"Time bi se uštedilo 10 milijardi eura na godinu u europskom proračunu i lakše postigao dogovor o smanjenju britanskog rabata", ocijenio je Drnovšek na konferenciji za novinare. Dodao je da taj prijedlog podržavaju i premijer Janez Janša i ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel.
Drnovšek je također ocijenio da bi proboj oko budućeg financiranja Europske unije olakšao proces donošenja Europskog ustava i omogućio da europska integracija učinkovitije djeluje u svjetskoj politici.
"Dođe li do reforme zajedničke europske politike u poljoprivredi (CAP), Britanija bi lakše pristala da se ukine njezin rabat od 5 milijardi eura godišnje koji sada financiraju manje razvijene članice", rekao je Drnovšek. Ocijenio je da je krajnje vrijeme da se oko budućeg financiranja Europske unije postigne dogovor.
U pismu čelnicima država članica EU Drnovšek je također predložio da se nastavi s procesom potvrde Europskog ustava, da se povećaju razvojna sredstva za tzv. lisabonsku strategiju jačanja europske gospodarske konkurentnosti, a podržao je i ideju predsjednika Europske komisije Barrosa o osnivanju tzv. globalizacijskog fonda za industrijske grane koje trpe štetu zbog liberalizacije trgovine i uvoza jeftinijih proizvoda s azijskih tržišta.