Predsjednik SUH-a Stjepan Krajačić istaknuo je kako plaćanje administrativne takse na sve preglede, recepte i uputnice, bez uvažavanja imovinskog cenzusa, neće financijski stabilizirati zdravstveni sustav već će samo odvratiti od odlaska liječniku one kojima je liječenje najpotrebnije - bolesne, invalide i umirovljenike.
Od 1. listopada uvodi se pristojba od 30 kuna mjesečno, uz već postojeću participaciju i dopunsko osiguranje, a pacijentima se ukida pravo na plaćeni prijevoz u slučaju korištenja zdravstvene zaštite izvan mjesta boravka u krugu od 100 kilometara, te naknada za pogrebne troškove koja je dosad iznosila 900 kuna.
"Za umirovljenike kojih godišnje umire oko 30.000 pogrebni su troškovi velik izdatak i ne smije ga se ukinuti već prebaciti u područje prava iz socijalne skrbi uz uvođenje imovinskog cenzusa", kazao je Krajačić.
Čelnici SUH-a iznijeli su i nedavne zaključke Koordinacije umirovljeničkih udruga koja je ocijenila da je najvažniji doprinos hrvatske Vlade u poboljšanju položaja umirovljenika bio ukidanje "Švicarske formule" usklađivanja mirovina, a koja će se ponovno početi primjenjivati od iduće godine, usprkos protivljenju svih umirovljeničkih udruga.
Primjenom takve formule usklađivanja prosječna bi mirovina u deset godina pala na svega 20 posto učešća u prosječnoj plaći, ustvrdio je Nahtigal.
Stoga će udruge umirovljenika zahtijevati od Vlade da do kraja ove godine ispuni odredbu iz sporazuma sa Strankom umirovljenika Hrvatske o izvanrednom godišnjem povećanju mirovina za postotak rasta BDP-a.
Prema toj odredbi mirovine se trebaju povećavati sve dok prosječna mirovina u prosječnoj plaći ne dosegne 70 posto. Usklađivanje s BDP-om trebao bi donekle umanjiti negativan efekt "švicarske formule" koja vodi daljnjem osiromašenju umirovljenika.