"Povodom usvajanja Zakona o proglašenju zaštićenog ekološkog pojasa i epikontinentalnom pojasu na današnjoj sjednici Državnog zbora Republike Slovenije, Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija još jednom podsjeća na stajalište Republike Hrvatske, jasno izraženo u priopćenju Vlade Republike Hrvatske od 25. kolovoza, da je riječ o pravno ništavnom i neutemeljenom aktu", kaže se u priopćenju Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija.
U priopćenju MVPEI, također, naglašava kako je neupitan i trajan interes Hrvatske da i dalje razvija dobrosusjedske odnose sa Slovenijom, te je spremna u ozračju bliskog partnerstva temeljenog na povijesnoj povezanosti i prijateljstvu dvaju naroda nastaviti rješavati sva otvorena pitanja.
U tom je duhu, kaže se u priopćenju, hrvatska ministrica vanjskih poslova i europskih integracija Kolinda Grabar-Kitarović prenijela u utorak slovenskom ministru vanjskih poslova Dimitriju Rupelu službeni prijedlog hrvatske vlade da se pitanje razgraničenja na moru između Hrvatske i Slovenije podnese na rješavanje međunarodnom pravosudnom tijelu.
Slovenski parlament donio je u utorak navečer velikom većinom glasova i uz potporu svih parlamentarnih stranaka zakon o proglašenju slovenskog zaštićenog ekološkog i epikontinentalnog pojasa u Jadranu. Od nazočnih 64 zastupnika za zakon su glasovala 62, jedan je bio suzdržan, a jedan protiv.
Slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel izjavio je, obrazlažući zakonski prijedlog Vlade, da će Slovenija kao prvi korak nakon što se zakon prihvati, svoj ekološki pojas u Jadranu notificirati pri glavnom tajništvu UN-a, a onda će pregovarati s Hrvatskom o južnoj granici tog pojasa.
Rupel je rekao da je Slovenija u bivšoj Jugoslaviji imala neposredan kontakt s otvorenim morem u Jadranu, da ga još uvijek ima i da joj to daje pravo na proglašenje zaštićenog pojasa u moru. Stoga se zakon, unatoč preklapanju slovenskog ekološkog pojasa s hrvatskim, ne može tumačiti kao izražavanje teritorijalnih pretenzija.