Ashdown je u svom govoru pozvao članice EU da ne naprave pogrešku i zbog svojih unutarnjih problema zatvore vrata za države Zapadnog Balkana, jer je, kako je rekao, njihova europska perspektiva glavni element stabilizacije i sigurnosti u regiji.
Prema njegovim riječima, Zapad sada, kada je BiH na putu prema integriranju s ostatkom Europe, mora prenijeti više ovlasti na bosanskohercegovačke čelnike.
Vizija zajedničke budućnosti i europske perspektive je najveći uspjeh postignut u BiH 10 godina nakon Daytona, rekao je visoki predstavnik međunarodne zajednice. U BiH je ostvarena dugoročna misija mira, vratilo se oko milijun izbjeglica, nedavno je otvoren Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s EU, ali na tom putu još treba jako puno raditi na provedbi reformi, jačanju civilnog društva, demokratskih institucija, izgradnji pravne države itd.
"Daleko smo stigli, jer smo zajedno radili, što nije uvijek bilo lako", rekao je Ashdown označivši reformu obrane kao velik uspjeh jer će se od početka iduće godine početi raditi na izgradnji jedinstvenih oružanih snaga u BiH.
Na kratkom briefingu za novinare Ashdown je kazao da uhićenje generala Gotovine očito nije utjecalo na vlasti u Banjoj Luci i Beogradu, ali je dokaz "da će ratni zločinci Ratko Mladić i Radovan Karadžić prije ili kasnije doći na red i pred Haaški sud". Oni misle kako "treba izdržati, no to ne vodi nikamo, jer se međunarodne obveze moraju ispuniti u potpunosti i tu je međunarodna zajednica jasna", rekao je Ashdown.
U raspravi na Stalnom vijeću OESS-a predstavnici EU, SAD, Kanade i Norveške u zajedničkoj izjavi osvrnuli su se na uhićenje generala Gotovine koristeći to kao povod da se pozove na uhićenje Karadžića i Mladića.
Stalni predstavnik RH pri OESS-u u Beču, veleposlanik Vladimir Matek, podsjetio je u raspravi da je hrvatska Vlada cijelo vrijeme dokazivala i tvrdila da Gotovina nije u Hrvatskoj, niti u njenom dosegu, što se sada potvrdilo, te je zahvalio zemljama koje su Hrvatsku podržavale i u vrijeme dok se dvojilo u vjerodostojnost tih tvrdnji.
Lord Paddy Ashdown je na dužnosti visokog predstavnika međunarodne zajednice za BiH od svibnja 2002. godine a napustit će tu dužnost početkom 2006. Naslijedit će ga Nijemac Christian Schwartz- Schilling koji, prema Ashdownovim riječima, poznaje prilike u BiH i biti će "dobar znak za budućnost BiH".