Otegotna je okolnost što su Hrvati u Vojvodini kao nacionalna manjina službeno priznati tek prije četiri godine te još nisu uspostavljeni svi načini njihove zaštite, rekao je Staničić nakon razgovora s vukovarsko-srijemskim županom Božom Galićem o pitanjima prekogranične suradnje između Hrvatske i Srbije i Crne Gore.
Položaj hrvatske zajednice u Vojvodini najviše otežava to što nema pravo na uporabu hrvatskog jezika u školama, pravo na informiranje te umjetna podjela hrvatskog korpusa u Vojvodini na Hrvate i Bunjevce.
Regionalna suradnja i recipročnost u zaštiti manjina s jedne i druge strane Dunava najbolji su način zaštite i prava Hrvata u Vojvodini i Srba u Hrvatskoj, ocijenio je Staničić.
Župan Božo Galić rekao je kako je između Vukovarsko-srijemske županije i hrvatske zajednice u Vojvodini uspostavljena vrlo dobra kulturna suradnja. Po njegovim riječima županijske vlasti nastoje da se osim kulturne razvije i gospodarska suradnja, u kojoj bi Dunav bio poveznicom obostranih interesa.
Predsjednik Hrvatskoga nacionalnog vijeća u Vojvodini Josip Zvonimir Pekanović pozvao je hrvatske tvrtke da se uključe u privatizaciju vojvođanskih tvrtaka i u tamošnje razvojne projekte, poput najavljene gradnje luke u Apatinu i luke za turističke brodove u Bezdanu.
Razgovorima u palači "Srijem" nazočili su i hrvatski generalni konzul u Subotici Davor Vidiš i predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Petar Kuntić.