ZAGREB - Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić nazočit će u srijedu u Londonu proglašenju državnika desetljeća u organizaciji uglednog Instituta istok-zapad (EastWest Institute) iz New Yorka, priopćio je u utorak Ured predsjednika. Državnikom desetljeća bit će proglašen britanski premijer Tony Blair, navodi se u priopćenju. Institut istok-zapad titulu dodjeljuje drugi put u svojoj povijesti. Prvi put dobio ju je njemački kancelar Helmut Kohl nakon ujedinjenja Njemačke. Predsjednik Mesić nazočit će dodjeli tog visokog priznanja kao poseban gost na poziv Instituta istok-zapad.
BRUXELLES - Hrvatska je u utorak u Bruxellesu nastavila dan ranije započeti screening za poglavlje poljoprivrede i ruralnog razvoja, a ta prva, eksplanatorna faza u kojoj europski partneri objašnjavaju kolegama iz kandidatskih zemalja europsku pravnu stečevinu, potrajat će cijeli tjedan. Hrvatski stručnjaci su u ponedjeljak, zajedno s kolegama iz Turske, počeli eksplanatornu fazu screeninga, dubinske analize usklađenosti hrvatskog zakonodavstva s europskim, za poglavlje poljoprivrede i ruralnog razvoja. Voditelj hrvatske radne skupine za to poglavlje Dragan Kovačević kazao je i da je hrvatski prioritet ubrzati projekte koje je pokrenulo ministarstvo poljoprivrede.
SARAJEVO - Predstavnici Američkog instituta za mir (USIP) nastavit će ovog tjedna pregovore s najvišim dužnosnicima političkih stranaka iz Bosne i Hercegovine o ustavnim promjenama u toj zemlji, prenose bosanskohercegovački mediji. Bivši američki diplomat Donald Hays, koji je u ime USIP-a vodio i pregovore u Washingtonu održane 21. i 22. studenoga, doputovao je u Sarajevo u ponedjeljak najavivši da je cilj osigurati provedbu početnih promjena do ožujka naredne godine. Hays treba obaviti prve razgovore s dužnosnicima Srpske demokratske stranke (SDS), a zatim slijede i susreti s predstavnicima ostalih stranaka no moguće je da u tome neće biti najjače bošnjačke stranke - Stranke demokratske akcije (SDA).
ZAGREB - Ljudska prava i demokratizacija društva ne mogu se uzeti "zdravo za gotovo" već stalno treba raditi na njihovom jačanju i promicanju, rekao je u utorak u Zagrebu vođa Delegacije Europske komisije u RH Vincent Degert. Veleposlanik Degert rekao je to na svečanosti predstavljanja rezultata programa CARDS 2002 - promicanje demokracije i ljudskih prava i Europske inicijative za demokraciju i ljudska prava 2001. (EIDHR). Veleposlanik Degert rekao je kako Europska unija ustraje na zaštiti ljudskih prava jer je to jedan od temelja funkcioniranja modernih europskih društava koji jamči političku stabilnost i demokratičnost.
BAGDAD - Sudski proces koji se vodi protiv bivšeg iračkog predsjednika Sadama Huseina i sedam njegovih suradnika za masakr nad stanovnicima šijitskog sela Dujail, nastavljen je u utorak pred sudom u Bagdadu. U utorak bi pred sud trebali izaći novi svjedoci, koji će otkriti okolnosti masakra počinjenog nad 148 stanovnika šijitskog sela. Prvi put od početka procesa u listopadu, u ponedjeljak su saslušana dvojica svjedoka čiji identitet, u skladu s njihovim pristankom, nije bio skriven. Oni su govorili o masovnim uhićenjima, brutalnostima, mučenjima i ubojstvima. Američki dužnosnik blizak sudu novinarima je rekao kako će danas svjedočiti zaštićeni svjedoci, a u tv-prijenosu čut će im se samo glas.
WASHINGTON - Sjedinjene Države držale su uhićene gerilce al-Qaide u CIA-inim zatvorima po istočnoj Europi sve do studenoga ove godine kada su te ustanove zatvorene zbog medijske buke koja se digla oko njihova postojanja, prenijela je američka televizija ABC riječi jednoga sadašnjeg i jednog bivšeg agenta CIA-e. Jedanaestorica al-Qaidinih zatvorenika koji su bili u istočnoj Europi premještena su "na CIA-ina mjesta negdje u sjevernoj Africi", objavio je ABC. Sjedinjene Američke Države pobrinule su se da svi budu odvedeni iz Europe prije posjeta državne tajnice Condoleezze Rice koja je u Europu stigla u ponedjeljak. Američka organizacija za zaštitu ljudskih prava Human Rights Watch objavila je da su lokacije tih zatvora vjerojatno u Poljskoj i Rumunjskoj, ali zemlje to poriču.