bilo kršćana" u toj pokrajini, rekao je Tadić na konferenciji u Francuskom institutu za međunarodne odnose, a prenosi AFP. "Decentralizacija je ključ pregovora o statusu Kosova", kazao je Tadić i još jednom ponovio svoju formulu za Kosovo - "više od autonomije, manje od neovisnosti". Srbijanski je predsjednik ocijenio da bi nezavisnost Kosova mogla "destabilizirati" Balkan i "izazvati etničko čišćenje" u tom području. Nakon što se izjasnio u korist ostanka međunarodnih snaga na Kosovu "na duže razdoblje", Tadić se založio za slobodu kretanja u pokrajini, podsjećajući da 95 posto tamošnjih Srba žive u "getu" i "bez posla".
WASHINGTON/NEW YORK - Kakav god bio konačni status Kosova Albanci i Srbi trebaju razgovarati o decentralizaciji pokrajine, rekao je u utorak UN-ov posrednik za pregovore o Kosovu Martti Ahtisaari najavljući kako te razgovore očekuje u siječnju sljedeće godine. "Koliko znam vidjet ćemo strane na razgovorima o decentralizaciji u Beču, nadajmo se krajem siječnja", rekao je Ahtisaari u stožeru UN-a u New Yorku, prenosi UN-ov Ured za odnose s javnošću. Ahtisaari, vodeći pregovarač za UN-ove pregovore o konačnom statusu Kosova, koji je prošloga mjeseca posjetio sve strane u sporu rekao je kako nije postavio "umjetne rokove" za pregovore o konačnom statusu, ali da bi želio da se dovrše unutar jedne godine.
WASHINGTON/NEW YORK, - Ujedinjeni narodi su u utorak uspostavili Povjerenstvo za izgradnju mira, novo tijelo koje treba pomoći zemljama koje izlaze iz sukoba da ponovno ne padnu u kaos nasilja. "Ova rezolucija po prvi put u povijesti UN-a stvara mehanizam koji za zemlje koje izlaze iz sukoba osigurava da post-koflikt ne znači i prestanak angažiranja međunarodne zajednice", rekao je predsjednik Opće skupštine, Šveđanin Jan Eliasson. On je na konferenciji za novinare kazao da je oko 50 posto sukoba u posljednjih 20 godina ponovno izbilo u roku od pet godina nakon postizanja mirovnih sporazuma.
WASHINGTON - Pentagon je u utorak objavio kako će do sljedećeg proljeća smanjiti broj svojih vojnika u Afganistanu sa sadašnjih 19.000 na oko 16.500. Pentagon je priopćio kako prema naredbi ministra obrane Donalda Rumsfelda najveći dio 4. brigade iz Louisiane neće biti poslan u Afganistan u ožujku kako je bilo predviđeno. Od ukupno 4.000 vojnika na zamjenu u Afganistan će biti poslano njih 1.300 dok će preostalih 2.300 ostati u bazi u Louisiani u stanju pripravnosti. Glasnogovornik Pentagona Lawrence Di Rita je rekao kako se ovo smanjenje američkih snaga poduzima zbog planiranog porasta mirovnih snaga NATO-a u Afganistanu, kao i povećanja afganistanskih sigurnosnih snaga. Ovo je prvo smanjenje američkih snaga u Afganistanu otkako su Sjedinjene Države izvršile invaziju na tu zemlju kako bi zbacile talibanski režim.
DUBAI - Pobjednik na bolivijskim predsjedničkim izborima Evo Morales u utorak je u razgovoru za arapsku satelitsku televiziju al-Jazeeru svog američkog kolegu George W. Busha nazvao teroristom. "Znam samo jednog terorista na svijetu, ime mu je Bush. Njegove vojne intervencije, poput one u Iraku, nisu ništa drugo nego državni terorizam", rekao je Morales. "Danas u Boliviji, Latinskoj Americi i drugdje, ljudi više ne uzimaju oružje kako bi se borili protiv imperijalizma, nego imperijalizam podiže oružje kako bi se borio protiv naroda", rekao je Morales. Moralesova pobjeda na predsjedničkim izborima u nedjelju nikako nije po volji američke administracije. Taj je ljevičar, naime, iskazao otvoreno divljenje svojim kubanskim i venezuelanskim kolegama Fidelu Castru i Hugu Chavezu i protivljenje američkoJ strategiji borbe protiv droge.
PORT-AU-PRINCE - Kanadski policajac u sastavu UN-ove mirovne misije ubijen je u utorak u glavnom gradu Haitija, izvijestili su UN-ovi dužnosnici. Policajac je ubijen nedaleko gradskog naselja Cite Soleil, sjedišta naoružanih bandi koje teroriziraju veliki dio Port-au-Princa, kazao je glasnogovornik policijskog kontingenta UN-ovih mirovnih snaga. Kanada je indentificirala žrtvu kao Marka Bourquea. On je na Haiti došao u listopadu, kao jedan od 25 članova posebnog kanaskog izbornog kontingenta. Mirovna misija trenutno ima gotovo devet tisuća vojnika i policajaca, koji su na problematični karipski otoka poslani kako bi uspostavili sigurnost nakon krvavog ustanka u veljači 2004. kada je s vlasti svrgnut predsjednik Jean-Bertrand Aristid.
RIM - Kubanski predsjednik Fidel Castro želi da papa Benedikt XVI. posjeti Kubu, izjavio je u utorak talijanski kardinal Tarcisio Bertone. Bertone, koji je u listopadu posjetio Kubu i sastao se s Castrom, izjavio je za talijanski katolički magazin "Il Consulente Re" da mu je kubanski lider rekao da je impresioniran Benediktom XVI. "Prepoznao sam ga kao vrlo dobru osobu. Želio bih ga pozvati da posjeti Kubu", rekao je Castro, kako je prepričao Bertone. Castro je, prema pisanju spomenutog magazina, zamolio Bertonea da pomogne u organizaciji toga posjeta. Papa Ivan Pavao II. boravio je u povijesnom posjetu Kubi 1998. godine i tom prigodom održao misu na središnjem trgu u Havani, Trgu revolucije.
LONDON - Europska unija optužila je u utorak Iran za teška i opetovana kršenja ljudskih prava, uključujući i pogubljivanje djece, u deklaraciji objavljenoj uoči nastavka pregovora o iranskom nuklearnom programu. "Činjenica da se stanje ljudskih prava u Iranu nije popravilo zadnjih godina, a čak se u nekim vidovima i pogoršalo, duboko zabrinjava Europsku uniju", ističe se u deklaraciji koju je objavilo britansko predsjedništvo. "U Iranu je ove godine pogubljeno više djece nego prijašnjih godina", navodi EU i dodaje da je "pribjegavanje smrtnoj kazni često, uključujući i za manje zločine, a pogubljenja se često vrše u javnosti". "Sloboda izričaja još je ozbiljno ograničena. Cenzura na Internetu i u tisku raširena je", dodaje se u priopćenju. "EU poziva Iran da pokaže svojim djelovanjem angažman u poštivanju ljudskih prava", naglašava se u tekstu deklaracije. Britansko predsjedništvo navodi da osim članica EU ova deklaracija ima podršku Bugarske, Rumunjske, Hrvatske, Turske, Makedonije, Albanije, BiH, Srbije i Crne Gore, Islanda, Lihtenštajna, Norveške, Ukrajine i Moldavije.