FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

OPEC poručio Europi da snizi poreze na naftu

ZAGREB, 21. studenog 2005. (Hina/AFP) - Organizacija zemalja izvoznicanafte (OPEC) pozvala je na skupu u Riyadu vodeće države potrošače,uglavnom one u Europi, da snize poreze na naftu kako bi se ublažiorast cijena.
ZAGREB, 21. studenog 2005. (Hina/AFP) - Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) pozvala je na skupu u Riyadu vodeće države potrošače, uglavnom one u Europi, da snize poreze na naftu kako bi se ublažio rast cijena.

Naftni kartel izložen je pritisku da pokrije potražnju za naftom u svijetu a umjesto toga saudijski kralj Abdulah pozvao je vodeće zemlje-potrošače da snize poreze na naftne proizvode.

"Politika kraljevstva temelji se na dosezanju razumne i pravedne cijene za naftu i osiguravanju dostatne opskrbe svih potrošača", kazao je prilikom otvaranja stalnog sjedišta Međunarodnog energetskog foruma u Riyadu.

"Nikakav napor zemalja-proizvođača neće uroditi plodom ako glavne zemlje-potrošači ne reagiraju na njih pozitivnim stajalištem. U slučaju rasta cijena, te bi države trebale ublažiti teret svojim građanima snižavanjem poreza na naftne proizvode", naglasio je saudijski kralj.

Predsjednik naftnog kartela, kuvajtski ministar energetike šeik Ahmed al-Fahd al-Sabah najavio je i brojne sastanke i nastojanja OPEC-a da utječe na zemlje-potrošače kako bi snizile poreze.

"To je njihovo financijsko pitanje ali svi bi trebali znati da u Europi 80 posto cijene nafte otpada na poreze", kazao je šef OPEC-a novinarima. "Oni traže povećanje proizvodnje a mi tražimo smanjenje poreza, što je jedan od razloga za rast cijena", dodao je.

Francuski ministar financija i gospodarstva Thierry Breton ustvrdio je pak da je razlog visokih cijena prije visoka razina potrošnje u industrijaliziranim zemljama nego visoki porezi.

"Korijen tog problema ne treba tražiti u oporezivanju. Ne želimo stvoriti dojam da nam je cilj potpora potrošnji u određenom dijelu svijeta. Umjesto toga, trebali bismo ograničiti potrošnju u gospodarstvima koja se temelje na energetici", naglasio je Breton.

Forum je bio prvi značajni skup svjetskih potrošača i proizvođača nakon što su cijene nafte krajem kolovoza dosegnule rekordnu razinu od 70,82 dolara po barelu, da bi se u međuvremenu spustile na oko 57 dolara po barelu.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙