FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Demokratski savez Vojvodine nezadovoljan položajem Hrvata

SUBOTICA, 25. listopada 2005. (Hina) - Demokratski savez Hrvata uVojvodini objavio je u utorak Deklaraciju o položaju hrvatskog narodau Vojvodini u kojoj ukazuje na nemogućnost ostvarivanja manjinskihprava ove zajednice, te na neravnopravan položaj Hrvata u odnosu navećinski, srpski narod i druge manjine u Srbiji.
SUBOTICA, 25. listopada 2005. (Hina) - Demokratski savez Hrvata u Vojvodini objavio je u utorak Deklaraciju o položaju hrvatskog naroda u Vojvodini u kojoj ukazuje na nemogućnost ostvarivanja manjinskih prava ove zajednice, te na neravnopravan položaj Hrvata u odnosu na većinski, srpski narod i druge manjine u Srbiji.

U Deklaraciji koju je donijelo Predsjedništvo stranke navodi se da su Hrvati "diskriminirani u državnim službama kod zapošljavanja i na rukovodećim mjestima - ne zapošljava ih Pošta, Telekom, policija, carinske službe, te pravosuđe", a ukazuje se i na neprovođenje načela razmjerne zastupljenosti i nepostojanje pozitivne diskriminacije.

DSHV ističe da se u praksi ne provodi odredba o službenoj uporabi hrvatskog jezika i pisma u državnim službama, da školski činovnici "odgovaraju zainteresirane roditelje za upis djece u hrvatske odjele", te da se u školama diskriminiraju katolički vjernici u odnosu na pravoslavne.

Jedina parlamentarna stranka hrvatske manjine u Srbiji u svojoj Deklaraciji također konstatira da državna tijela nikada nisu otkrila "a kamo li procesuirala" odgovorne za napade na rimokatoličke crkve, za dva rušenja spomenika Matiji Gupcu u Tavankutu, za oskrvnuća katoličkih groblja u Subotici, Novom Sadu, Somboru, Srijemu, te za ispisivanje prijetećih grafita Hrvatima.

"Za hrvatsku zajednicu na sjeveru Vojvodine poseban problem predstavlja aktivna državna akcija na dijeljenju hrvatske manjine" kojom se nastoji "od jedne regionalne hrvatske etničke skupine (Bunjevci) umjetno stvoriti nova etnička skupina pod regionalnim imenom i suprotstaviti je hrvatskoj zajednici", navodi se među ostalim u Deklaraciji.

Ističući kako se time namjerava olakšati asimilacija hrvatske zajednice, DSHV navodi da je u tom cilju umjetno stvorena "bunjevačka nacionalna manjina".

Stranka Hrvata u Srbiji posebno ukazuje na nespremnost državnih tijela da izmjeni izborni zakon kako bi se osigurala izravna zastupljenost manjina u srbijanskom parlamentu, što znači da se ne želi provesti Sporazum o međusobnoj zaštiti nacionalnih manjina koje su potpisale SICG i Hrvatska.

"DSHV će o iznesenim stajalištima, radi ostvarivanja prava hrvatske nacionalne manjine, obavijestiti mjerodavne domaće i međunarodne organizacije, posebice Vijeće Europe, Europski parlament, visokog povjerenika za nacionalne manjine, i druge", zaključuje se u Deklaraciji stranke.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙