FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Zasjedanje ministarskog vijeća OESS-a bez završne deklaracije

LJUBLJANA,6. prosinca 2005.(Hina) - Dvodnevno zasjedanje Ministarskogvijeća Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) završenoje u utorak popodne u Ljubljani bez usvajanja završne deklaracije jernije postignuta suglasnost o tome kako u njoj formulirati pitanjepovlačenja ruskih snaga iz Moldavije.
LJUBLJANA,6. prosinca 2005.(Hina) - Dvodnevno zasjedanje Ministarskog vijeća Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) završeno je u utorak popodne u Ljubljani bez usvajanja završne deklaracije jer nije postignuta suglasnost o tome kako u njoj formulirati pitanje povlačenja ruskih snaga iz Moldavije.

Iako je slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel tijekom zadnjih konzultacija izražavao optimizam da će deklaracija biti usuglašena na kraju je, u ulozi vodećeg diplomata zemlje koja je ove godine vodila organizaciju što slavi 30 godina postojanja, pročitao neobvezujuću izjavu predsjedajućeg u kojoj je izrazio žaljenje što OESS i nakon šest godina raspravlja o tzv. carigradskim obvezama prema kojima bi Ruska Federacija morala povući svoje snage iz Gruzije i Moldavije.

"Izražavamo žaljenje što nije postignut dogovor o političkoj deklaraciji ili regionalnoj izjavi o Moldaviji kojom bi se izrazila potpora suverenosti i integritetu Moldavije", izjavila je na kraju zasjedanja Julie Finley koja je preuzela vođenje američkog izaslanstva nakon što je nekoliko sati prije Ljubljanu napustio podtajnik u State Departmentu Nicholas Burns.

Neslaganje američkog i ruskog izaslanstva tijekom zasjedanja Ministarskog vijeća OESS-a izazvalo je i pitanje djelovanja OESS-ova ureda za demokratske ustanove i ljudska prava u zemljama nekadašnjeg SSSR-a, te dvojba o tome kako reformirati OESS.

U ministarskoj izjavi koja je na kraju usvojena, poziva se Stalno vijeće OESS-a da nastavi rad na reformama, a Ured za demokratske ustanove i ljudska prava (ODIHR) pozvan je da do idućeg skupa, kad će ministarsko zasjedanje pripremiti Belgija koja preuzima predsjedanje OESS-om u idućoj godini, podnese izvješće o svojem radu i jačanju aktivnosti oko izbora.

Američko je izaslanstvo tijekom zasjedanja zastupalo stajalište da ODIHR uspostavlja "zlatne standarde" u kontroli izbora dok su ruski predstavnici navodili da jedinstvenih standarda u monitoringu izbora zapravo nema, odnosno da su i dalje prisutni dvostruki standardi.

Ministri država članica OESS-a okupljeni u Ljubljani također su Stalno vijeće OESS-a pozvali da nastavi proučavati pitanja reforme i jačanja učinkovitosti organizacije koja će unatoč najavi profesionalizacije i jačanja uloge nekih funkcija svoje zaključke i dalje donositi konsenzusom odnosno usuglašavanjem.

Kako je na završnoj konferenciji za novinare izjavio slovenski ministar vanjskih poslova i predsjedajući OESS-a Dimitrij Rupel, na zasjedanju oko završnog dokumenta nije postignuta suglasnost, ali je za nju osigurana "visokokvalificirana većina".

Rupel je naglasio da je OESS na ministarskom zasjedanju u Ljubljani prihvatio velik broj drugih odluka i dokumenata, a slovensko predsjedanje organizacijom u ovoj godini ocijenio je uspješnim.

"OESS se pokazao vitalnom organizacijom, prvenstveno u dalekim državama u kojima ljudi žive u teškim društvenim i političkim prilikama", rekao je Rupel, naglasivši ulogu koju je OESS u vrijeme dok mu je predsjedala Slovenija odigrao u Kirgiziji i Ukrajini.

Rupel je izrazio i žaljenje što u Ljubljani nije ostvarena namjera da ministri vanjskih poslova OESS-a donesu posebnu izjavu o Kosovu, pitanju koje je Slovenija već na početku svog mandata stavila kao jedno od prioriteta svog djelovanja u užoj regiji.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙