Jovića, bivšeg glavnog urednika Slobodne Dalmacije, hrvatske su vlasti uhitile temeljem uhidbenog naloga ICTY-a od 28. rujna, nakon što se odbio pojaviti na sudu.
U pismu predsjedniku Haškog suda Theodoru Meronu, Haraszti se osvrnuo na slučaj sve četvorice hrvatskih novinara optuženih za nepoštivanje suda nakon što su objavili identitet i iskaz zaštićenog svjedoka na procesu protiv Tihomira Blaškića.
"U potpunosti poštujem instituciju zaštićenog svjedoka, no vjerujem da bi ICTY trebao djelovati u skladu s načelima slobode tiska ... a posebice smatram da bi ICTY trebao poštovati pravo javnosti na informaciju, kao i interes javnosti za nesmetanom raspravom o prošlim zločinima i sadašnjim vođama", kazao je Haraszti u pismu objavljenom na web-stranici OESS-a.
"U svakoj bi demokraciji činjenica da je vodeći političar svjedočio pred sudom bila od značajnog javnog interesa, i stoga prirodna tema izvještavanja. Nadam se da će se ova jednostavna istina uzeti u obzir kada se o novinarima budu donosile presude", dodao je predstavnik OESS-a. Također je kazao da je prema Europskom sudu za ljudska prava i sudskim praksama brojnih demokracija zatvaranje novinara neprimjerena kazna, a njezini jezoviti učinci sprečavaju svaku raspravu o javnim pitanjima.
Haraszti je pozvao predsjednika ICTY -a da izmijeni Članak 77 Pravilnika suda o postupcima i dokazima koji se odnosi na nepoštivanje suda, kako bi se primjenjivao samo na one dužnosnike koji su odgovorni za "curenje" povjerljivih informacija.