"Prosječna mirovina u u Federaciji BiH je 200 konvertibilnih maraka, najniža je 151 marku, a u Republici srpskoj mirovine su još za 50 maraka niže", kazao je predsjednik Stranke umirovljenika BiH Husein Vojniković na konferenciji za novinare.
Istaknuo je kako se položaj umirovljenika u toj državi ne može poboljšati dok se sadašnja dva mirovinska fonda s područja srpskog entiteta i federacije ne ustroje kao jedan te dok se ne donese zajednički zakon, jednake stope doprinosa i jednaka prava iz mirovinskog osiguranja na području cijele države.
Stranka umirovljenika BiH ima svoje zastupnike u Parlamentu Federacije i BiH, ali je u kantonima slabije zastupljena nego što je HSU u Hrvatskoj na lokalnoj razini.
Tijekom dosadašnjih razgovora dviju stranaka nije bilo riječi o položaju oko 20 tisuća umirovljenika koji su cijelu ili dio mirovine ostvarili u BiH, a sada žive u Hrvatskoj i čije su mirovine iz BiH ispod socijalnog minimuma.
Vojniković je na novinarsko pitanje najavio da će preko predstavnika svoje stranke u Vladi BiH pokušati utjecati da se to pitanje riješi bilateralnim razgovorima između dviju država jer oni kao stranka nemaju uvida u rješavanje položaja umirovljenika u Hrvatskoj.
Umirovljenici s mirovinama ostvarenima u BiH zbog premalih su mirovina do kraja prošle godine dobivali dodatak na mirovinu iz mirovinskog fonda, a od ove su godine u sustavu socijalne skrbi.
Pojedine umirovljeničke udruge zahtijevaju da se ponovno vrati dodatak na mirovinu, ali su se nedavno pojavile i pojedinačne inicijative da se te umirovljenike uključi u hrvatski mirovinski sustav.
Zamjenik predsjednika HSU-a Josip Sudec istaknuo je kako uključivanje u hrvatski mirovinski sustav ne smatra realnim, za razliku od dobivanja dodatka na mirovinu sa socijalne osnove.